Deflacja wciąż panuje. W sierpniu ceny -0,6%

analityk Bankier.pl

W sierpniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych był o 0,6% niższy niż przed rokiem. Tymczasem NBP twierdzi, że deflacja skończy się jeszcze w tym roku.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w sierpniu o 0,6% w ujęciu rocznym – poinformował dziś GUS. Z kolei w ujęciu miesięcznym w sierpniu zaobserwowano spadek cen o 0,4%.

Konsensus rynkowy zakładał spadek poziomu cen w ujęciu miesięcznym o 0,4% i o 0,7% w ujęciu rocznym. W ubiegłym miesiącu GUS odnotował -0,1% k/k i -0,7% r/r.             

Deflacja nad Wisłą utrzymuje się już od lipca 2014. Największy do tej pory spadek cen (-1,6%) odnotowano w lutym 2015 r.

O tym, w jaki sposób GUS mierzy zmianę cen pisałem w ubiegłym miesiącu, kiedy „świętowaliśmy” nad Wisłą okrągły rok z deflacją.

Identycznie, jak w ubiegłych miesiącach, głównym czynnikiem napędzającym deflację ponownie okazały się niższe niż przed rokiem ceny żywności i paliw. Sporo potaniała także mniej istotna dla wskaźnika kategoria odzież i obuwie.

(GUS)

Na ostatniej konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka stwierdził, że deflacja w Polsce skończy się jeszcze w tym roku.

- Jeżeli chodzi o ścieżkę deflacji to według ostatniej tzw. prognozy eksperckiej, ona praktycznie się nie zmieniła – chyba przesunęliśmy ją o 0,1 p.p. w dół. Wygrzebiemy się z deflacji prawdopodobnie w listopadzie – powiedział Belka na konferencji 2 września.

Wzorem innych urzędów statystycznych, w tym np. Eurostatu, GUS rozpocznie publikowanie tzw. szybkiego szacunku miesięcznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Pierwsze wyliczenia o inflacji CPI w bieżącym miesiącu poznamy już 30 września. Ostateczne i szczegółowe dane za wrzesień zostaną opublikowane 15 października.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Partia_zwycięża

Deflacyja to recesyja - uczyli kiedyś na kursach partyjnego politbiura.:) Ale kapitalisty wiedzom lepiej bo PKB rośnie, ze aż strach:):)

! Odpowiedz
2 5 ~PATRYJOTA

deflacja czyli stabilizacja...czyli nie ma utraty sily nabywczej pieniadza dla ludzi co oszczedzaja to dobra wiadomosc i oby tak zawsze bylo..

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 8 ~Dżejms

"Deflacja wciąż panuje." Niemożliwe - właśnie dostałem podwyżkę za wywóz śmieci. To niemożliwe przy deflacji - prawda? Czekajcie - wiem! Eureka. Oni w ten sposób walczą z deflacją! Martwi mnie jednak że jak będzie inflacja to nie zastosują analogicznej ( no w tym wypadku poprzez obniżki - prawda?) metody do walki z nią. Dlaczego nie mam złudzeń? Jestem fatalistą czy jak?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 8 ~bbb

Dlaczego mówicie "panuje" jakby to było coś złego?? to jedna z najlepszych rzeczy w kraju tylko żeby stopy procentowe były wyższe bo na lokatach cienko.

! Odpowiedz
2 7 ~kkk

Deflacja i wysokie stopy procentowe, gratuluje myśli ekonomicznej...

! Odpowiedz
1 3 ~bbb odpowiada ~kkk

to nie myśl ekonomiczna tylko mój interes :P

! Odpowiedz
3 1 ~spostrzegawczy

I złoto tanieje...

! Odpowiedz
5 22 ~sprawiedliwy

Deflacja = zysk dla spoleczenstwa
Inflacja =zyska dla nbp i politykow

Zaklamane banksterzy dbajacy tylko o swoj interes.

Pazdziernik juz blisko.

! Odpowiedz
2 13 ~zeflik

Tą 'deflacje' powoduje głównie niższa r/r o złotówkę cena paliwa, które rzutuje na koszty stąd mozliwość obnizki cen innych produktów. Cena za baryłkę nie będzie w nieskończoność ponizej 50usd. A wtedy zobaczycie deflację.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil