Dolarowe złoto najdroższe od 2012 roku

Dolarowe notowania złota powróciły ponad 1700 USD za uncję trojańską, osiągając w ten sposób najwyższe ceny od 2012 roku. Po przeliczeniu na polskie złote uncja kruszcu kosztuje ponad 7 000 zł, ale za prawdziwą złotą monetę u dilera trzeba zapłacić zdecydowanie więcej.

W całym zachodnim świecie pogłębiają się tendencje autorytarne. Europa jest już w większości państwem policyjnym z zamkniętą gospodarką. Pod pretekstem walki z pandemią Covid-19 ogłaszane są potężne pakiety monetarne i fiskalne, zasadniczo sprowadzające się do emisji „papierowego” pieniądza na niespotykaną wcześniej skalę. Sama Rezerwa Federalna przez dwa poprzednie tygodnie „dodrukowała” ponad bilion dolarów (czyli przeszło 1000 miliardów).

Trudno się dziwić, że w takim otoczeniu ceny złota wyrażone w masowo rozcieńczanych walutach „papierowych” idą w górę. We wtorek w nocy notowania kontraktów terminowych na złoto osiągnęły poziom 1742 USD/oz. – tak wysokich cen wyrażonych w USD nie widzieliśmy od listopada 2012 roku.

Ale przy bardzo słabym złotym ceny kruszcu w Polsce osiągnęły historyczne maksima, powyżej 7 000 złotych za uncję. Tyle że to cena teoretyczna, wynikająca z przeliczenia giełdowych notowań z Nowego Jorku po międzybankowym kursie USD/PLN.

(Bankier.pl)

Natomiast fizycznie istniejąca złota moneta bulionowa nad Wisłą i Odrą kosztuje znacznie więcej, niżby to wynikało z notowań na rynkach finansowych. U niektórych dilerów (wysyłka 24h) jednouncjowy Krugerrand jest wyceniany na ponad 9200 zł! Gdzie indziej australijski Kangur dostępny jest za ok. 8360 zł.

Ceny fizycznego złota w Polsce oderwały się od notowań „oficjalnych” z powodu problemów z zaopatrzeniem. Sytuacja może się poprawić, gdy produkcje wznowią szwajcarskie rafinerie, które z powodu koronawirusa zamknięte 20 marca.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 68 artur17

Belka krytykował NBP za kupno złota. Fachowiec :-)

! Odpowiedz
3 45 grzegorzkubik

spadnie przy spadkach indeksów ale później j pójdzie jeszcze wyżej na północ.

! Odpowiedz
0 1 liczygrosz

pytanie kiedy będą te spadki.... przy takim zalewie forsy z banków centralnych może to nigdy nie nastąpić

! Odpowiedz
5 51 bankster-kreator

PO PIERWSZE: żadna władza nie zdelegalizuje złota bo to będzie jasne przesłanie dla obywateli: Mamy nic nie wartą pustą walutę bez pokrycia jak papier toaletowy i dlatego boimy się prawdziwego pieniądza jakim jest złoto. PO DRUGIE: Jak w USA zdelegalizowali złoto i kazali je oddać to zrobiło to może z 5% obywateli reszta je wywiozła do innego kraju lub bezpiecznie ukryła. PO TRZECIE: W momencie delegalizacji to dopiero ludzie się obudzą, ten kto będzie miał kawałek żółtego metalu w okresie delegalizacji jest królem. Historia już nie raz pokazała nam jak wyglądają ceny niektórych towarów po delegalizacji, jak zabronili niektórych substancji psychoaktywnych ich cena poszła w górę, jak zrobili niektóre leki na receptę ich cena poszła w górę, jak zakazali alkoholu jego cena poszła w górę, panienki do towarzystwa itp. itd, jak produkt staje się zakazany jego cena idzie automatycznie w górę bo w handel nim wliczone jest ryzyko. Także ten kto ma żółty metal to będzie zacierał wtedy ręce. Wrócą pewnie cinkciarze i drobni przemytnicy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 4 anton_chigurh

...ale może opodatkować.

! Odpowiedz
2 33 bankster-kreator odpowiada anton_chigurh

Dopóki znajduje się w systemie rozliczeń między bankami centralnymi poszczególnych państw i jako zabezpieczenie państwa na cięższe czasy dopóty nie będzie opodatkowane. Czyli czytaj NIGDY. Żaden rząd nie pozbędzie się złota ze skarbców bo wie czym się płaci w czasie wojen i klęsk żywiołowych i podpowiem Ci nie jest to na pewno papierowy pieniądz z drukarki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 20 innowierca

@bankster-kreator
Oj tak. Delegalizacja uczynilaby zloto wrecz pozadaniem ::)) Utwierdzilaby nawet nieprzekonanych o jego waznosci. Zakazany owoc.......

! Odpowiedz
6 24 janad

Samo wznowienie pracy niektórych rafinerii nie rozwiązuje reszty problemów, np. z transportem kruszcu. Mimo to oferta Krugerranda za 9200 PLN to lekka przesada, chociaż nie spotkałem się z taką – większość dealerów ma puste półki, dostępność od ręki lub z wysyłką w 24 godziny jest jedynie w Tavex, tylko tam Kangur czy Filharmonik kosztują aktualnie ok. 8200 PLN.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 67 znawca_wszystkiego

Zaraz się zacznie, że złota nie można zjeść i jest nic nie warte :)

! Odpowiedz
15 8 anton_chigurh

Albo, że go nie sprzedaż bo rząd położy łapę na rynku fizyka lub narzuci podatek.
Twój scenariusz dotyczy naprawdę złej sytuacji w kraju, a mój jest raczej mało prawdopodobny. Moim zdaniem szansa to 0.5% i 5%.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,24% 1 731,60
2020-05-26 02:55:00
USD/PLN -0,08% 4,1236
2020-05-26 02:58:00
EUR/PLN 0,08% 4,4986
2020-05-26 02:58:00
EUR/USD 0,17% 1,0910
2020-05-26 02:58:00
CHF/PLN 0,04% 4,2459
2020-05-26 02:58:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil