REKLAMA

Ekspert: warto rozwijać polsko-izraelskie relacje w nowych obszarach

2016-10-26 22:12
publikacja
2016-10-26 22:12
YAY Foto

Biznes i przemysł wojskowy to ważne aspekty polsko-izraelskiej współpracy, jednak wciąż można ją rozwijać w dziedzinie zaawansowanych technologii, wymian akademickich czy działalności kulturalnej - mówił w środę prof. Eytan Gilboa, prezes Israel Public Diplomacy Forum.

Na konferencji Izrael i jego miejsce w światowym porządku w Warszawie profesor Gilboa podkreślał w szczególności znaczenie zwiększenia polsko-izraelskiej współpracy w przemyśle zaawansowanych technologii, co - jego zdaniem - byłoby bardzo owocne dla obu stron.

Kolejnym istotnym elementem tych relacji jest kultura - mówił profesor. Wielu Izraelczyków przyjeżdża do Polski, by uczyć się historii, poznawać swoje korzenie. Dodał, że w tej dziedzinie chodzi nie tylko o nauczanie, ale również o wymianę doświadczeń w dziedzinie sztuki, np. muzyki czy sztuk plastycznych. Jego zdaniem istotna jest również współpraca akademicka. Zapowiedział, że trwają przygotowania do organizacji licznych wymian studenckich oraz wspólnych izraelsko-polskich programów badawczych.

Podczas dyskusji o stosunkach Polski z Izraelem głos zabrał również Maciej Kozłowski z Collegium Civitas w Warszawie, ambasador RP w Izraelu w latach 1999-2003. W jego ocenie nasze stosunki nie mogą być zwyczajne, mogą być bardzo dobre albo bardzo złe i zawsze wpływają na nie historyczne zaszłości między naszymi państwami.

Kozłowski podkreślił jednak, że na szczeblu władz od upadku komunizmu w Polsce relacje te zawsze były dobre i wciąż się poprawiają. Zaznaczył również, że polityka dobrych stosunków z Izraelem była zawsze kontynuowana przez każdy polski rząd, niezależnie od zaplecza politycznego.

Zdaniem byłego ambasadora szczególnie ważne są polsko-izraelskie stosunki biznesowe; zauważył, że w naszym kraju działa wiele izraelskich firm. Izraelczykom podoba się prowadzenie działalności w Polsce, ponieważ wielu z nich ma tu swoje korzenie i czuje się tu lepiej niż w innych krajach - mówił.

Kozłowski podkreślił też znaczenie współpracy między obydwoma krajami w dziedzinie przemysłu wojskowego. Polska modernizuje swoje siły zbrojne, () a Izrael jest wiodącym producentem sprzętu wojskowego - zauważył. Z tego punktu widzenia nasze relacje są idealne, a polski rząd w tej kwestii robi wszystko, by te relacje utrzymać na tak dobrym poziomie, na jakim były przez ostatnie lata - ocenił dyplomata.

Zapytana o przyszłość polsko-izraelskich relacji Ewa Junczyk-Ziomecka - prezes zarządu Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego - poinformowała, że w marcu 2017 roku Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) otworzy swoje nowe biuro właśnie w Warszawie, a jego działalność ma się skupiać na krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem Junczyk-Ziomeckiej krok ten oznacza, że Polska stanie się w bliskiej przyszłości miejscem, które będzie zacieśniało relacje tej części Europy ze społecznością żydowską.

Środowa konferencja została zorganizowana przez Fundację Centrum Stosunków Międzynarodowych we współpracy z Israel Public Diplomacy Forum - izraelską organizacją non profit, której celem jest szerzenie wiedzy na temat Izraela i Bliskiego Wschodu - oraz ośrodek dialogu i analiz THINKTANK.

Urszula Borzym (PAP)

ulb/ kot/ mc/ gma/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Ibra
Już od razu Żydowskie wszystko i same uprzedzenia... ja trenuję izraelską sztukę walki krav maga (ekipa kravmaga mazowsze) i bardzo mi się podoba - super trening, uczę się samoobrony i ceny bardzo dobre :)
~asd
Dobry artykuł ale też najwyższy czas ustalić wysokość żydowskich odszkodowań dla państwa Polskiego za zbrodnie przedstawicieli narodu żydowskiego na polakach w czasach stalilnizmu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki