REKLAMA

Enerhoatom: po raz pierwszy w historii nie działają wszystkie elektrownie jądrowe w Ukrainie

2022-11-24 13:08, akt.2022-11-24 18:44
publikacja
2022-11-24 13:08
aktualizacja
2022-11-24 18:44

Po raz pierwszy w 40-letniej historii ukraińskiej energetyki jądrowej wyłączone zostały wszystkie bloki energetyczne elektrowni atomowych w kraju - poinformował koncern atomowy Enerhoatom.

Enerhoatom: po raz pierwszy w historii nie działają wszystkie elektrownie jądrowe w Ukrainie
Enerhoatom: po raz pierwszy w historii nie działają wszystkie elektrownie jądrowe w Ukrainie
fot. ALEXANDER ERMOCHENKO / / Reuters

"Ze względu na spadek częstotliwości w systemie elektroenergetycznym spowodowany uszkodzeniami infrastruktury energetycznej w elektrowniach jądrowych Rówieńskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej uruchomiono zabezpieczenia awaryjne. Wszystkie bloki energetyczne tych stacji zostały automatycznie odłączone od sieci energetycznej. Tymczasowo okupowana Zaporoska Elektrownia (Atomowa), która nie działa od września br., przeszła w tryb pełnego blackoutu wraz z uruchomieniem wszystkich generatorów dieslowskich" - powiedział szef Enerhoatomu Petro Kotin w oświadczeniu zamieszczonym przez przedsiębiorstwo na Telegramie.

Taką procedurę przewidują przepisy eksploatacyjne elektrowni jądrowych, które wyposażone są w systemy bezpieczeństwa, a personel ma niezbędny poziom kwalifikacji i wiedzy, by szybko reagować - dodał.

"Tym samym po raz pierwszy w 40-letniej historii ukraińskiej energetyki jądrowej wyłączono wszystkie bloki energetyczne elektrowni atomowych w kraju" - zaznaczył Kotin.

W komunikacie podkreślono, że istnieje realne zagrożenie katastrofą nuklearną i radiacyjną z powodu prowadzonego przez Rosję ostrzału rakietowego całego terytorium Ukrainy, w tym elektrowni atomowych.

"Te przestępcze działania Putina i jego popleczników, którzy spychają ludzkość na skraj katastrofy nuklearnej, można nazwać jedynie szantażem całego świata. Rosja musi odpowiedzieć za tę haniebną zbrodnię. Należy niezwłocznie nałożyć dodatkowe surowe sankcje na to państwo-sponsora terroryzmu, w szczególności na Rosatom i powiązane z nim struktury, które są integralną częścią przestępczej władzy rosyjskiej" - zaapelował Kotin.

"Tylko poprzez radykalne zwiększenie nacisku na krwawego agresora i jego dalszą izolację polityczną, gospodarczą i finansową, a także dalsze dostarczanie Ukrainie wszelkiej niezbędnej broni społeczność międzynarodowa może powstrzymać zbrodniczą wojnę wywołaną przez Kreml i groźbę zagłady" - podkreślił.

W komunikacie dodano, że Enerhoatom robi wszystko, aby jak najszybciej przywrócić wytwarzanie energii jądrowej. W czwartek rano Zaporoska Elektrownia Atomowa otrzymała z systemu elektroenergetycznego Ukrainy zasilanie na własne potrzeby. Wszystkie generatory Diesla zostały wyłączone i przełączone w tryb czuwania. Trwają prace rozruchowe w elektrowniach Rówieńskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej. W ciągu dnia, gdy system elektroenergetyczny będzie gotowy, jednostki tych stacji zostaną podłączone do sieci i nastąpi wznowienie dostaw energii elektrycznej.

Aktualizacja: Chmielnicka Elektrownia Jądrowa podłączyła reaktor do sieci energetycznej

Pierwszy blok energetyczny Chmielnickiej Eletrowni Jądrowej o mocy 1000 MW został ponownie podłączony do systemu energetycznego Ukrainy - poinformował w czwartek szef administracji obwodu chmielnickiego Serhij Hamalij.

"O godz. 13.53 (godz. 12.53 w Polsce - PAP) pierwszy blok naszej elektrowni jądrowej został podłączony do wspólnej sieci energetycznej Ukrainy" - napisał Hamalij na serwisie Telegram. Zapewnił, że rozpoczyna się podłączanie do sieci odbiorców energii elektrycznej.

W środę ukraiński koncern Enerhoatom powiadomił, że w związku z rosyjskimi ostrzałami rakietowymi wyłączono bloki energetyczne w trzech z czterech elektrowni atomowych na Ukrainie: Rówieńskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej. Zapewniono, że poziom promieniowania jest w normie.

W związku z obniżeniem częstotliwości prądu z sieci nie pobiera też czwarta siłownia - Zaporoska Elektrownia Atomowa, która jest pod kontrolą wojsk rosyjskich; działają tam generatory spalinowe - przekazano.

Do odłączenia elektrowni w obwodzie chmielnickim, leżącym w zachodniej części Ukrainy, doszło wcześniej 15 listopada, po rosyjskim zmasowanym ataku rakietowym na Ukrainę.(PAP)

anz/ mal/ sm/ akl/

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (53)

dodaj komentarz
vacarius
No i jak łatwo załatwić takie elektrownie. Może dlatego stawiamy i my?
kamikaze351
Zimna woda i świeczki. Zdrowie w miłej atmosferze. Niech każdy banderowiec odpali menorę w podzięce swojemu dydkowi.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
endes
Oooo usunął… co za ludzie!
darius19
trolle jak "ednes","od_redakcji".i inni w amoku. Ukraina nam pada. Wykanczana przez Putlera. Żal. A zachodnia Europa dalej slabo wspiera. Rosja stosuje metody hitlerowskie. Ale w propagandzie wewnetrznej - Putin mocny. Moze ruskim wciskac ze to sluszne - zarzynac inny narod
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mirek6504
Oni pchają się do tego aby stracić koncesje !!

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki