REKLAMA

Dzień ratownictwa medycznego w "białym miasteczku"

2021-09-17 11:00
publikacja
2021-09-17 11:00
Dzień ratownictwa medycznego w "białym miasteczku"
Dzień ratownictwa medycznego w "białym miasteczku"
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Mija siódmy dzień, odkąd pracownicy ochrony zdrowia protestują w "białym miasteczku" w Warszawie. Piątek poświęcają problemom ratownictwa medycznego i szpitalnych oddziałów ratunkowych. Równolegle medycy zachęcają do udziału w dobroczynnej akcji "Niech poleje się krew".

"Białe Miasteczko 2.0" w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozstawiono 11 września, po manifestacji pracowników ochrony zdrowia. Forma protestu nawiązuje do "białego miasteczka" pielęgniarek założonego w 2007 roku. Zgodnie z zapowiedziami protestujących każdy dzień w "białym miasteczku" poświęcony jest innej problematyce ochrony zdrowia. W piątek to ratownictwo medyczne i SOR-y.

Na konferencji prasowej otwierającej siódmy dzień protestu ratownik medyczny Adam Piechnik tłumaczył, że obecność ratowników w "białym miasteczku" ma na celu zakończenie "chorej sytuacji", w której pracują 400 godzin w miesiącu kosztem swojego zdrowia i więzi społecznych.

"Wszyscy płacimy cenę trochę za dużą. Rozumiem, że społeczeństwo może odwracać wzrok od tego wszystkiego, bo to w pewnym sensie nasz wybór. Tak myślicie, że to jest nasz wybór. Tylko nam nikt nie przedstawiał możliwości zatrudnienia się na etacie. Większość z nas usłyszała: +chcesz pracować w ratownictwie medycznym, załóż jednoosobową działalność gospodarczą, przystąp do konkursu i pracuj+. Pracuj 400 godzin, 500 godzin w miesiącu, a potem się ocknij, być może na zgliszczach swojego życia. I temu chcemy powiedzieć dość, dlatego tu jesteśmy" - podkreślił ratownik medyczny.

Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów zaznaczył, że protestujący na pierwsze miejsce wśród postulatów wysuwają bezpieczeństwo pacjentów. "Ratownicy dzisiaj mówią: pracujemy za dużo i nikt nas nie szanuje. Mają rację, niestety. Polacy potrzebują dobrej medycyny ratunkowej" - powiedział. Żeby mogła się odbywać na najwyższym europejskim poziomie, jak mówił, potrzeba pilnych zmian i wsparcia szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Lekarz zwrócił uwagę, że personelu na SOR-ach jest najczęściej za mało, co prowadzi do przemęczenia. "Jeśli chodzi o bezpieczeństwo pacjentów, to właśnie ten przemęczony personel na szpitalnym oddziale ratunkowym - gdzie są najostrzejsze stany, wymagające najpilniejszych interwencji - najbardziej trzeba wesprzeć" - podkreślił.

W piątek w ramach dnia ratownictwa medycznego przewidziano m.in. debatę, w której postawiono pytanie, "czy zapaść w medycynie ratunkowej to fakt?", a także wystawę zdjęć "bez cenzury za zamkniętymi drzwiami" SOR-u. Na godz. 11 zaplanowano pokaz "Łańcuch przeżycia - każde ogniwo jest potrzebne". Adam Piechnik tłumaczył, że będzie to ścieżka edukacyjna pokazująca przede wszystkim rolę ratowników w systemie, ale na wstępie także społeczeństwa. Wyraził nadzieję, że ratownicy pokażą w ten sposób, jak ważną odgrywają rolę i na ile są niezbędni.

Przez cały dzień w "białym miasteczku" prowadzone są badania profilaktyczne. W piątek w planach jest też fizjoterapia geriatryczna. Medycy apelują równolegle o włączenie się do piątkowej dobroczynnej akcji "Niech poleje się krew". "Bardzo prosimy wszystkich, którzy chcą się zjednoczyć z mieszkańcami białego miasteczka, aby oddawali krew w swoich lokalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa" - zachęcał w czwartek przewodniczący Porozumienia Rezydentów Wojciech Szaraniec.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Protest medyków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki