REKLAMA
WEBINAR

Co z prywatnymi autostradami i opłatami? Minister Adamczyk: Nie ma mowy o wywłaszczeniu czy nacjonalizacji

2023-05-30 20:31
publikacja
2023-05-30 20:31

Jeśli Senat nie wprowadzi poprawek do ustawy znoszącej opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez państwo, to od 1 lipca będzie można nimi pojechać za darmo - wynika z wtorkowej wypowiedzi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Co z prywatnymi autostradami i opłatami? Minister Adamczyk: Nie ma mowy o wywłaszczeniu czy nacjonalizacji
Co z prywatnymi autostradami i opłatami? Minister Adamczyk: Nie ma mowy o wywłaszczeniu czy nacjonalizacji
/ Łukasz Dejnarowicz

"Od 1 lipca pojedziemy za darmo autostradami A4 w od Wrocławia na zachód w stronę Gliwic, to jest płatny odcinek autostrady zarządzany przez państwo, jak i autostradą A2 w Wielkopolsce w kierunku zachodniej granicy państwa. I stanie się to wówczas, kiedy - mamy nadzieję - że Senat przyspieszając swoje prace, przeanalizuje ustawę, która wyszła Sejmu, przypomnę, za którą głosowało 93 proc. posłów głosujących. Żaden z klubów opozycyjnych, poza Konfederacją, nie złożył poprawek. Mamy nadzieję, że takich poprawek nie będzie w Senacie, aby Polacy mogli jechać już od lipca tymi dwoma odcinkami, do tej pory płatnymi" - powiedział Adamczyk na antenie Polsat News.

Minister zapewnił, że prowadzone będą negocjacje z koncesjonariuszami, nad zniesieniem opłat nad odcinkami, którymi oni zarządzają.

"Będziemy z nimi negocjować, żeby wynegocjować jak najlepsze, najkorzystniejsze warunki z jednej strony dla państwa, a z drugiej strony także dla koncesjonariuszy" - stwierdził szef resortu infrastruktury.

"To nie może być tak, że pozbawimy koncesjonariusza planowanych wpływów, to jest zawarte w umowie, to musimy uszanować. Tego nie możemy uczynić inaczej jak tylko poprzez negocjacje. Po podsumowaniu negocjacji przygotujemy projekt ustawy, (...) i wpiszemy tam rozwiązania, które pozwolą nasze zobowiązania wobec koncesjonariusza zrealizować" - dodał.

Minister zapewnił jednocześnie, że jest przekonany o możliwości znalezienia konsensusu w tej sprawie z firmami zarządzającymi autostradami. Podkreślił, że nie ma mowy ani o wywłaszczeniu, ani o nacjonalizacji.

"Nikomu do głowy w rządzie to nie przychodzi, aby nacjonalizować spółki zarządzające autostradami" - powiedział Adamczyk.

Według ministra negocjacje z koncesjonariuszami i przeprowadzenie odpowiedniego procesu legislacyjnego, powinny doprowadzić w ciągu roku do zniesienia opłat za przejazd odcinkami koncesyjnymi autostrad.

Adamczyk podtrzymał też wcześniejsze informacje przekazane przez przedstawicieli resortu, że tunel pod Świną, łączący wyspy Uznam i Wolin, zostanie otwarty przed wakacjami. 

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
max5000
Dlaczego zamiast płatnych autostrad Kulczyka i stslexportu nie mogły w Polsce powstać drogi ekspresowe które są płatne tylko dla samochodów ciężarowych a bezpłatne dla osobowych? Może mi ktoś to wyjaśni?
prawnuk
? widzialeś kiedyś drogę w zimie? Nie ma bezpłatnych dróg. Obok podatku drogowego /jest w paliwie/ powinno sie płacić na utrzymanie dróg. moim zdaniem te 10 groszy za kilometr było bardzo rozsądne
forfun
a wystarczyło zrobić wszędzie winiety w rozsądnej cenie - zamiast wielkich kosztów dla wszystkich był by choć w okolicy 0.
ale oni tego nie ogarniają
prawnuk
a możesz podać kraj wielkosci Polski z systemem winiet?
za rozsądną cenę?
podaj
225577
" Od Wrocławia NA ZACHÓD???? w stronę Gliwic" . Chyba na wschód.
adam841019
Może trzymał mapę do góry nogami i tak mu się powiedziało

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki