REKLAMA

Coraz chudszy portfel rodzica. Ponad połowa ma problemy z zapłatą np. za studniówki

2023-01-27 06:01
publikacja
2023-01-27 06:01

Ponad połowa rodzin z dziećmi w wieku szkolnym zmaga się ze znalezieniem środków na większe wydatki tj. studniówka. Poduszkę finansową, choć się ona sukcesywnie zmniejsza, ma zaledwie około 30 proc. wynika z badania dla BIG InfoMonitor.

Coraz chudszy portfel rodzica. Ponad połowa ma problemy z zapłatą np. za studniówki
Coraz chudszy portfel rodzica. Ponad połowa ma problemy z zapłatą np. za studniówki
fot. Grażyna Myślińska / / FORUM

Według raportu InfoDług, przygotowanego na podstawie danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK, suma zaległych zobowiązań Polaków na koniec listopada 2022 r. wyniosła 79,3 mld zł wobec 76,6 mld zł rok wcześniej.

Najbardziej zadłużoną grupą są osoby między 45-54 lata, czyli rodzice tegorocznych maturzystów. Ich długi sięgają 23,7 mld zł. Problem zaległości wobec banków, firm pożyczkowych i różnego rodzaju usługodawców jest tu też najbardziej rozpowszechniony, bo gdy w całym społeczeństwie kłopoty zdarzają się co dwunastej osobie, w tej grupie wiekowej co dziewiątej. Nieopłacone na czas zobowiązania ma 571 tys. 45-54 latków.

Reklama

Finansowa poduszka luksusem

Jak deklarują osoby z dziećmi w wieku szkolnym, finansowy luz ma 31 proc. rodzin. Pozostałe "w mniejszym lub większym stopniu muszą kalkulować i przekładać niektóre zakupy czy plany" - wynika z badania "Sytuacja finansowa rodzin z dziećmi i bezdzietnych" zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Blisko 54 proc. radzi sobie, ale nie stać ich na większe wydatki, a prawie 14 proc., by mieć na podstawowe potrzeby "musi sobie wiele odmówić". Z kolei ponad 2 proc. żyje pod kreską.

Główny Analityk BIG InfoMonitor prof. Waldemar Rogowski zwrócił uwagę, że na rodzicach tegorocznych maturzystów ciąży presja, z jednej strony jak najlepszego przygotowania pociech na jedną z ważniejszych nocy w życiu, a z drugiej odpowiedzialnego zarządzania budżetem w czasach drożyzny.

"Trudność wynika też z samego terminu studniówki, odbywającej się wkrótce po Bożym Narodzeniu, które jest dużym finansowym wyzwaniem" - wskazał.

Studniówki drenują portfele

Halina Kochalska z BIG InfoMonitor wskazała, że zakupy studniówkowe to połowa kosztów, jakie trzeba ponieść. Drugie tyle stanowi wejściówka. "Niezależnie czy bal odbywa się na wynajętej sali, czy we wnętrzach szkoły, razem z poczęstunkiem koszt waha się w granicach 350-500 zł od osoby. W przypadku udziału osoby towarzyszącej w zabawie trzeba liczyć się z koniecznością podwojenia tej kwoty" - zaznaczyła.

Badanie "Sytuacja finansowa rodzin z dziećmi i bezdzietnych" wykonała dla BIG InfoMonitor firma Quality Watch na próbie 1060 dorosłych Polaków techniką CAWI, 6-9 stycznia 2023 r. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Bzdury. Gro łepków na TIK TOKU chwali się smartfonami ze średniej półki. Łepek opowiada jak to latem ubrał się za 800 zł. Czas na tańsze smartfony i ciuch za 400 zł i będzie git. Dziś łepki mają wszystko ale nie wiedzą skąd to się bierze. Jeden się przyznał, że z 500 plus. wystarczy nie mieć wygórowanych oczekiwań. Studniówka to Bzdury. Gro łepków na TIK TOKU chwali się smartfonami ze średniej półki. Łepek opowiada jak to latem ubrał się za 800 zł. Czas na tańsze smartfony i ciuch za 400 zł i będzie git. Dziś łepki mają wszystko ale nie wiedzą skąd to się bierze. Jeden się przyznał, że z 500 plus. wystarczy nie mieć wygórowanych oczekiwań. Studniówka to wydatek kilku wyjść na piwo a łepki piją piwo i chodzą do pubów.
szprotkafinansjery
Jeśli studniówka to większy wydatek, to starch pomyśleć co będzie gdy popsuje się pralka albo lodówka...
zenonn
Ile kosztuje nowa pralka, lodówka? 1200 zł?

Ile kosztuje studniówka?
Cena za zabawę studniówkową dla jednego maturzysty waha się w granicach 2 tys. złotych.
W zależności od wyboru kreacji wieczorowej, miejsca i menu ostateczna stawka może być wyższa lub niższa.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-01-07/studniowka-
Ile kosztuje nowa pralka, lodówka? 1200 zł?

Ile kosztuje studniówka?
Cena za zabawę studniówkową dla jednego maturzysty waha się w granicach 2 tys. złotych.
W zależności od wyboru kreacji wieczorowej, miejsca i menu ostateczna stawka może być wyższa lub niższa.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-01-07/studniowka-2023-ile-musza-wydac-rodzice/
szprotkafinansjery odpowiada zenonn
Średnio 500 zł od osoby i tyle samo kiecka, to 1000 zł
Garnitury znanej marki też w promocji przed studniówkami można za 600-800 zł dostać.
A pralki są też po 1500 zł, lodówka to raczej 1500-2500 zł..
prawnuk odpowiada szprotkafinansjery
z czego ta marka jest znana? 600-800 zł to marynarka ałtletowa.
garnitur ałtletowy to tysiak więcej,
a fajny, modny też na maturę ok 2500-3000 zł
men24a
Tutaj marok miałby dużo do powiedzenia, najpewniej, że rodzice nie rozumieją tego pisowskiego dobrobytu.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki