REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Eksperci: Europa zbytnio uzależniła się od gazu z Rosji

2022-09-08 13:05
publikacja
2022-09-08 13:05
Dodaj Bankier.pl w Google

Sama Europa jest winna kryzysowi energetycznemu, bo przez lata ignorowała potrzebę dywersyfikacji źródeł energii - uważają belgijscy eksperci cytowani przez dziennik „Het Nieuwsblad”. Zbyt mocno uzależniliśmy się od taniego rosyjskiego gazu - mówi prof. Thijs Van de Graaf.

Eksperci: Europa zbytnio uzależniła się od gazu z Rosji
Eksperci: Europa zbytnio uzależniła się od gazu z Rosji
fot. Victoria Viper B / / Shutterstock

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę praktycznie w całej Europie ceny energii elektrycznej biją kolejne rekordy. „Putina używa gazu jako broni” – ocenia dziennik „HN”.

Eksperci, z którymi rozmawiali dziennikarze belgijskiej gazety twierdzą, że w dużej mierze kraje Unii Europejskiej są same sobie winne obecnej sytuacji.

„Możemy winić Putina (prezydenta Rosji Władimira Putina), czy też francuskie problemy z elektrowniami atomowymi, ale wina leży głównie po naszej stronie” – twierdzi profesor Van de Graaf, cytowany w dzienniku.

„Jako Europa bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innej sytuacji, gdybyśmy wystarczająco zdywersyfikowali nasz import gazu, szukali wystarczającej liczby innych dostawców na rynku światowym” – wskazuje naukowiec. Dodaje, że mimo takich sygnałów jak aneksja Krymu przez Rosję, czy też zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych MH17, zależność od rosyjskiego gazu jeszcze bardziej wzrosła.

Wakacje na giełdzie

„Nie byliśmy dostatecznie świadomi, że powinniśmy nie tylko stać się mniej zależni od Rosji, ale także, że powinniśmy być bardziej oszczędni, np. lepiej ocieplać nasze domy” – wskazuje na łamach „HN” ekspert ds. energii Bram Claeys z think tanku RAP.

Rozmówcy gazety w jednym są zgodni – im mniej gazu będą potrzebować kraje Unii Europejskiej, tym mniejsza będzie możliwość manipulowania przez Putina cenami tego surowca. Dlatego - zdaniem Van de Graafa - konieczne jest nie tylko budowanie drogich terminali na gaz skroplony, ale także inwestowanie w energię odnawialną. (PAP)

Andrzej Pawluszek

apa/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
balbina_xxx
Jak 1939 wszyscy popierali Adolfa Hitlera
USA WallStreet sypala kasiore, patrzyla jak krematoria KZ,
sie dymily

Teraz "Jude" to jest Rosjanin

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki