REKLAMA
Tylko u nas

Dworczyk i wicepremier Ukrainy zapowiedzieli programy wsparcia

2022-05-16 15:42, akt.2022-05-16 17:33
publikacja
2022-05-16 15:42
aktualizacja
2022-05-16 17:33
Dworczyk i wicepremier Ukrainy zapowiedzieli programy wsparcia
Dworczyk i wicepremier Ukrainy zapowiedzieli programy wsparcia
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Uruchomienie programów wsparcia dla kobiet-żołnierzy uwolnionych z rosyjskiej niewoli i dzieci, których ojcowie zginęli w wojnie - zapowiedzieli w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk i wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

"Bardzo się cieszę, że mogliśmy omówić te założenia, które zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego będą realizowane: programy dobroczynne dla kobiet-żołnierzy uwolnionych z niewoli rosyjskiej i program stałej pomocy dla sierot, dla tych dzieci, które straciły ojców zabitych przez Rosjan" – powiedział Dworczyk po spotkaniu z Wereszczuk w Kijowie.

Minister Dworczyk poinformował, że oba programy mają się rozpocząć w ciągu półtora miesiąca i być realizowane na Ukrainie. W najbliższych tygodniach mają zostać podane szczegóły programów, w tym ich wartość finansowa.

Jak powiedziała wicepremier tego państwa, program skierowany do kobiet ma objąć np. pomoc psychologiczną i materialną, w tym mieszkaniową, ponieważ wiele osób straciło domy.

Wereszczuk podkreśliła, że szczegółowa forma pomocy będzie indywidualnie dostosowywana do każdego przypadku. „Każda z nich przeżywa inną osobistą tragedię i ból. Komuś może być potrzebna pomoc psychologiczna, komuś innemu zwyczajnie potrzebna jest pomoc materialna, jak kobietom z Mariupola czy innych terytoriów tymczasowo okupowanych, które nie mają gdzie mieszkać” – mówiła Wereszczuk.

Poinformowała też, że jest już lista pierwszych 51 kobiet uwolnionych z rosyjskiej niewoli, którym w ramach proponowanych programów udzielona zostanie pomoc. Podała też, że od początku toczącej się wojny władzom ukraińskim udało się uwolnić 360 osób.

"Bardzo nam zależy na tych konkretnych projektach, na pomocy, wsparciu, ale również na myśleniu o przyszłości" – zadeklarował Dworczyk, podkreślając, że "Polacy i Ukraińcy zbliżyli się do siebie tak jak nigdy wcześniej". Dziękował Ukraińcom za to, że walczą "nie tylko za wolną, niepodległą Ukrainę, ale również za wolną Polskę i wolną Europę".

Z kolei wicepremier Ukrainy podziękowała polskiemu społeczeństwu i władzom za pomoc udzielaną Ukraińcom.

„Polska demonstruje przykład solidarności i współczucia całemu światu. Dziękujemy za waszą szczerą gościnność. Ponad 2,5 mln obywateli Ukrainy przebywa w waszych domach, mają szansę dalej się rozwijać. Oprócz tysięcy ton pomocy humanitarnej, oprócz miliardów złotych wydanych z budżetu państwa na to wsparcie, to co najcenniejsze, to wartości które demonstrujecie i pozostanie ona wzorem na przyszłość” – powiedziała Wereszczuk.

Minister Dworczyk poinformował też, że podczas trwającej wizyty na Ukrainie polska delegacja spotyka się z przedstawicielami administracji ukraińskiej, w tym z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. „Rozmawiamy o bardzo szerokim spektrum pomocy i współpracy. Dzisiaj Polska i Ukraina ma szansę rozwijania współpracy w bardzo wielu dziedzinach”- dodał Dworczyk. (PAP)

Z Kijowa Mateusz Mikowski

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (26)

dodaj komentarz
chenoch
Każdy uczciwy poseł, minister etc powinien oddać 60% podwyżkę którą dostał na pomoc Ukrainie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_ptymistyczna_inflacja
ale najbardziej irytujący to jest polski trol co w kółko klepie to samo :D
jaszczura odpowiada itso_ptymistyczna_inflacja
Wiadomo, że ruskich trolli tu nie ma, admin skasował mój post, a ruskie trolle, których tu nie ma, zarzuciły minusami. Przypadek, co za pzypadek....
boris-vodka
Może tak zrobić referendum ....Jak ktoś chce wspierać zakupy samochodów dla ukraińców to jego sprawa . Ja nie mam zamiaru wspierać tzw"gości ze wschodu"....Aczkolwiek gości się raczej zaprasza a ci się wprosili sami,więc co to za goście?
jaszczura
dorzucajcie umiarkowanie lajki swoim postom, tawariszczi - więcej naturalnie!
faramir_z_gondoru
Co tu się odpier....a?Ile jeszcze rozdawnictwa z naszych podatków??
tomkooo odpowiada jaszczura
Nie kolego z naszych. Mało PiS podatków naprowadzał? ZUS od przyszłego roku w górę, media w gore a my nasza kasę obcym rozdajemy.
Dla Polaków podwyżki podatków a dla ukrow kasa?
jaszczura odpowiada tomkooo
jesteś na tej samej liście, co famir, ajwaj i demeryt, może mniej szalejcie z kolejnymi nickami

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki