REKLAMA
BADANIE

Dolar najtańszy od 7 miesięcy. Kurs euro stabilny

Krzysztof Kolany2023-02-02 10:14główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-02-02 10:14

Rynek walutowy zareagował na środową decyzję Fedu wyraźnie osłabiając dolara, co przełożyło się na spadek kursu USD/PLN poniżej 4,30 zł. Euro nadal kosztuje ponad 4,70 zł, sygnalizując głęboką słabość polskiego złotego.

Dolar najtańszy od 7 miesięcy. Kurs euro stabilny
Dolar najtańszy od 7 miesięcy. Kurs euro stabilny
fot. Andrii Spy_k / / Shutterstock

Rynek wyraźnie nie wierzy oficjelom z Rezerwy Federalnej, którzy zapowiadają dalsze podwyżki stóp procentowych i kontynuację „ilościowego zacieśniania” polityki pieniężnej. Pomimo kolejnej (tym razem tylko 25-punktowej) podwyżki stopy funduszy federalnych i oficjalnej zapowiedzi następnych podwyżek, uczestnicy rynku wciąż stawiają, że była to podwyżka przedostatnia.

Na fali takich spekulacji wzrosły ceny akcji na Wall Street, a dolar wydatnie osłabił się względem euro. Kurs EUR/USD po raz pierwszy od kwietnia przekroczył linię 1,10. Globalne osłabienie „zielonego” sprawiło, że na polskim rynku notowania amerykańskiej waluty w nocy spadły nawet do 4,26 zł – czyli najniższego poziomu od czerwca ubiegłego roku. W czwartek rano dolar kosztował 4,2796 zł.

Taki ruch nie oznacza umocnienia złotego, lecz tylko osłabienie dolara. Albowiem kurs euro w czwartek do 10:12 rósł o blisko grosz, osiągając poziom 4,7068 zł. Już czwarty miesiąc kurs EUR/PLN utrzymuje się w trendzie bocznym, wahając się w przedziale 4,6250-4,7250 zł. Tak wysokie notowania euro sygnalizują głęboką słabość polskiej waluty. Przed marcem 2022 wyższe niż obecnie notowania euro obserwowaliśmy tylko epizodycznie wiosną 2004 oraz w lutym 2009 roku.

W czwartek wydarzeniami dnia na rynkach walutowych będą kolejne decyzje banków centralnych. Rynek spodziewa się kolejnej podwyżki stóp procentowych w Banku Anglii (o 50 pb.) oraz takiej samej podwyżki (50 pb.) w Europejskim Banku Centralnym. Oba banki są mocno spóźnione względem inflacji, a poziom stóp procentowych w Europie pozostaje w tyle za stawkami w Rezerwie Federalnej czy w Banku Kanady.

Reklama

Względnie spokojnie jest za to na rynku franka szwajcarskiego, który od trzech miesięcy kosztuje niemal tyle samo co euro. W czwartek rano helwecka waluta była wyceniana na 4,7049 zł, czyli pół grosza niżej niż dzień wcześniej. Podobnie jak w przypadku pary euro-złoty także w przypadku franka obowiązuje trend boczny i konsolidacja w przedziale 4,65-4,85 zł.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Euro na razie utrzymuje kurs bo koreluje ze wzrostem indeksów.
Dolar leci w dół bo nie będzie recesji i świat odbija się gospodarczo. FED musi tonować i zatrzymać podwyżki. Nasz polska giełda zyskuje. Odzyskuje to to chwilowo utraciła. Wyrywamy się z kryzysu wojennego i chcemy wyrwać się z kryzysu energetycznego. Będzie dobrze.
jas2
Prezes Glapiński może odpuścić.

FED i EBC niech podnoszą stopy procentowe umacniając złotego.
300_pala
Glapinaski może zrezygnować. Skoro nic od niego nie zależy
andregru odpowiada 300_pala
Glapiński jest na krótkiej smyczy Kaczyńskiego .
tomitomi
'''Euro nadal kosztuje ponad 4,70 zł, sygnalizując głęboką słabość polskiego złotego.''' -nie no
Krzychu , tutaj z lekka przesadziłeś !
Lewą nogą dzisiaj wstałeś ?? - popraw się , i pozdrawiam :-))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki