Czabański: Od 2019 r. abonament prawie na pewno z budżetu państwa

2018-01-12 14:01
publikacja
2018-01-12 14:01

Jest praktycznie już zdecydowane, że od 2019 r. abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa - zapowiedział w piątek szef RMN Krzysztof Czabański. Kwota, która zapewniłaby "solidne finansowanie wszystkich mediów publicznych", to według niego ok. 2,5-3 mld zł rocznie.

/ fot. Johan10 / YAY Foto

"Jest praktycznie już zdecydowane, że od 2019 r. abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa" - zapowiedział szef Rady Mediów Narodowych w internetowej telewizji w Polsce.pl. Jak dodał, abonament "zostanie de facto zniesiony".

Czabański przypomniał, że abonament obowiązuje jeszcze w roku 2018 r. "To jest obowiązujące prawo i każdy powinien go przestrzegać i tu nie radziłbym nikomu robić uników" - podkreślił.

Obecnie każdy właściciel odbiornika telewizyjnego powinien płacić abonament 22,70 zł miesięcznie, a właściciel radia - 7 zł miesięcznie.

"Od 2019 r. na 99,99 proc. nie będzie to w tym kształcie; media publiczne będą finansowane bezpośrednio z budżetu państwa" - powiedział szef RMN. Jak mówił, kwotą, która zapewnia "solidne finansowanie", jest ok. 2,5-3 mld zł rocznie na wszystkie media publiczne.

Czabański mówił również o swoim projekcie ustawy dotyczącej nowej formy finansowania i nowego kształtu mediów publicznych. Zakładała ona m.in. przekształcenie spółek prawa handlowego w państwowe osoby prawne. Jak zaznaczył, za takim przekształceniem przemawiał m.in. wymóg przejrzystości.

"Spółki prawa handlowego zasłaniają się nieraz tajemnicą handlową, stosują różne dziwne umowy, przy pieniądzu publicznym to jest ryzykowne i stąd ten pomysł" - zauważył.

Zwrócił jednak uwagę, że w tej sprawie napotkano bardzo duży opór m.in. ze strony samych zainteresowanych spółek czy "różnych grup interesów".

"W kwietniu 2016 r. ten projekt trafił do Sejmu, do podkomisji i w tej podkomisji po decyzji politycznej został de facto zamrożony" - dodał Czabański. "Być może do tego pomysłu wrócimy w następnej kadencji, bo już w tej kadencji będzie na to za późno" - podkreślił.

Dopytywany, czy jako pomysłodawca tego projektu traktuje tę sprawę jako swoją porażkę, Czabański przyznał, że "jest to oczywiście porażka".

"Bo przez pół roku przygotowałem projekt, który mógł być wdrożony w życie; ze względów politycznych nie został. Bo drugą przesłanką, ważną, którą zresztą rozumiem bardziej niż tę pierwszą, było to, że to przekształcenie sposobu finansowania mediów publicznych spowodowałoby duży opór, a być może nawet działania restrykcyjne ze strony Brukseli" - powiedział Czabański.

"W momencie, kiedy ten projekt przyszedł do parlamentu, było już tyle spraw nabrzmiałych z Brukselą, że kierownictwo polityczne państwa uznało, że trochę za dużo" - podkreślił.

"Zwracam uwagę, że od tego czasu minęło półtora roku, a do parlamentu nie wpłynął żaden inny projekt" - zaznaczył szef Rady Mediów Narodowych.(PAP)

sno/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
fred_
Bardzo dobra wiadomosc. Wszyscy unikajacy olacenia teraz beda spac spokojnie. Skonczy sie kombinowanie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
I pomyśleć że istnieją kraje gdzie odbiór z anteny jest całkowicie darmowy. Tak – to jedno z największych upokorzeń dzisiejszej ludności aby za propagandę i badziewi-owe programy kazać płacić. Jak tv nie stać na emisję i utrzymanie się z reklam to fora z Eteru, i nie zatruwać społeczeństwa.
sprawiedliwy
To już nigdy nie będzie takich Sylwestrów. Zenek do bidoków nie przyjeżdża. A już taki Fonsi to nawet ust nie otworzy, nie mówiąc o wydawaniu odgłosów paszczą. Zostanie oglądanie filharmoników z Wiednia na kacu.
niewierzacyateusz
bmiara nie fantazjuj :) "Zysk netto TVN w pierwszych trzech miesiącach uplasował się na poziomie 9,6 mln zł, podczas gdy analogiczny okres ub.r. spółka zamknęła stratą na poziomie 45,9 mln zł" tak było zanim kupili jankesi ,aktualnych danych nie udało mi się na szybko znaleźć , Grupa Cyfrowy Polsat owszem bmiara nie fantazjuj :) "Zysk netto TVN w pierwszych trzech miesiącach uplasował się na poziomie 9,6 mln zł, podczas gdy analogiczny okres ub.r. spółka zamknęła stratą na poziomie 45,9 mln zł" tak było zanim kupili jankesi ,aktualnych danych nie udało mi się na szybko znaleźć , Grupa Cyfrowy Polsat owszem ma zyski miliardowe ale oni dostarczają i internet i telefonię komórkową , Polsat to nie tylko płatna telewizja , a ile tego zysku grupy generuje sama telewizja , to może niech ktoś znajdzie :)) bo ja już spadam
karbinadel
Będzie to usankcjonowanie stanu faktycznego - bo i tak mało kto płaci na tę prymitywną propagandę
trup_w_szafie
w końcu nie trzeba będzie za to płacić, a tak człowiek albo płacił za coś czego mało co oglądał albo bał się, że zaraz to wykryją i przyjdą kary. Teraz będzie można normalnie oglądać telewizję.
bmiara
Przykład mediów idealnie oddaje różnice między sektorem prywatnym a państwowym. Prywatne imperia medialne w stylu Polsatu czy TVN przynoszą zyski liczone w miliardach, a państwowe straty w miliardach, bo "solidne finansowanie" to po prostu strata pokrywana z naszych kieszeni!
trooper
Jak państwowe, to niczyje. Jak niczyje to się o zyski nie dba. Nigdy w historii w żadnym kraju spółki państwe nie dały rady być konkurencyjne wobec prywatnych. Powód jest prosty, zarząd nie dostanie wynagrodzony za bardzo dobre wyniki, zarząd nie dostanie tony akcji i nie zależy mu na wzroście wartości. Zarząd ma Jak państwowe, to niczyje. Jak niczyje to się o zyski nie dba. Nigdy w historii w żadnym kraju spółki państwe nie dały rady być konkurencyjne wobec prywatnych. Powód jest prosty, zarząd nie dostanie wynagrodzony za bardzo dobre wyniki, zarząd nie dostanie tony akcji i nie zależy mu na wzroście wartości. Zarząd ma inne priorytety - odpowiada przed politykami i Ci mogą go powołać lub odwołać, a polityka ma często zgoła inne priorytety od biznesu.

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki