REKLAMA

Czarne chmury nad polskim tytoniem

2011-03-16 07:19
publikacja
2011-03-16 07:19

16.03. Warszawa (PAP/media) - Komisja Europejska szykuje zmiany na rynku papierosów, które mogą doprowadzić do tego, że pracę w Polsce straci ponad 20 tys. osób - informuje "Rzeczpospolita". Do 2012 r. mają zakończyć się prace nad nowymi regulacjami na rynku papierosów w Unii Europejskiej. Jedna ze zmian dotyczy wprowadzenia zakazu stosowania dodatków podczas przetwarzania tytoniu.

W Polsce 40 proc. uprawianego tytoniu stanowi odmiana Burley, niezbędna do produkcji najpopularniejszych u nas papierosów typu american blend. Aby mógł zostać użyty, trzeba dodać w trakcie jego obróbki m.in. cukier. Wyeliminowanie z produkcji dodatków oznacza, że tytoń Burley nie będzie mógł być wykorzystywany do produkcji.

Zmiany uderzą w 14,5 tys. polskich gospodarstw, które produkują w Polsce tytoń. Łącznie z pracownikami sezonowymi pracuje w nich ok. 60 tys. osób. Jeżeli zakaz stosowania dodatków wejdzie w życie, to tylko w Polsce pracę straci co najmniej 20 tysięcy plantatorów i pracowników sezonowych.

Firmy tytoniowe obawiają się także skutków wprowadzenia w UE jednolitych opakowań papierosów.

Więcej w "Rzeczpospolitej". (PAP)

sto/

Komentuje Łukasz Piechowiak, redaktor Bankier.pl

Nie ma co się oszukiwać - papierosy są szkodliwe, dlatego nowe unijne regulacje mają na celu maksymalne ograniczenie palenia. Urzędnicy w Brukseli słusznie zauważyli, że najlepszym sposobem na walkę z tym nałogiem jest radykalne podniesienie cen przy jednoczesnym pogorszeniu "smaku" (obrzydzenia) wyrobów tytoniowych. Dodatkowe propozycje to:

  • ujednolicenie wszystkich paczek papierosów tak by zarówno potencjalny nabywca, jak i sprzedawca miał problem z odróżnieniem marki - najlepiej by wszystkie były białe, tego samego kształtu i wielkości, z nadrukowaną fotografią przedstawiającą np. twarze osób z zaawansowanym rakiem ust, 

    Nadruk na papierosach sprzedawanych w Tajlandii


  • zakaz ekspozycji papierosów, czyli wprowadzenie tzw. "sprzedaży spod lady".


Niektórzy bardziej radykalni przeciwnicy palenia opowiadają się nawet za tym, by całkowicie zakazać sprzedaży papierosów, a za nielegalny "import" karać tak surowo jak za przemyt narkotyków. Pomysł ciekawy, ale raczej niemożliwy do zrealizowania.

Opór palaczy byłby zbyt silny, ponadto w kontraargumentach często pojawia się casus skutków prohibicji w USA na początku XX wieku. Z całą pewnością zarówno jedna i druga strona wolałaby ich uniknąć. Innymi słowy, jedynym rozwiązaniem jest powolne zniechęcanie ludzi do palenia, pozostawiając papierosy jako legalnie dostępny produkt, ale o wysokiej cenie i w "brzydkim" opakowaniu.

O ile walka z paleniem jest jak najbardziej słuszna, o tyle urzędnicy wykazują się pewną niekonsekwencją. Prócz "walki" z unijnymi legalnymi producentami papierosów, powinno się zrobić wszystko by ograniczyć przemyt z państw, w których nie obowiązują tak restrykcyjne przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych.  W każdym innym wypadku, śmiało można uznać unijną "krucjatę antynikotynową" za nic innego jak dobijanie rodzimej branży tytoniowej. Palaczy nie ubędzie, szara strefa będzie się dalej powiększać, a 20 tysięcy ludzi straci pracę.

Więcej na ten temat w artykule Palenie branży tytoniowej.

 
Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~tomi
Zachowanie Unii tym temacie to typowe dla żydo-komuny ,lub euro-kibutsu ,''władza'' wie lepiej, co dla nas jest najlepsze .Grzebali w'' przepisach '' dotyczących naszego jedzenia,picia,życia ,a teraz wzięli się za używki .To gnoje śmierdzące !Na wszystkim potrafią zrobić pieniądze.Inwigilacja Zachowanie Unii tym temacie to typowe dla żydo-komuny ,lub euro-kibutsu ,''władza'' wie lepiej, co dla nas jest najlepsze .Grzebali w'' przepisach '' dotyczących naszego jedzenia,picia,życia ,a teraz wzięli się za używki .To gnoje śmierdzące !Na wszystkim potrafią zrobić pieniądze.Inwigilacja gospodarcza najlepszym kagańcem rozwoju i wolności mieszkańców Europy .Hipokryzja kapitalizmu i kapitalistów .Jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie szukać nowego miejsca do spokojnego życia .Tak to widzę .
~ donald
nareszcie, w ogóle zakazać: palenia papierosów w ogóle, uprawy tytoniu w ogóle, ci co stracą pracę niech zgłoszą się do wałęsy czyli tzw. bolka po 100 mln i po 300 mln, oraz do owsika , który zebrał ponad 50 mln
~endi
Coś mi się widzi , że unijni urzędnicy z jakiegoś powodu bardzo nie lubią cukru ... kolejny zakaz uderzy w producentów ciasteczek
~dk
KC - Unii Europejskiej , jest to stwór który musi być zdelegalizowany. Donaldinio pojedzie i na kolanach podpisze ustawę, bo rozum to On dawno stracił, i z cynicznym usmiechem oznajmi że to Unia a nie On. Dość !!!!!!!!!!!!!!!!
~bzyq
ciekawe co na to budrzet, jak zmniejszą się wpływy z akcyzy... alkohol tez jest szkodliwy i jakoś go nie zakazują.
wieszczi
A w praktyce to czyba 100 tysięcy. Kaczory waracjcie !!!!!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki