Ekonomista Banku Światowego: świat potrzebuje jednej „superwaluty”

Były główny ekonomista Banku Światowego Justin Yifu Lin zaapelował o to, by zastąpić dolara jedną światową superwalutą. Pomysł ten jako panaceum na problemy współczesnych finansów wraca niczym bumerang.

Chińska waluta coraz bardziej globalna
Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Dominacja dolara jest źródłem globalnych problemów finansowych oraz kryzysu ekonomicznego. Rozwiązaniem jest zastąpienie walut narodowych walutą globalną – powiedział Lin brukselskiemu think-tankowi Bruegel. Jego słowa cytuje natomiast „China Daily”.

Debata o detronizacji dolara i wyłonieniu się nowej rezerwowej waluty świata w ostatnich miesiącach najczęściej powraca w kontekście planowanego przez Chiny wzmocnienia pozycji juana. Zdaniem byłego głównego ekonomisty Banku Światowego, Państwo Środka „może pełnić jedynie pomocniczą rolę” w ustanowieniu nowego porządku w światowych finansach.

Według Lina, nową super walutę do życia powołać mogą tylko resorty finansów i banki centralne wszystkich państw G20.

Jeden świat, jedna waluta

Pomysł utworzenia globalnej waluty papierowej – a więc nie powrotu do standardu złota, który nie tak dawno obowiązywał na całym świecie – nie jest nowy. Sposoby na wcielenie w życie tej idei są dwa – albo oprzeć nową walutę na koszyku istniejących głównych walut (dolarze, euro, jenie itp.) bądź powołać do życia zupełnie nową walutę emitowaną przez międzynarodową instytucję.

Przychylnie o pomyśle ustanowienia nowej globalnej waluty opowiadał się już John Maynard Keynes, a w jego ślady poszli następnie m.in. Paul Volcker, George Soros, Alan Greenspan, Joseph Stiglitz czy James Tobin.

Idea jednej światowej waluty znalazła także zwolenników w dość niespodziewanym miejscu. W październiku 2011 r. papieska rada sprawiedliwości i pokoju wydała dokument zatytułowany „Na rzecz reformy międzynarodowego systemu finansowego i monetarnego w perspektywie globalnej władzy publicznej”, w którym zaproponowano m.in. utworzenie światowego banku centralnego.

Bankier.pl poleca:
Szkolenie Jacka Maliszewskiego - profesjonalne zarządzanie ryzykiem walutowym
Kompleksowe pokrycie tematyki zmienności kursów walutowych oraz tego, jak skutecznie się przed nim zabezpieczyć.
Zobacz program [PDF] Szczegóły

/mz

Źródło: Depesza Bankier.pl: Rynki finansowe

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~NEM coin

Tą walutą będzie NEMcoin :)

! Odpowiedz
0 0 ~heh

Soros, Greenspan, Stiglitz - szlachta jerozolimska z Narodu Przebranego

! Odpowiedz
0 0 ~Głupi

Oczywiście jedną walutę łatwiej kontrolować i to chyba zrozumiały ruch dla wielkich tego świata, najpierw sztuczny kryzys, a potem doprowadzenie do stworzenia jednej waluty, może nawet chipów haha. Dziwi mnie jednak to że wielu ludzi myśl iże Bitcoin rozwiąże wszystkie problemy, wręcz śmieszy. W obecnym rozwoju technologicznym nie ma szans by bitcoin w swej obecnej formie mógł zastąpić pieniądze. Ponieważ ściąganie za każdym razem aktualizacji portfela może trwać naprawdę długo zwłaszcza jak będzie wielu użytkowników,.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~benek

cały pomyslk z NWO to szatanski plan opanowania swiata... watykan sluzy diabłu

! Odpowiedz
0 0 ~ravenpl

I tak dziś narodowe finanse są w prywatnych rękach(banki są prywatne) - a terz ktoś chce kontrolować światowy(nie tylko narodowy) pieniądz...

! Odpowiedz
0 0 ~tomek

Ze Soros sie pod tym podpisuje to nie jest w ogole dziwne

! Odpowiedz
0 0 ~vcbx

Dziękuję nie skorzystam. Jedna waluta to jeden bank, jeden bank to jeden właściciel i monopolista, jeden właściciel to wielki brat. NWO pełną gębą.

! Odpowiedz
0 0 ~Ebris

Oczywiście, że Bitcoin, a nie jakież puste papierowe lub elektroniczne zapisy bez wartości.

Poza tym już Chiny skupują złoto by wskrzesić po upadku dolara standard złota, więc ja jestem za uczynieniem tej trójki złotówki, złotego juana i bitcoina oficjalnymi środkami płatniczymi w Polsce. Przyspieszymy nieuchronnej i pozbędziemy się inflacyjnych walut i obcych banków centralnych powodujących cykliczne kryzysy.

BTW kryzys się nie skończył... ba odroczono jedynie jego prawdziwy początek i jak te wszystkie bańki dolarowe, funtowa, yenowa, yuanowa(papier) pękną to będzie prawdziwy kryzys taki jaki miał miejsce prawie 90 lat temu....

Tą centralizacją to my już niedługo będziemy rzygać... Zabierają nam suwerenność oddają w cudze ręce instytucjom, które są poza wszelką kontrolą i to wszystko pod pozorem demokracji. Co to za demokracja jak rządzi się multum nacji, z których żadna nie może o sobie decydować jak w państwie narodowym? To tylko recepta na drugą wojnę jugosłowiańską tylko w skali globalnej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~vvv

Bitcoin to jedyna waluta bez jakiejkolwiek wartosci. Waluta musi miec pokrycie, inaczej jest scamem (jak BTC)

! Odpowiedz
0 0 ~jesterhead odpowiada ~vvv

Jakby obecne waluty miały jakiekolwiek pokrycie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD -0,95% 3,9303
2020-06-02
WIG 0,48% 48 879,21
2020-06-02 17:15:00
WIG20 0,16% 1 736,36
2020-06-02 17:15:01
WIG30 0,36% 2 011,33
2020-06-02 17:15:01
MWIG40 1,24% 3 478,56
2020-06-02 17:15:00
DAX 3,75% 12 021,28
2020-06-02 17:37:00
NASDAQ 0,59% 9 608,38
2020-06-02 22:03:00
SP500 0,82% 3 080,82
2020-06-02 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.