REKLAMA

Czerwińska: Uczestnictwo w PPK będzie opłacalne

2019-01-16 03:19
publikacja
2019-01-16 03:19

Pracownicze Plany Kapitałowe są prywatnym, dobrowolnym i długoterminowym programem oszczędnościowym; mam pełne przekonanie, że uczestnictwo w PPK będzie opłacalne - powiedziała w wywiadzie dla środowego wydania "Naszego Dziennika" minister finansów Teresa Czerwińska.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Czerwińska podkreśliła, że celem PPK jest zabezpieczenie potrzeb finansowych obywateli po zakończeniu przez nich aktywności zawodowej. "Ma on szansę stać się tak naprawdę pierwszym masowym prywatnym programem oszczędnościowym dla wszystkich zatrudnionych osób" - powiedziała. W tym kontekście zwróciła również uwagę na akumulację dodatkowego krajowego kapitału, który jej zdaniem "zwiększy potencjał wzrostu gospodarczego Polski".

Szefowa MF zaznaczyła, że zgromadzone w ramach PPK środki stanowią prywatną własność uczestnika programu. "Ponadto uczestnictwo w tym programie jest w pełni dobrowolne. Należy pamiętać, że na początku wszyscy pracownicy zostaną do systemu zapisani automatycznie. Aby zrezygnować z uczestnictwa w programie, pracownik będzie musiał złożyć u pracodawcy odpowiednią deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK" - powiedziała.

Pytana, czy nie grozi nam "powtórka z OFE" i czy nie dojdzie kiedyś do kolejnego upaństwowienia prywatnych funduszy, minister odparła, że PPK i OFE to dwa różne instrumenty. "PPK są prywatnym, dobrowolnym i długoterminowym programem oszczędnościowym, a OFE to element powszechnego systemu emerytalnego" - zaznaczyła szefowa MF.

"Najważniejszą różnicą jest fakt, że środki gromadzone w PPK - w przeciwieństwie do środków gromadzonych w ramach powszechnego systemu emerytalnego (ZUS i w OFE) - nie stanowią części obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne. Nie są więc daninami publicznym w rozumieniu ustawy o finansach publicznych" - powiedziała Czerwińska. Jak dodała, wpłaty do PPK dokonywane są już po opodatkowaniu wynagrodzenia uczestników.

Na pytanie, czy wszystkim opłaca się przystąpić do PPK, odpowiedziała: "Oczywiście, mam pełne przekonanie, że uczestnictwo w PPK będzie opłacalne". "Choć ostateczny wybór należy do pracowników, to jednak my ze swojej strony zachęcamy wszystkich do oszczędzania w ramach PPK" - dodała minister.(PAP)

agzi/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (11)

dodaj komentarz
eljotek
Dobrowolne jednak jest... No sorry ale zrezygnowac mozesz juz nawet teraz w momencie gdy program w ogole nie wystartowal. Jednak mamy XXI wiek i nikt nas do niczego nie zmusi. To juz nie jest sredniowiecze czy jak ostatnio w przypadku OFE - nie ma przymusu. A z drugiej strony jednak lepiej sie ogarnac w pore i odkladac, bo te waloryzacje Dobrowolne jednak jest... No sorry ale zrezygnowac mozesz juz nawet teraz w momencie gdy program w ogole nie wystartowal. Jednak mamy XXI wiek i nikt nas do niczego nie zmusi. To juz nie jest sredniowiecze czy jak ostatnio w przypadku OFE - nie ma przymusu. A z drugiej strony jednak lepiej sie ogarnac w pore i odkladac, bo te waloryzacje emerytur jakos nam nie ida, wiec na wysokie emeryturki i wczasy pod grusza raczej nie ma co liczyc
kosiaczkaa
Oszczędzanie w ppk będzie opłacalne dla każdego. Bo wszyscy na tym skorzystają, a oczywiście wiadomo najwięcej pracownik. Bo to on będzie decydował czy chce oraz jaką kwotę będzie odkładał co miesiąc, dzięki temu jego emerytura odpowiednio wzrośnie. Dzięki temu, że jest to system dobrowolny to myślę że wiele Oszczędzanie w ppk będzie opłacalne dla każdego. Bo wszyscy na tym skorzystają, a oczywiście wiadomo najwięcej pracownik. Bo to on będzie decydował czy chce oraz jaką kwotę będzie odkładał co miesiąc, dzięki temu jego emerytura odpowiednio wzrośnie. Dzięki temu, że jest to system dobrowolny to myślę że wiele osób będzie chciało z niego skorzystać, bo tylko my o tym decydujemy., bo przecież uczestnictwo jest dobrowolne
emeryt_giełdowy
"Na pytanie, czy wszystkim opłaca się przystąpić do PPK, odpowiedziała: "Oczywiście, mam pełne przekonanie, że uczestnictwo w PPK będzie opłacalne". "Choć ostateczny wybór należy do pracowników, to jednak my ze swojej strony zachęcamy wszystkich do oszczędzania w ramach PPK" - dodała minister."Na pytanie, czy wszystkim opłaca się przystąpić do PPK, odpowiedziała: "Oczywiście, mam pełne przekonanie, że uczestnictwo w PPK będzie opłacalne". "Choć ostateczny wybór należy do pracowników, to jednak my ze swojej strony zachęcamy wszystkich do oszczędzania w ramach PPK" - dodała minister.(PAP)"

Program PPK będzie dobrowolny jak zobaczymy w oświadczeniach majątkowych polityków i urzędników odpowiedzialnych za funkcjonowanie rynku kapitałowego (naszych pracowników najemnych) to, że 50% ich wynagrodzeń jest inwestowane na rynku finansowym (GPW), tak ja my to robiliśmy od daty powstania - uruchomienia GPW.
Ustawowy przymus skierowany do pracodawców, zatrudnionych zapisany w ustawie o PPK nie ma nic wspólnego z ogólną definicją dobrowolności.
Nie ważne są słowa, nawet te górnolotne, ważne są czyny.
grzegorzkubik
To jest dobrowolne więc o co chodzi. Możecie sami inwestować na giełdzie jak Wam się to nie podoba. Pytanie czy umiecie i czy się na tym znacie?
search
Ty i I sort w moherowych beretach niech sobie do tego wplacaja. Dzis to oplacalne bedzie kupowanie dollarow bo sa tanie i ucieczka z tego dzikiego kraju. Tak tanio juz nie bedzie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
search
Madry czlowiek wezmie kalkulator i policzy, to jest walek jeszcze wikszy niz to co zrobi rzad PO.
Tamten przynajmniej zapisal kwote w zus co jest rewaloryzowana a ten odrazu kroi mnie z 25% ku chwale rzadzacym
thefratris
"Ma on SZANSĘ stać się tak naprawdę pierwszym masowym PRYWATNYM programem oszczędnościowym ..."
Czyli jakieś szanse są że będzie prywatnym, pewnie 50% albo po 10 latach będą albo nie będą :D
pull_up_terrain_ahead
Oczywiście, dla kogoś na pewno będzie opłacalne :)
search
Dla rzadowych misiewiczow co zasiadaw w radach i beda kasa zarzadzac na miare sukcesu w stadniny w janowie.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki