REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Dwa miesiące urlopu dla ojców

2019-04-08 16:50
publikacja
2019-04-08 16:50

Parlament Europejski wypracował sposób na ułatwienie matkom powrotu na rynek pracy po narodzinach dziecka. Dał również większą szansę ojcom na możliwość większego zaangażowania się w wychowanie potomka. To wszystko za sprawą wprowadzenia dwóch miesięcy urlopu tylko dla ojca.

Dyrektywa wspierająca równowagę między życiem zawodowym i prywatnym przedstawiona przez Komisję Europejską spotkała się z poparciem większości. Jej założenia to m.in.: co najmniej 4 miesiące urlopu rodzicielskiego, który może wykorzystać oboje rodziców. Ojcowie uzyskają co najmniej 2 miesiące płatnego urlopu. Jeśli ojciec nie zdecyduje się na skorzystanie z tej możliwości, urlop przepadnie. Nie można go również przekazać drugiej osobie.

fot. / / YAY Foto

Co dyrektywa o work-life balance zmienia w Polsce?

Największą zmianą, którą będzie można odczuć po wprowadzeniu dyrektywy, są dwa miesiące urlopu rodzicielskiego skierowanego wyłącznie dla mężczyzn. Prawo do  takiego urlopu należy się każdemu, jednak to, czy ojciec zechce z niego skorzystać, zależy już tylko od niego. W Polsce nie można narzekać na to, że urlop dla rodzica jest krótki, ponieważ na tle Europy wypadamy naprawdę dobrze: macierzyński trwa 20 tygodni, a rodzicielski 32. Jest to jeden z najdłuższych wolnych okresów dla rodziców.

Urlopy dla rodziców w Polsce

Typ urlopu

Opis

Urlop rodzicielski

Z urlopu rodzicielskiego może skorzystać matka oraz ojciec dziecka. Rodzicie mogą korzystać z niego jednocześnie lub mogą się nim podzielić. Przysługuje bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Należy się on pracownikowi w wymiarze 26 tygodni. Liczba urodzonych dzieci podczas jednego porodu nie wpływa na długość jego trwania.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński przysługuje osobie, która pozostaje w stosunku pracy i której urodziło się dziecko.

Urlop tacierzyński

Przekazywany ojcu niewykorzystany przez matkę dziecka. Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, matka ma prawo zrezygnować z jego pozostałej części. Na wniosek urlop przechodzi na ojca.

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski nie jest zależny od urlopu macierzyńskiego. W przeciwieństwie do tzw. urlopu tacierzyńskiego, jest urlopem samodzielnym.

Czym się różni urlop ojcowski od urlopu tacierzyńskiego

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski często są ze sobą mylone lub te dwa pojęcia są stosowane zamiennie. Jednak nic bardziej mylnego - podstawowa różnica jest taka, że urlop ojcowski jest przyznawany niezależnie od urlopu macierzyńskiego, a w przypadku urlopu tacierzyńskiego ważne jest to, czy matka dziecka zrezygnuje z części urlopu macierzyńskiego i wróci do pracy. Oznacza to tak naprawdę, że urlop tacierzyński nie występuje nawet w Kodeksie pracy i jest po prostu przejęciem części urlopu macierzyńskiego, który nie został wykorzystany do końca. To, co łączy te dwa rodzaje urlopów, to gwarancja możliwości podjęcia czasu wolnego na opiekę nad dzieckiem, bez obaw, że w tym czasie stracą pracę. Nie można zapomnieć, że w Polsce istnieje również urlop rodzicielski i przysługuje on wyłącznie rodzicom, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę lub po prostu opłacają składki chorobowe. Trwa maksymalnie 26 tygodni. Czas trwania urlopu rodzicielskiego nie jest zależna od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie.

Urlop ojcowski

Ojcowie, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego. Ten przywilej nie przysługuje osobom współpracującym w ramach umów-zleceń czy świadczących umowy o dzieło. Urlop ojcowski może być udzielony w tym samym czasie, co urlop macierzyński, skorzystanie z niego nie wpływa w żaden sposób na obniżenie wymiaru urlopu wychowawczego. Aby pracownik mógł skorzystać z takiego rozwiązania, musi złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek, 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Z takiego urlopu może skorzystać również ojciec, który zaadoptował dziecko.

Ile trwa urlop tacierzyński?

Czas, który ojciec może wykorzystać na urlop tacierzyński, jest uzależniony od tego, w jakim wymiarze matka dziecka wykorzystała urlop macierzyński i od liczby urodzonych dzieci.

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga dzieci i więcej.

Warto zauważyć, że pierwsze 14 tygodni wolnego po porodzie należy się wyłącznie matce.

"Dyrektywa o work-life balance" ma zachęcić ojców, aby bardziej niż dotychczas angażowali się w wychowanie dzieci i spędzali z nimi więcej czasu. Dodatkowo jest to wsparcie kobiet, które chciałyby wrócić do pracy po urodzeniu dziecka.

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
kerad_
W końcu powinni uchwalić dyrektywę zmuszającą ojców do rodzenia dzieci !!!
joseph_k
Wskaźnik dzietności w Polsce to ok. 1.4-1.5. Dzięki temu dobilibyśmy do poziomu zastępowalności pokoleniowej. Z jakiej listy startujesz do wyborów?
joseph_k odpowiada joseph_k
Kobiety już swoją połowę urodziły. Teraz nasza kolej!

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki