Donald Tusk szefem Rady Europejskiej

Donald Tusk został wybrany nowy przewodniczącym Rady Europejskiej. Zastąpi na tym stanowisku Hermana Van Rompuya, który zakończył właśnie swoją drugą już, 2,5-letnią kadencję. Federica Mogherini szefową unijnej dyplomacji. Tak zdecydowali szefowie państw i rządów unijnych na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli.

(FORUM)

To mąż stanu dla Europy

Polski premier wystąpił na konferencji w Brukseli wraz z kończącym kadencję Hermanen Van Rompuyem i desygnowaną na szefową unijnej dyplomacji Włoszką Federicą Mogherini. Van Rompuy przedstawił nowo wybranych oraz zaprezentował ich sylwetki. Mówiąc o Donaldzie Tusku wyraził się, że jest on "mężem stanu dla Europy" i zapewnił, że został wybrany przy poparciu szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera.

"Dostaliście pełne poparcie unijnych przywódców, co było dla mnie niezwykle ważne" - powiedział Van Rompuy, przedstawiając decyzje personalne Unii. Poinformował, że przeprowadził wiele rozmów, by zapewnić, że podejmiemy mądre decyzje, popierane przez wszystkich.


(Flickr)

Przedstawiając Tuska Van Rompuy powiedział, że polski premier jest "jednym z weteranów" wśród unijnych przywódców i brał udział we wszystkich najważniejszych decyzjach UE. "Wzbudził podziw swoich kolegów w innych krajach, gdy z determinacją i pewnością siebie rządził swoim krajem w czasie kryzysu gospodarczego" - powiedział Van Rompuy. Przypomniał też, że Polsce udało się w kryzysie utrzymać wzrost gospodarczy i nie popadła w recesję.

Tusk obejmie swą nową funkcję 1 grudnia na 2,5 roku. Będzie także przewodniczył szczytom strefy euro. Mogherini przejmie obowiązki 1 listopada, gdy kadencję rozpocznie nowa Komisja Europejska.

Tusk: budowanie nieustannego kompromisu - głównym zadaniem szefa Rady

Głównym zadaniem przewodniczącego Rady Europejskiej jest nieustanne budowanie kompromisów - powiedział premier Donald Tusk w sobotę w Brukseli, tuż po wyborze na szefa Rady.

Jak dodał, wspólny interes europejski to najważniejsze wyzwanie. Dodał, że pochodzi z kraju, który głęboko wierzy w sens zjednoczonej Europy. "80 proc. moich rodaków głęboko wierzy w sens Unii Europejskiej i nie szuka alternatywy" - mówił Tusk.

Podkreślił też, że polskie dziedzictwo, jego doświadczenie, mogą stać się bardzo istotnym źródłem energii, której UE potrzebuje i będzie potrzebowała w przyszłości bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Czytaj dalej: Kopacz premierem?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~amityr

Jeden żyje, drugi gnije.

! Odpowiedz
0 3 ~PolskaWalcząca

Ależ "polaczki" są zakompleksieni. Wystarczy że powiedzą wam że jesteście "fajni" "wspaniali" "wpływowi" a sprzedacie kraj, matki i siebie! DNO!!!! A ja specjalnie nie wyjechałem z kraju gdyż miałem nadzieję na lepszą Polskę, budowaną również przeze mnie. TO BYŁ BŁĄD!!!

! Odpowiedz
0 2 ~PolskaWalcząca

O, tak!Polaczki się cieszą i myślą że wszyscy nas kochają! BO POLACZKI MYŚLĄ ŻE POLITYKA TO ZABAWA I WIELKA PRZYJAŹŃ W UE. Tam są interesy, głównie Niemiec, Francji i Anglii, małe kraje to pożywka dla molochów. Zapomnijcie kiedykolwiek o "normalnym" życiu w Polsce, Polska zostanie unijną wiochą zabitą dechami. Centrum rozwoju będą NIEMCY!!!!Bez wojen i mordowań, omanili Polaczkolandię i nawet już zgwałcili gospodarczo nasz kraj z pomocą tego CZEGOŚ!!!, KU UCIESZE I POKLASKU BYDŁA!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~deutsch

Tusk jest tylko wizytówką.!Unią Europejską rządziły i będą zawsze NIEMCY ! wszystkie stanowiska są obsadzone na minimum 7 lat.!Anglicy nie chcieli aby Niemcy im zaglądali szczegółowo do gospodarki dlatego powstała kłutnia.przecież młoda wspaniała wykształcona niemka miała być szefem.!nie doszło do skutku bo cameron powiedział że niemcy rządzą unią i jeszcze zaglądanie do angielskiej gospodarki to będzie za wiele.!wybrano tuska do rozwiązania konfliktu z rosją.!żaden kraj nie chcę ściągnąć rosyjskiej wojny na siebie.! unia ustaliła sankcje a szefowa UE zablokowała je >dlaczego?nie chciała ściągnąć rosjan na swój kraj! teraz ponownie UE zaczyna temat sankcji....a tusk będzie za to odpowiedzialny! oby nie powstała wojna w polsce.sankcje UE oznaczają wojnę z rosją.do tej pory każdy się bał zacząć z rosją .to teraz mają kozła ofiarnego! tusk w UE nie będzie do niczego dopuszczony....on wie od samego początku że będzie tylko wizytówką bo ktoś musi być!dla mądrych i inteligentnych ludzi jest to zrozumiałe Że żadne potężne gospodarki nie wybierają szefa z kraju biedoty i bałaganu.to tak jakby szofer był szefem milionera.!zrozumiałe. 2,5 roku wystarczy aby rosję pokonać w tej wojnie z ukrainą . jedynie co szkoda to kraju polskiego!teraz zacznie wszystko wypływać ponownie na wierzch.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Zatroskany

Czy nadal będzie mógl spędzać 5 dni w tygodniu w Sopocie, wie ktoś? Nasz Bohater Narodowy nie może się tak przepracowywać...

! Odpowiedz
0 1 ~endi

Dostał zapłatę za " całokształt " ...

! Odpowiedz
0 4 ~lkjl

a jaki w tym sukces :D każdy ucieka obecnie od brania na siebie ODPOWIEDZIALNOŚCI W KRYZYSIE I WOJNIE :) A TEN ... TO WZIĄŁ - WSZYSCY SIĘ ZGODZILI bo nikt nie chciał przywództwa w obecnej sytuacji... taka siara :/ no ale opłacony medialny sukces.. szkoda tylko że polacy uważają inaczej.

! Odpowiedz
0 5 ~dex

tusk czlowiek bez kregoslupa i twarzy bedzie zwyklym wykonawca polecen betonu europejskiego - katastrofa dla uni, jesli kopacz zostanie premierem - katatrofa dla polski o ile po tusku moze byc jeszcze gorzej

! Odpowiedz
3 6 ~dex

teraz widac jak europa udziela azylu aferzystom i kryminalistom. tusk to powinien byc sadzony w polsce za przestepstwa nie polityczne tylko kryminalne bo te wszystkie przekrety afery ktore byly otoczone sa jego parasolem i dobrze o wszystkim wiedzial. swoja droge otwieram spekulacje jakie stanowisko w uni bedzie miala kasia albo jozef bak

! Odpowiedz
11 2 ~jj

gratulacje, wielki sukces Polski

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil