REKLAMA

Czy Polskę w pandemii stać na 500+? Minister finansów odpowiada

2021-04-01 19:39
publikacja
2021-04-01 19:39
fot. Filip Błażejowski / FORUM

Ważne, byśmy nie obcinali teraz pieniędzy, które trafiają do konsumentów, w tym nie podwyższali podatków, by pobudzić konsumpcję, co pozwoli nam szybciej wyjść z recesji - mówił w czwartek minister finansów Tadeusz Kościński pytany, czy w pandemii Polskę stać na programy społeczne.

Program "Rodzina 500+" został wprowadzony 1 kwietnia 2016 r. Zgodnie z danymi resortu rodziny i polityki społecznej, od tego czasu na wypłaty świadczenia przeznaczonych zostało ponad 141 mld zł.

Kościński zapytany w czwartek Polsat News, czy w pandemii polskie państwo stać na kontynuowanie programów społecznych takich, jak 500+ oraz 13. i 14 emerytura, odparł, że "jak najbardziej tak", bo zarówno emeryci, jak i rodziny z dziećmi to grupy, które mają poważne wydatki, a niekoniecznie duże przychody.

"Jak będziemy dalej te pieniądze pchali w tym kierunku, to te pieniądze wylądują z powrotem na rynku. To bardzo ważne, byśmy w tej chwili nie obcinali ilości pieniędzy, które idą do konsumentów, włącznie z podwyżką podatków, żeby mogli te pieniądze wykorzystywać w sklepie. Wtedy sklepy będą miały przychody, będą płacić podatki i będziemy mogli wyjść bardzo szybko z recesji" - stwierdził szef MF.

Na pytanie, czy zmienią się progi podatkowe, Kościński powiedział: "myślę, że tak, ale to jest cała paleta produktów zaproponowana premierowi: którą wybierze, jaki będzie dolny próg, jaki górny, musimy poczekać, aż premier zdradzi Nowy Ład".(PAP)

kmz/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
marxs
"Podatek reklamowy będzie 35. podatkiem obecnego rządu"-Interia.pl

po_co
Cały świat drukuje pieniądze więc w zasadzie co za różnica?
Przy propozycji prezydenta USA wydatki na 500+ wydają się nie istnieć, a USA i tak planuje zadrukować powstałą w ten sposób dziurę w budżecie.
jas2
Pomoc dla rodzin, inwestycja w demografię, czyli 500+ = 40 mld.
Pomoc dla firm z powodu COVID-19 = 200 mld zł.
antybolszewik
Nie jest to pomoc tylko ich zadłużanie Polaków + uzależnianie ich od funduszy, którymi zarządza zwycięska partia. Czy jak teraz, np. naziści dojdą do władzy to też będziesz ich słuchał za ich "pomoc"?
marok odpowiada antybolszewik
Idąc tą drogą państwo Ci niepotrzebne, bo generuje koszty i zadłuża.
Zarówno 500+ jak i rekompensaty dla przedsiębiorców to inwetsycja. Pierwsza ma na celu zwiększyć chęć posiadania dzieci, od których zależy przyszłosć kraju, druga ma na celu utrzymanie miejsc pracy iochronę firm przed upładłością, dzieki
Idąc tą drogą państwo Ci niepotrzebne, bo generuje koszty i zadłuża.
Zarówno 500+ jak i rekompensaty dla przedsiębiorców to inwetsycja. Pierwsza ma na celu zwiększyć chęć posiadania dzieci, od których zależy przyszłosć kraju, druga ma na celu utrzymanie miejsc pracy iochronę firm przed upładłością, dzieki czemu gospodarka jest w lepszej kondycji niz gdyby obyło się bez tej pomocy.
antybolszewik odpowiada marok
Państwo spełnia obowiązek w obronności, przestrzeganiu prawa, infrastruktury i chronieniu życia. 500+ to nie jest żadna inwestycja: zadłuża, demoralizuje i zniechęca do pracy. Przy 500+ masz kryzys demograficzny. Subsydia państwowe utrzymują firmy Zombie, jest to nagroda za nic nie robienie. Nie dziękuj
jes
"Nie podwyższali podatków". Najlepsze jest to, że 20% społeczeństwa w to wierzy. Ciemnota w tym kraju jest jednak legendarna.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki