REKLAMA

Dekpol oczekuje w II półr. podobnych przychodów do I półr.; pozytywnie ocenia perspektywy najbliższych lat

2020-09-30 13:28
publikacja
2020-09-30 13:28
Dekpol oczekuje w II półr. podobnych przychodów do I półr.; pozytywnie ocenia perspektywy najbliższych lat
Dekpol oczekuje w II półr. podobnych przychodów do I półr.; pozytywnie ocenia perspektywy najbliższych lat
/ Dekpol S.A.

Grupa Dekpol powinna odnotować w II połowie 2020 roku podobne przychody jak w I półroczu - poinformował w środę prezes Mariusz Tuchlin. Zarząd pozytywnie ocenia perspektywy działalności na najbliższe lata, najbardziej dynamicznego wzrostu spodziewa się w obszarze produkcji łyżek koparkowych.

Dekpol odnotował w pierwszym półroczu 527,5 mln zł przychodów, co oznacza wzrost rdr o 25 proc. Zysk operacyjny grupy wzrósł w tym czasie o 69 proc. do 44,2 mln zł, a zysk netto o 91 proc. do 33,4 mln zł.

"W drugim półroczu 2020 roku powinniśmy odnotować podobne przychody jak w pierwszym półroczu. Wynik również powinien być na poziomie zadowalającym - nasz cel jest taki, by realizowane wyniki netto były na poziomie 5 proc. plus. Kolejne lata również powinny być dla grupy dobre i w co najmniej takim tempie powinniśmy się stabilnie rozwijać" - powiedział podczas środowej wideokonferencji prezes Mariusz Tuchlin.

Grupa Dekpol prowadzi działalność w trzech obszarach - generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego. Generalne wykonawstwo jest największym segmentem działalności grupy z udziałem w przychodach na poziomie 54 proc.

Przychody segmentu GW wyniosły w pierwszym półroczu 283,4 mln zł (-5 proc. rdr), a zysk operacyjny zwiększył się o 6,7 proc. do 19 mln zł. Wartość realizowanych projektów segmentu na koniec czerwca wynosiła 650 mln zł, z czego do realizacji – w głównej mierze w 2020 – pozostają prace o wartości ok. 350 mln zł.

"Jeśli chodzi o rynek generalnego wykonawstwa i patrząc na rynek przemysłowy, na którym przede wszystkim się koncentrujemy, to perspektywy są dobre" - ocenił prezes Tuchlin.

Spółka podała, że obecnie procedowane są umowy nowych inwestycji o łącznej wartości ponad 200 mln zł netto, które wejdą w fazę realizacji w drugiej połowie roku 2020.

Przychody segmentu deweloperskiego wzrosły w pierwszym półroczu trzykrotnie i wyniosły 188,2 mln zł, co stanowi 37 proc. udział w przychodach ogółem. Grupa rozpoznała w tym czasie sprzedaż 437 lokali, a wynik operacyjny tego segmentu wyniósł 29,8 mln zł (3 mln zł przed rokiem). Na koniec czerwca w ofercie grupy dostępnych do sprzedaży było 136 lokali. Do rozpoznania jeszcze w 2020 roku pozostało około 250 lokali.

"Jeśli chodzi o następne lata to nasze aktywa deweloperskie, które są w trakcie zaawansowanych przygotowań, pozwolą grupie realizować powtarzalne przychody i wyniki bez konieczności dużego angażowania się w zakupy. Spółka monitoruje rynek gruntów, ale nie mamy presji zakupowej" - powiedział prezes Tuchlin.

Zarząd podał, że posiadany bank ziemi pozwala na wprowadzenie do oferty łącznie ok. 5 tys. lokali na ponad 230 tys. mkw. PUM.

Najbardziej dynamicznego wzrostu zarząd spodziewa się w obszarze produkcji łyżek koparkowych. Przychody tego segmentu wyniosły w pierwszej połowie roku 36,7 mln zł (48,1 mln zł przed rokiem), co stanowi 7 proc. przychodów ogółem. Zysk operacyjny wyniósł 4,5 mln zł wobec 5,8 mln zł rok wcześniej.

Spółka podała, że segment ten został dotknięty skutkami koronawirusa i oczekiwana jest stopniowa odbudowa sprzedaży w miarę znoszenia obostrzeń na rynkach zagranicznych - ok. 95 proc. sprzedaży tego segmentu stanowi eksport. Zarząd zwraca także uwagę na rosnącą liczbę zapytań dot. produkcji osprzętów, które dotychczas wytwarzane były w Chinach i na innych rynkach poza Europą.

"Rozmowy potrwają jeszcze pewnie kilka miesięcy, ale musimy być gotowi na przyjęcie dużo większych wolumenów produkcyjnych i zakładamy, że w następnych latach właśnie ta spółka będzie procentowo najszybciej w grupie rosła" - powiedział prezes Tuchlin.

Spółka jest obecnie na etapie wprowadzania automatyzacji produkcji celem zwiększenia liczby produktów na bieżących powierzchniach. Firma przymierza się także do rozbudowy powierzchni. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki