REKLAMA

Dziś dowiemy się, czy "złoty pociąg" rzeczywiście istnieje

2015-12-15 07:47
publikacja
2015-12-15 07:47

Dzisiaj dowiemy się, czy słynny na cały świat wałbrzyski "złoty pociąg" rzeczywiście istnieje. Wyniki swoich badań w południe zaprezentują naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej.

fot. Jacek Zych / / FORUM

To bez wątpienia najbardziej wyczekiwana konferencja prasowa w historii Wałbrzycha. Efekty swoich prac przedstawią zarówno domniemani odkrywcy pociągu, jak i naukowcy z Krakowa. Obie ekipy teren przy słynnym już 65. kilometrze badały w listopadzie. Dla miasta, które zleciło te prace, kluczowa będzie opinia specjalistów z AGH. Geofizycy skarpę kolejową sprawdzili przy pomocy trzech różnych metod.

Według nieoficjalnych informacji, ich raport będzie rozczarowaniem dla miłośników historii o wielkim pancernym pociągu, wypełnionym złotem.

Decyzję o wybraniu dwóch niezależnych od siebie zespołów, które zajmą się poszukiwaniem składu z czasów II wojny światowej podjął specjalny zespół powołany przez prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja.

Pod koniec września teren, na którym ma się znajdować tzw. złoty pociąg został przebadany przez wojsko pod kątem saperskim, radiacyjnym i chemicznym. Nie znaleziono tam materiałów niebezpiecznych.

Według mediów w okolicach Wałbrzycha miałby się znajdować ukryty pociąg z II wojny światowej. Pojawiły się spekulacje, że może chodzić o celowo zasypany tam pociąg ze złotem i innymi kosztownościami wywiezionymi pod koniec wojny z Wrocławia. Nigdy nie odnaleziono zawartości ani samego pociągu.

Generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyrażał w sierpniu przekonanie, że "złoty pociąg" istnieje "na ponad 99 procent". Jednak zdaniem niektórych znawców tematu "złoty pociąg" - a przynajmniej z takim ładunkiem - to tylko legenda.

Wobec zainteresowania poszukiwaniami wojewoda dolnośląski zwołał zespół zarządzania kryzysowego. Władze nie ujawniły dokładnej lokalizacji miejsca, w którym dokonywano wstępnego rekonesansu; teren nadzorowały Służba Ochrony Kolei i Straż Leśna.

PAP/IAR

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~popapik
wiemy tyle co nic nie wiemy - dobrze ze ktos dodał pare info autentycznych o pociagu:))))
https://www.netgun.pl/netgun/7561796/kupie-zloty-pociag/
~GOlD
POZOSTANIE POCIĄG do ZŁOTA
~Kriss
Fakt, najlepiej szukać złota jak jest w dołku ;))))
~realista
Według mnie ten pociąg to aktualnie już tylko legenda.
~Jasko
Co Ty, te złoto jest ujęte w budżecie na 2016 rok.
~Trzezwy
Zlota tam nie ma. A nie mozna tego powiedziec wprost przekopujac ten pagorek poniewaz Walbrzych trzepie niezla kase na tej niepewnosci. Dzisiejsza konferencja to podgrzanie starego kotleta bo o sprawie powoli sie zapomina...
~Grzechu_comeback
Pinokio odjechał tym pociągiem do Heimatu.... Andżeli bardzo się przyda złote wsparcie....
~boom
arcytrudne zadanie, wykopać kilka metrową szczelinę. jak żyć w tym biurokratycznym bałaganie???
~endi
Oczywiście - pociąg istnieje ale został wypatroszony z zawartości ...
~Speaker
Dziwnym trafem wojsko jako pierwsze się zgłosiło do "pomocy" a w wojsku nic nie ginie, najwyżej zmienia właściciela.

Powiązane: "Złoty pociąg" pełen skarbów odnaleziony?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki