Darmowy roaming wcale nie taki darmowy. Operatorzy zapowiadają dodatkowe opłaty

Na mocy uchwalonych przez Parlament Europejski przepisów 15 czerwca bieżącego roku zostały zniesione opłaty za roaming dla użytkowników telefonów komórkowych w Unii Europejskiej. Liczba osób z niego korzystających wzrosła w ciągu tegorocznych wakacji prawie dwukrotnie, co operatorom nie jest na rękę. Kolejny z nich zapowiada możliwość wprowadzenia dodatkowych opłat dla tych, którzy korzystają z roamingu zbyt często.

(fot. REUTERS/Luke MacGregor / FORUM)

Operatorzy sieci komórkowych nie spodziewali się chyba, że możliwość darmowego telefonowania, pisania SMS-ów i korzystania z internetu poza granicami kraju będzie aż tak popularna. Obecnie już trzeci telekom - Orange - chce wprowadzić dodatkowe opłaty za roaming dla konkretnej grupy użytkowników. Wcześniej takie dopłaty zapowiedział Plus i Play.

Zasada Roam Like at Home (RLAH), jak się okazało, przynosi operatorom spore straty. Jak informuje rzecznik Orange Wojciech Jabczyński, od chwili jej wprowadzenia koszty operatorów wyniosły nawet ćwierć miliarda zł. W Orange – ponad 70 mln zł.

Dopłata nie będzie skierowana do wszystkich użytkowników, tylko do grupy najbardziej korzystającej z nowych przepisów. - Opłaty za korzystanie z roamingu w Orange nie zmienią się i będą jak do tej pory zgodne z zasadą RLAH. Ewentualne dopłaty będą dotyczyć tylko tych klientów, którzy nadaktywnie korzystają z roamingu – informuje rzecznik Orange.

Jeśli użytkownik jest poza granicami kraju dłużej niż 4 miesiące, a 50 proc. korzystania z telefonu następuje w roamingu, to zgodnie z przepisami RLAH, możliwe jest nałożenie na niego dodatkowej opłaty.

Jak zapowiada rzecznik, klienci Orange zostaną powiadomieni przez SMS o możliwości nałożenia na nich dodatkowych kosztów za nadmierne korzystanie z roamingu. Tę metodę stosują również Plus i Play.

Do tej pory jedynym operatorem, który nie zapowiedział dodatkowych kosztów, jest T-Mobile Polska.

DU

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 antek10

A T-mobile Polska tez płaci dla T-mobile niemieckiej? Bo chyba to żadna strata.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 34 innowierca

A jeszcze chcialbym wiedziec co oznacza ze wzrosly koszty operatorow.
Chyba raczej zmalaly zyski , bo nikt roamingu nie musial wprowadzac na nowo.
Zmienila sie tylko stawka. Kiedys musialem placic 5 PLN za minute polaczenia z innego kraju , a teraz tez place, tylko minutami z mojego pakietu, ktory przeciez nie jest darmowy.
Moze wychodzi 3 gorsze za minute.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 janusz26904029

To dlatego, że nie jest mowa o tym samym operatorze w dwóch krajach. Ludzie używają roamingu, chociaż nie są z Polski.

! Odpowiedz
24 16 innowierca

Jezeli wyjade z Polski do Francji I zadzwonie do mamusi to moja rozmowa bedzie przekazywana
przez kilka anten wiecej, niz gdybym dzwonil z jednego konca kraju na drugi.
A moze odleglosc byc mniejsza dzwoniac z Niemiec do Polski , niz dzwoniac z Zakopanego do Gdanska. To dlaczego tak rosnie koszt???

! Odpowiedz
9 5 sunwoj

bo oplate pobieraja inni operatorzy, ci z poza naszych granic, a oni sobie licza i to czesto wiecej niz my tu placimy, pamietajmy ze mamy najtansze uslugi telekom w EU a moze i na swiecie :)

! Odpowiedz
9 16 innowierca odpowiada sunwoj

To jak masz w Polsce Orange I wyjedziesz do Francji , to co wtedy , Orange pobiera od Orange oplaty::))
W porownaniu do zarobkow mamy jedne z drozszych uslug telekomunikacyjnych w UE , tak samo jak bankowosci.W Polsce dodatkowo przy nizszych abonamentach kaza placic jeszcze dodatkowo za telefon. Czasem 1000 PLN przy topowych smartfonach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne