Dokąd po pieniądze na firmę?

Przez brak dostępu do kapitału wiele firm nie może rozwinąć skrzydeł. BGK rozumie problem i uruchamia fundusz wspierający start-upy. Młode firmy mogą liczyć także na dotacje ze środków unijnych, regionalnych agencji, a także konkursów branżowych.

Na początku działalności gospodarczej możemy napotkać wiele trudności – jedną z nich jest z pewnością utrudniony dostęp do kapitału, ponieważ banki nie chcą udzielać kredytów na ryzykowne przedsięwzięcia, a do takich należy zaliczyć właściwie każdy start-up. Pozostaje więc rynek finansowy, rodzina, a także pomoc publiczna, również ze wsparciem Unii Europejskiej. Sprawdzamy, gdzie firma powinna udać się po fundusze na rozwój.

BGK da miliard na start-upy

Wsparciem start-upów zainteresował się Bank Gospodarstwa Krajowego. Biuro prasowe BGK potwierdziło informację, że Bank planuje stworzyć fundusz, który zbierze inwestorów venture capital i private equity, aby ci wspierali młode firmy. W fundusz zaangażowane mają być też pieniądze publiczne – BGK spodziewa się 300 mln zł od resortu gospodarki na ten cel, jednak jego udział w przedsięwzięciu ma nie przekraczać 30%. W efekcie fundusz jest w stanie zdobyć kapitał w wysokości miliarda złotych na inwestycje w młode firmy.

BGK już wcześniej prowadziło podobne narzędzie, mianowicie Krajowy Fundusz Kapitałowy, który finansuje rozwój innowacyjnych projektów spółek. Działa on jednak na zasadzie pomocy publicznej oraz ma kilka niedociągnięć organizacyjnych (np. limit inwestycji, brak instrumentów dłużnych). Zdaniem ekspertów nowy fundusz może być lepszym rozwiązaniem zarówno dla inwestorów, jak i start-upów.

BGK dysponuje też innym programem wspierającym start-upy. „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” wciąż jest na etapie pilotażowym. Program zakłada udzielenie 60 tys. zł niskooprocentowanej pożyczki (0,69% rocznie przy obecnych stopach procentowych NBP) dla studentów ostatnich lat studiów oraz absolwentów uczelni wyższych. W pierwotnych planach na początku roku program miał objąć cały kraj, jednak wciąż nie wypłacono wszystkich przeznaczonych pieniędzy z programu pilotażowego w województwie mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim. Problemem jest zabezpieczenie – beneficjenci muszą znaleźć poręczyciela, który w razie problemów będzie odpowiadał za spłatę długu.

Po fundusze do Brukseli

Przedsiębiorstwa mogą również korzystać z dotacji i preferencyjnego wsparcia z funduszy europejskich. Od tego roku rusza nowa perspektywa budżetowa, w której Polska otrzyma ponad 80 mld euro. Rząd deklarował, że w tej perspektywie większy ciężar gatunkowy zostanie położony na rozwój młodych firm. Aby objąć programem więcej przedsiębiorstw, bezzwrotne dotacje mają zostać w dużej mierze zastąpione przez preferencyjne pożyczki.

Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie zostaną wypłacone pierwsze środki z nowej perspektywy. Pod koniec maja Komisja Europejska zaakceptowała Umowę Partnerstwa, która zakłada sposób rozdysponowania środków. Biorąc pod uwagę tempo prac, nabory do programów zostaną ogłoszone w czwartym kwartale tego roku, a na początku 2015 roku pierwsze firmy powinny otrzymać pieniądze z funduszy europejskich.

Warto pamiętać, że o dotacje można starać się także bezpośrednio w Brukseli. Firmy z sektora MSP mogą liczyć na dotacje z funduszu Horizon 2020. Jego zadaniem jest zwiększanie konkurencyjności całej Unii, poprzez wspieranie finansowe projektów rozwojowych realizowanych w przedsiębiorstwach. Największe szanse na otrzymanie dotacji mają konsorcja, czyli grupy firm z kilku krajów UE, które opracują projekt, który przysłuży się wzrostowi innowacji nie tylko w firmie, ale także na poziomie Unii Europejskiej.

Fundusze są też w regionalnych agencjach

Istnieje wiele programów i konkursów, z których start-upy mogą ubiegać się o fundusze. Dla przykładu, w Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w połowie lipca ma ruszyć program dofinansowania nabycia środków trwałych, szkoleń, czy usług doradczych, maksymalnie można będzie otrzymać 1,6 mln zł na powyższe cele. W Lubelskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości działa kilka programów, z których można pozyskać finansowanie, m.in. „Kapitał na starcie”, czy „Wszyscy na START”. Środki na takie programy również często pochodzą z UE.

Lokalne agencje rozwoju regionalnego oferują również preferencyjne pożyczki na start i rozwój działalności gospodarczej. Organizują one też spotkania dla przedsiębiorców, na których można dowiedzieć się więcej o metodach finansowania start-upów.

Start-upy mogą brać udział w różnych konkursach, gdzie do wygrania jest kapitał na rozwój. Jednym z takich konkursów jest e-komerson, który ma na celu wyróżnienie najciekawszych firm sprzedających w internecie. Zwycięzca może otrzymać 50 tys. zł, a wraz z rozwojem biznesu będzie można ubiegać się o kolejne 350 tys. zł. Poza nagrodą finansową można również otrzymać profesjonalne porady ekspertów branżowych.

Marcin Lekki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Ambasador_Godlewski

Otwórz SPÓŁKĘ w Anglii - dostaniesz biznes plan, wsparcie banku jeśli masz pomysł na własny innowacyjny projekt. Nie bawcie się z zadłużanie w różnych instytucjach, Bank powinien dostać udziały i jako współwłaściciel będzie wspierał każdy wasz ruch. Otworzenie spółki LTD to niski koszt około £49.99. Cały proces zgłaszania trwa 60 sekund, a utworzenia spółki LTD około 34h. Polecam - http://nanozen.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~irena

Trzeba być na bieżąco ze wszystkimi dofinansowaniami i dotacjami, zeby się w tym wszytskim nie pogubić. http://cenabiznesu.pl/-fundusze-na-start-firmy-od-czego-zaczac tutaj jest to dobrze opisane, jak się przygotować w ogóle do ubiegania się o pieniądze. Przede wszystkim biznesplan!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
3 0 ~Milena

Śmiech na sali !!! BGK rozumie problemy. HA,HA... BGK daje wolną rękę do zarabianie funduszom pożyczkowym. Problem jest w tym że fundusze robią co chcą ustalają sobie własne warunki a BGK umywa ręce bo oni pożyczek nie przyznają.

! Odpowiedz
4 2 ~bopo

wszystko to reklama,albo papierów do napisania na pół roku,ale cóż teraz wiemy czym zajmują się ci na górze

! Odpowiedz
1 5 ~Marcin

Fundusze pożyczkowe i wspaniała inicjatywa Jeremie też już straciła sens patrzą tylko na zarobek. BGK i Jeremie nie mają związku z udzielanymi pożyczkami. Dają wolną rękę funduszom a te uprawiają wolną amerykankę. Naciągają klientów kłamią na każdym kroku. Pobierają prowizje wyższe niż banki. Tak właśnie wyglądają programy stworzone przez BGK dla przedsiębiorców. Czysty interes. Zabezpieczenia majątkowe do tego weksle in blanko sterty wniosków , upoważnień, oświadczeń to naprawdę duży krok aby zachęcić do przedsiębiorczości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~jedziemituczolg

O kant d... to rozwalić. Jeszcze nic nie masz albo niewiele a tu już każą ci zabezpieczyć taką "pomoc". To rozpoczynający działalność najwięcej ryzykuje. Wkłada własne oszczędności, umiejętności a co najważniejsze ENERGIĘ a jacyś tam drukarze "pieniędzy" żądają min. 200% zabezpieczeń i udają ekspertów ( chyba tylko od produkcji "pieniędzy" ). Do piachu z takimi finansami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 ~kacper

a może by tak do roboty?

! Odpowiedz
2 4 ~mowicitocos

do roboty są roboty. LUDZIE pracują...

! Odpowiedz
2 11 ~RRR

Pożyczka tu, pozyczka tam. Hahaha, świetnie. Jeszcze nie zarobileś dolara a musisz oddać dwa.

!

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.