Cyglicki z Greenpeace: 15 proc. z OZE do 2020 r. - bardzo trudne, ale możliwe

Zwiększenie przez Polskę udziału energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł do 15 proc. w 2020 będzie bardzo trudne, ale nie jest niemożliwe; potrzeba jednak do tego woli politycznej - uważa Robert Cyglicki z Greenpeace.

(YAY Foto)

Zaapelował o stworzenie dobrego klimatu do inwestycji w tej dziedzinie. Przekonywał, że będzie to korzystne dla gospodarki.

Mieliśmy bardzo dobry trend odnawialnej energetyki w Polsce i coś +rypnęło+, coś przestało działać. Niestety jest to związane z obecną polityką rządu, która doprowadziła do tego, że wielu inwestorów w sektorze energii odnawialnej, szczególnie energii wiatrowej, wycofało się z Polski, nastąpiła stagnacja - powiedział w piątek w Katowicach Cyglicki, który jest dyrektorem programowym Greenpeace na Europę Środkową i Wschodnią.

Wyraził nadzieję, że ten trend można odwrócić, bo potencjał rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce jest dobry. Jak przekonywał, aby to zmienić, konieczna jest wola polityczna - trzeba stworzyć odpowiedni klimat do inwestowania w tę dziedzinę. Nie może być tak, że najpierw zapraszamy inwestorów, a potem doprowadzamy do ich upadku. Proszę zobaczyć, że tak się stało w przypadku wielu inwestycji w siłownie wiatrowe - powiedział.

Po drugie musimy urealnić przepisy - nie możemy blokować rozwoju tych inwestycji, bo one są zbyt ważne dla nas, dla naszych zobowiązań międzynarodowych, ale też dla naszej gospodarki, bo co ciekawe ostatnie doniesienia pokazują, że w tej chwili energetyka wiatrowa może być naprawdę konkurencyjna na rynku jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej - wskazał.

Jak podał w połowie listopada GUS, w 2017 r. wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto obniżył się o 0,32 punkty proc. do 11 proc. z 11,3 proc. w roku poprzednim. Zgodnie z prawem unijnym Polska musi w 2020 roku osiągnąć 15 proc. udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto.

Pytany, czy Polsce uda się wywiązać z unijnych zobowiązań Cyglicki ocenił, że będzie o to bardzo trudno, choć nie jest to niemożliwe. Jeżeli tego nie zrobimy, niestety będziemy płacić coś w rodzaju kar umownych - wskazał i zaapelował o jak najszybsze odblokowanie inwestycje w sektorze energii odnawialnej.

W przedstawionym przed tygodniem projekcie Polityki Energetycznej Polski zapisano, że ograniczenie emisji CO2 do 2030 r. ma wynieść 30 proc. W tym samym roku, 60 proc. prądu nadal będzie pochodziło z węgla, przy utrzymaniu rocznego zużycia na obecnym poziomie. Do 2040 r. spadek produkcji prądu z węgla zaplanowano na poniżej 30 proc. Zapisano też, że w 2030 r. 21 proc. w zużyciu końcowym ma pochodzić z OZE, zapowiedziano jednak rezygnację z rozbudowy wiatraków na lądzie - ma je zastąpić fotowoltaika, a od 2026 r. - offshore (wiatraki na morzu - PAP).

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oświadczył w środę, że Ministerstwo Energii nie przewiduje w Polityce energetycznej likwidacji farm wiatrowych na lądzie. O ich udziale w miksie decydować ma rynek, czyli cena energii. "Pojawiły się komentarze, że administracyjnie w Polityce energetycznej kosztem budowania nowej nogi, czyli offshore, planujemy wyhamowanie wiatraków na lądzie. To są nieprawidłowe sformułowania. Budujemy drugą nogę nie po to, by amputować pierwszą - mówił. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil