Czarnogóra chce postawić ogrodzenie na granicy z Albanią

Władze Czarnogóry rozważają możliwość odgrodzenia się Albanii z powodu wzrostu liczy imigrantów z Azji i Afryki , którzy przedostają się tamtędy w drodze do bogatszych państw Unii Europejskiej.

Na Bałkanach powstaje nowy szlak migracyjny, który wiedzie z Grecji przez Albanię do Czarnogóry, a stamtąd przez Bośnię i Hercegowinę do Chorwacji - kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Władze Czarnogóry obawiają się, że Albania nie będzie chciała przyjmować z powrotem imigrantów w ramach dwustronnej umowy o readmisji, co zdarzało się już w przeszłości. Dlatego zapowiadają, że jeśli sytuacja z nielegalną imigracją się zaostrzy, postawią na granicy ogrodzenie z drutem kolczastym.

Z problemem tysięcy migrantów, którzy utknęli po tym jak w 2016 roku zamknięty został główny szlak bałkański, zmaga się również Bośnia i Hercegowina. Wiódł on przez Turcję do Grecji, a później przez Macedonię i Serbię do innych krajów europejskich. Po podpisaniu umowy unijno - tureckiej masowy napływ migrantów do Europy został w dużym stopniu ograniczony. W ostatnich miesiącach ponownie wzrósł. Do Grecji przybywa obecnie około 200 migrantów dziennie przez wyspy na Morzu Egejskim. Jeszcze więcej przedostaje się przez lądowy odcinek granicy z Turcją w okolicy Ewros.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/kano

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 samsza

NGO-sy się lenią, te 80 km morzem z Albanii do Włoch to nie bezdenna przepaść

! Odpowiedz
4 25 niepelnosprawny_org

zatrzymac, o zycie walczycie...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil