Co trzeci laptop nie przeszedł kontroli UKE

Urząd Komunikacji Elektronicznej przyjrzał się rynkowi laptopów i notebooków w Polsce. Wnioski nie są zachwycające – co trzeci analizowany egzemplarz nie spełniał wszystkich norm. Klienci mogą być jednak o tyle spokojni, że wszystkie zarzuty dotyczyły nie jakości samego sprzętu, a niedopełnienia obowiązków informacyjnych.

Co trzeci laptop nie przeszedł kontroli UKE
Co trzeci laptop nie przeszedł kontroli UKE (YAY Foto)

Kampania pomiarowa przeprowadzona na 20 losowo wybranych sprzętach miała sprawdzić, czy producenci spełniają wymagania określone w europejskich dyrektywach w sprawie urządzeń telekomunikacyjnych i ich zgodności oraz harmonizacji ustawodawstwa państw członkowskich dotyczących udostępniania produktów na rynku urządzeń radiowych. 7 z 20 urządzeń nie zakończyło kontroli z wynikiem pozytywnym – wynika z raportu UKE z kontroli.

Wycofanie z obrotu do czasu wyjaśnienia sprawy

W żadnym z przypadków nie doszło do wystawienia negatywnej oceny ze względu na niespełnianie norm technicznych – jeśli już w przypadku niektórych egzemplarzy przeprowadzono takie testy, to wymagania zawsze były spełnione. Problem pojawił się jednak przy kontroli załączonej do sprzętu dokumentacji.

W przypadku 7 urządzeń – różnych producentów, wykryto niepoprawny zestaw dokumentacji. W raporcie brak jest szczegółów, na czym dokładnie problem polegał. Mimo wszystko UKE jest zadowolone z wyników. - Pomimo, że część wyrobów nie spełniła wymagań administracyjno prawnych dotyczących dokumentacji czy dołączanych informacji, należy pozytywnie ocenić zaprezentowane wyniki kontroli. Braki w dokumentacji przedsiębiorcy są w stanie szybko i sprawnie uzupełnić współpracując z Prezesem UKE – czytamy we wnioskach z badania.

Do tego czasu jednak obrót tym sprzętem jest niemożliwy. Według raportu obrót sprzętem z wybrakowaną dokumentacją będzie możliwy dopiero po uzupełnieniu.

MG

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 16 karbinadel

A czy ktoś policzył, o ile tańszy mógłby być ten sprzęt, gdyby nie durne wymagania urzędasów?

! Odpowiedz
1 23 rekin1986

Będzie jak w Kopydłowie instrukcja obsługi będzie trzeba wozić taczką bo w rękach się nie uniesie będzie ważyła więcej niż laptop razem z użytkownikiem

! Odpowiedz
5 58 tommytommy

Co trzeci laptop nie przeszedł kontroli ale wszystkie są sprawne, co to znaczy? Przepisy - zmienić, UKE - zlikwidować, urzędników zwolnić. I po problemie.

! Odpowiedz
2 42 czerwony_wiewior

Niedługo załączana dokumentacja będzie ważyć więcej niż samo urządzenie

! Odpowiedz
1 57 karbinadel

Przyczyna jest prosta: urzędasy - zarówno unijne, jak i krajowe - produkują codziennie nowe dyrektywy i zarządzenia, więc nikt normalny nie jest w stanie tego ogarnąć

! Odpowiedz
6 42 jer65

Urzędnicze bzdury ,to tak jak Mercedes czy BMW musi przejść homologację bo może nie nadaje się do jazdy .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne