REKLAMA

Czechy odpuszczą obywatelom część długów wobec państwa

2021-10-28 18:41
publikacja
2021-10-28 18:41
Czechy odpuszczą obywatelom część długów wobec państwa
Czechy odpuszczą obywatelom część długów wobec państwa
fot. martim zamarski / / Shutterstock

W Czechach w czwartek weszła w życie ustawa, dzięki której możliwe jest spłacenie samego zadłużenia wobec instytucji państwowych, a odsetki i kary będą umorzone. Należy też zapłacić 908 koron (około 160 PLN) notariuszowi. Według ekspertów z nowych przepisów może skorzystać około 300 tys. osób.

Ustawę przegłosowano latem br., przestanie obowiązywać 28 stycznia 2022 r. Akcja ma charakter jednorazowego wsparcia zadłużonych. Eksperci szacują, że może z niej skorzystać około 300 tys. osób, które mają zadłużenie związane m.in. z opłatami za mieszkanie lub karami za przejazd komunikacją bez biletu i wobec których trwa postępowanie komornicze. Nie mogą z niej skorzystać osoby, które ogłosiły upadłość. W wielu przypadkach całkowita kwota do zapłaty jest wielokrotnością podstawowej należności.

Do akcji przystąpił jeden z prywatnych banków w Czechach. Niewykluczone, że zrobi to także największy czeski bank komercyjny Czeska Kasa Oszczędnościowa (Czeska sporzitelna).

Z kolei największa kasa chorych, Powszechny Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych (VZP), zdecydowała, że nie może uczestniczyć w amnestii dla wierzycieli. Zarząd VZP uznał, że nie pozwalają na to obowiązujące przepisy, zgodnie z którymi kary naliczane dłużnikom zaliczane są do kapitału firmy. VZP zwróciła się do ministra sprawiedliwości o interpretację przepisów.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
men24a
W Polszy żąd myśli nad wprowadzeniem następnej daniny aby żyło się jeszcze lepiej. Dzisiaj monopolista Orlen pochwalił się rekordowymi zyskami, o mafii vatowskiej już nie wspomniał.
demeryt_69
Ciekawe czy na liczne wałki Babisza też będzie amnestia - czeski film :)

Powiązane: Jak wyjść z długów?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki