REKLAMA

Inflacja w Czechach najwyższa od 13 lat

2021-10-11 10:25
publikacja
2021-10-11 10:25
Inflacja w Czechach najwyższa od 13 lat
Inflacja w Czechach najwyższa od 13 lat
fot. David W Cerny / / FORUM

Po sierpniowym skoku inflacja CPI w Czechach jeszcze przyspieszyła i zbliżyła się do 5%, ponownie zaskakując większość ekonomistów. To kolejne dane sygnalizujące poważny inflacyjny problem w Europie Środkowej.

W poniedziałek rano czeski urząd statystyczny poinformował, że ceny koszyka towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) we wrześniu były o 0,2% wyższe niż w sierpniu oraz aż o 4,9% wyższe niż przed rokiem. W ujęciu rocznym jest to najwyższy odczyt od października 2008 roku.

Czeska inflacja drugi miesiąc z rzędu zaskoczyła ekonomistów. Rynkowy konsensu zakładał bowiem, że ceny nad Wełtawą spadną o 0,2% mdm po tym, jak w sierpniu wzrosły aż o 0,7% mdm. Roczna inflacja CPI miała wynieść 4,5% wobec 4,1% odnotowane w sierpniu. Miesiąc temu statystyki CPI także znacząco przekroczyły oczekiwania ekonomistów, którzy  wówczas przewidywali stabilizację inflacji CPI w Czechach na poziomie 3,4% rdr.

Podobnie jak prawie wszędzie na świecie za sporą część czeskiej inflacji odpowiadała drożejące paliwa i energia (20,4% rdr). Ale silne podwyżki odnotowano też w wielu innych kategoriach. Ceny najmu mieszkań wzrosły o 3,3% rdr, napraw i utrzymania mieszkania o 7,8%, a tytoniu aż o 12,3%. W przeciwieństwie do Polski – gdzie GUS od lat raportuje permanentną deflację – w Czechach mocno w górę poszły ceny obuwia ( o 10,1%) i odzieży (o 9,7%).

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o silnym wzroście inflacji na Węgrzech, gdzie wskaźnik CPI wzrósł o 5,5%. Jeszcze wyższą inflację CPI ogłosił polski Główny Urząd Statystyczny, który we wrześniu oszacował ją na 5,8%. To najwyższy odczyt inflacji konsumenckiej w Polsce od ponad 20 lat.

W rezultacie w październiku Narodowy Bank Polski wreszcie przyłączył się do antyinflacyjnej krucjaty, na którą bankierzy centralni z pozostałych krajów naszego regionu wyruszyli już kilka miesięcy temu. 30 września Narodowy Bank Czech zaskoczył rynek ostrą podwyżką stóp procentowych, dokonując już trzeciego poniesienia ceny pieniądza. Czesi rozpoczęli normalizację polityki pieniężnej już 23 czerwca, podnosząc stawkę referencyjną z 0,25 proc. do 0,5 proc. Kolejny, identyczny w swojej skali ruch, nastąpił 5 sierpnia.

Cztery „popandemiczne” podwyżki stóp procentowych ma już za Narodowy Bank Węgier, który wrześniową decyzją doprowadził stopy do najwyższego w regionie poziomu 1,65 proc. Tydzień temu stopy podnieśli także Rumuni, podwyższając referencyjną stopę procentową z 1,25 proc. do 1,5 proc. W tym zestawieniu Narodowy Bank Polski z jedną podwyżką na koncie (z 0,1% do 0,5%) jest mocno spóźniony zarówno względem narastającej inflacji w Polsce jak i względem innych krajów regionu. Na przekór oficjalnym komunikatom członków RPP rynek wycenia kolejne podwyżki stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

KK

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (32)

dodaj komentarz
demeryt_69
Skoda wstrzymała produkcję wszystkich modeli. Linie produkcyjne staną 18. października i ten stan utrzyma się do końca roku - brak mikroprocesorów produkowanych w Tajwanie oraz w CHRL od wielu miesięcy torpeduje produkcję samochodów.
marxs
brak mikroprocesorów ? trzeba być sklerociałym emerytem żeby w to wierzyć
demeryt_69 odpowiada marxs
Wiesz co steruje wtrysk paliwa albo ABS czy inne systemy trakcji?

300_pala odpowiada demeryt_69
Górale albo rudzi…
Z góralskim pozdrowieniem
marxs odpowiada demeryt_69
nie rozumiesz bardzo prostego tekstu PISanego ale nic na to nie poradzę
demeryt_69
Pała czy Marxie - kturen durniejszy? Dość trudny wybór :)
stachsgh odpowiada demeryt_69
Ty gruzie 6 na 9
gruking odpowiada demeryt_69
Marxs prawdopodobnie ma jeszcze Poloneza na gaźniku.
daniel_1
Polska i kraje naszego regionu wyprzedziły działania EBC.
Ot co.
Czyli nasze waluty mocniejsze niż jakieś €.
jenak
Czy nasze 500plus ma przełożenie na Pepika? Są może jakieś wyliczenia?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki