REKLAMA

Coraz trudniej uzyskać interpretację podatkową fiskusa

2019-06-03 07:24
publikacja
2019-06-03 07:24

Skarbówka mnoży powody, by nie wyjaśniać przedsiębiorcom skomplikowanych przepisów - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

Gazeta przytacza przykłady przedsiębiorców, którzy bezskutecznie zwracali się do skarbówki o interpretację przepisów, dotyczących VAT. Urzędy odmawiały jednak odpowiedzi, twierdząc, że wcześniej musiałaby przeprowadzić u nich postępowanie dowodowe.

Cytowani przez gazetę specjaliści oceniają, że widoczne jest dążenie służb skarbowych do zmniejszenia liczby interpretacji oraz pozbawienia podatników ochrony, która z nich płynie. Eksperci podatkowi wskazują, że liczba odmów wzrosła po wprowadzeniu w 2016 r. klauzuli obejścia prawa, jednak - jak podkreślają - obecnie skarbówka odmawia już interpretacji nawet w sprawach, które nie mają nic wspólnego z tym, czego dotyczy klauzula.

"Rzeczpospolita" ocenia, że nic nie wskazuje, by sytuacja miała się poprawić, przypominając, że od 2021 r. opłata za interpretację w niektórych sprawach ma wzrosnąć z 40 zł do 2 tys. zł.

wkr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
karbinadel
A po co jakieś interpretacje, skoro całą ordynację podatkową w praktyce można streścić w dwóch punktach:
1. Urzędnik ma zawsze rację
2. Jeśli nie ma racji, patrz pkt. 1
heldbaum
To wszystko jest prawidlowe i sluszne, Grzechu wyjasni.
Grzechu! Hop hop!
dziki_losos
Ostatnio w komentarzu do artykułu z 28 maja stwierdziłem, że skoro nowa ordynacja wprowadza "przepisy chroniące podatnika w przypadku zastosowania się do informacji organów podatkowych", to te organy nie będą już wydawać żadnych informacji. Niestety, jak widać, miałem rację.
ekwador15
rząd sie chwali, że sciągalność vatu poprawiają. się okazuje, że wplywy z vatu wieksze niż w latach poprzednich, to wynika po prostu z wyciągania kasy od małych przedsiębiorstw, które zapłaca te pare groszy wiecej aby miec spokoj i nie latac po interpretacje do US. choc jak pokazuja staty dochody z vatu nieznacznie rząd sie chwali, że sciągalność vatu poprawiają. się okazuje, że wplywy z vatu wieksze niż w latach poprzednich, to wynika po prostu z wyciągania kasy od małych przedsiębiorstw, które zapłaca te pare groszy wiecej aby miec spokoj i nie latac po interpretacje do US. choc jak pokazuja staty dochody z vatu nieznacznie są mniejsze, a miały rosnąc i rosnąc cały czas :) nowe programy socjalne i tak sfinansuje 15% podatek za przelew srodków OFE do IKE :) wiec wszystko gra:) machina Państwa zaprzęgnięta do wygrania wyborów, a w necie są zdjecia z rozmów z ludźmi, którzy mówia, że rząd ma pieniądze z "banku rządowego", premia za dobre rządzenie :) w takim kraju żyjemy. przed każdymi wyborami powinnien być panstwowy test z wiedzy o państwie i z podstaw ekonomii. i po zaliczeniu dopiero prawo glosu :) sci-fi niestety nie do zrobienia, a szkoda :)
ekwador15
jeden ze speców od DAXA mówił ostatnio jak wyglądają wiadomości w głownych stacjach w Niemczech, tam poza newsami z polityki mówi się o największych niemieckich spółkach gieldowych, o walucie itd, a u nas jak wyglada głowne wydania informacyjne? 5 min materiału bo jedna z osob powiedziała cos o związkach partnerskich jeden ze speców od DAXA mówił ostatnio jak wyglądają wiadomości w głownych stacjach w Niemczech, tam poza newsami z polityki mówi się o największych niemieckich spółkach gieldowych, o walucie itd, a u nas jak wyglada głowne wydania informacyjne? 5 min materiału bo jedna z osob powiedziała cos o związkach partnerskich i na tej podstawie dokonujemy wyborów :D ten kraj taki piekny
nostsherlock
Bo dla US podatnik jest dojną krową do okradania
forfun
polityczny prikaz plus urzędnicze bizancjum panów i władców no i jest jak jest

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki