REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Emilewicz: Będziemy rozmawiać z minister Czerwińską o teście przedsiębiorcy

2019-04-17 09:04
publikacja
2019-04-17 09:04

Test przedsiębiorcy to nie jest nasz pomysł, będziemy o tym rozmawiać z panią minister Teresą Czerwińską - powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Tzw. testem przedsiębiorcy, nad którym pracuje resort finansów, pozwoliłby określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

Jak mówiła w TOK FM szefowa resortu przedsiębiorczości, partia Porozumienie jest sceptyczna w kwestii pomysłu Ministerstwa Finansów w sprawie tzw. testu przedsiębiorcy. "To nie jest nasz pomysł, ale od aktualnego planu konwergencji do ustawy budżetowej jest jeszcze co najmniej kilka miesięcy i my będziemy o tym z panią minister Czerwińską (minister finansów Teresą Czerwińską - PAP) rozmawiać" - powiedziała.

Emilewicz zaznaczyła, że w tym roku mamy lekkie spowolnienie gospodarcze w porównaniu do rekordowego ubiegłego roku i "po to, aby utrzymać w ryzach deficyt i wskaźniki gospodarcze, Ministerstwo Finansów zaproponowało takie a nie inne rozwiązania". "Mówimy tu również o kilku propozycjach uszczelniających, o alkoholu i papierosach oraz o podatku cukrowym" - wyjaśniła.

W opinii Emilewicz utrzymanie tempa wzrostu na poziomie 3 proc. pozwoli utrzymać dobry poziom życia i dynamikę, którą mamy. "To jest i tak trzykrotnie szybciej niż mają nasi zachodni sąsiedzi" - dodała. "Ale utrzymanie tego tempa wzrostu wymaga działań antycyklicznych, a te działania mogą być różne" - stwierdziła. Podkreśliła, że działania fiskalne również mogą być działaniami antycyklicznymi.

Już pod koniec marca szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oceniała, że test przedsiębiorcy to ryzykowne rozwiązanie. Dodała, że MPiT jest wobec niego sceptyczne i będzie rozmawiać w tej sprawie z resortem finansów. "Podatek liniowy jest jednym z tych, który polscy średni i mali przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. To ważny bodziec rozwojowy" - powiedziała.

Emilewicz zapowiedziała wówczas, że przedstawiciele MPiT będą wskazywać na to, że rozwiązanie, które mamy dzisiaj w systemie podatkowym jest korzystne. "Przedsiębiorcy się w nim odnajdują i dobrze czują" - tłumaczyła.

Wcześniej wiceminister finansów Filip Świtała mówił, że jednym z problemów polskiego systemu jest opodatkowanie jednoosobowych firm. Według niego mamy przedsiębiorców, którzy de facto nie ponoszą ryzyka gospodarczego. "To przedsiębiorcy, którzy pracują dla jednego pracodawcy, wystawiają jedną fakturę miesięcznie, mają (...) zakaz pracowania dla kogokolwiek innego - mówił.

Z kolei dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Maciej Żukowski przyznawał, że resort jest świadomy wyzwań związanych z tzw. testem. "Będziemy starali się skalibrować ten test przedsiębiorcy w taki sposób, żeby mysz się nie przecisnęła" - mówił. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
polak1978
Na samozatrudnieniu płacę liniowy plus VAT, to daje kilka razy większe podatki (3-4 razy) do budżetu niż gdy byłem na umowie w poprzedniej firmie.
Gdzie tu sens ?
Chcecie urwać łeb kurze znoszącej złote jaja ?
lub inaczej mówiąc wylać dziecko z kąpielą ?
ozz198
Na umowie o pracę dużą część płaci za Ciebie pracodawca. Nie masz pojęcia o czym mówisz. Niemniej powinni zostawić liniowy w obecnej postaci, może jest to mały raj podatkowy, ale raje podatkowe są konkurencyjnymi państwami i na tym się też bogacą.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zenonn
Polityk, który twierdzi, ze działacz gospodarczy nie ponosi ryzyka wystawiając fakture dla jednego klienta powinien natychmiast wylecieć na zbity pysk. Skąd się takie ci*le biorą? Kto na to głosował?
Takiego działacza - pracownika wywala sie natychmiast bez żadnej odprawy, ale skad nieskażony myślą i pracą cymbał
Polityk, który twierdzi, ze działacz gospodarczy nie ponosi ryzyka wystawiając fakture dla jednego klienta powinien natychmiast wylecieć na zbity pysk. Skąd się takie ci*le biorą? Kto na to głosował?
Takiego działacza - pracownika wywala sie natychmiast bez żadnej odprawy, ale skad nieskażony myślą i pracą cymbał pisiewicz mit kartoffel banditen ma to widzieć póki mnie trafi do kryminału.
TVPIS ma takich wielu a bulterier pis jeszcze nie gnije w pierdlu.
Fuj
abcx
Skoro to taki wielki problem to trzeba zlikwidować podatek liniowy dla jednoosobowych firm a
"Test przedsiębiorcy" to pomysł całkowicie durny.
nostsherlock
Czyli rząd "zadba" o to, żeby płacić większy ZUS i żeby nikogo drugi próg podatkowy nie ominął. Skubania obywateli ciąg dalszy...
loosac
Pa pa Ministerstwo Finansów. Ahoj Ministerstvo financí České republiky
a-zet
Nie żegnaj się tak szybko. Po to właśnie wymyślili "ośrodek interesów życiowych".

Powiązane: Podatek liniowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki