Co trzeci laptop nie przeszedł kontroli UKE

2017-11-06 08:46
publikacja
2017-11-06 08:46

Urząd Komunikacji Elektronicznej przyjrzał się rynkowi laptopów i notebooków w Polsce. Wnioski nie są zachwycające – co trzeci analizowany egzemplarz nie spełniał wszystkich norm. Klienci mogą być jednak o tyle spokojni, że wszystkie zarzuty dotyczyły nie jakości samego sprzętu, a niedopełnienia obowiązków informacyjnych.

Co trzeci laptop nie przeszedł kontroli UKE / YAY Foto

Kampania pomiarowa przeprowadzona na 20 losowo wybranych sprzętach miała sprawdzić, czy producenci spełniają wymagania określone w europejskich dyrektywach w sprawie urządzeń telekomunikacyjnych i ich zgodności oraz harmonizacji ustawodawstwa państw członkowskich dotyczących udostępniania produktów na rynku urządzeń radiowych. 7 z 20 urządzeń nie zakończyło kontroli z wynikiem pozytywnym – wynika z raportu UKE z kontroli.

Wycofanie z obrotu do czasu wyjaśnienia sprawy

W żadnym z przypadków nie doszło do wystawienia negatywnej oceny ze względu na niespełnianie norm technicznych – jeśli już w przypadku niektórych egzemplarzy przeprowadzono takie testy, to wymagania zawsze były spełnione. Problem pojawił się jednak przy kontroli załączonej do sprzętu dokumentacji.

W przypadku 7 urządzeń – różnych producentów, wykryto niepoprawny zestaw dokumentacji. W raporcie brak jest szczegółów, na czym dokładnie problem polegał. Mimo wszystko UKE jest zadowolone z wyników. - Pomimo, że część wyrobów nie spełniła wymagań administracyjno prawnych dotyczących dokumentacji czy dołączanych informacji, należy pozytywnie ocenić zaprezentowane wyniki kontroli. Braki w dokumentacji przedsiębiorcy są w stanie szybko i sprawnie uzupełnić współpracując z Prezesem UKE – czytamy we wnioskach z badania.

Do tego czasu jednak obrót tym sprzętem jest niemożliwy. Według raportu obrót sprzętem z wybrakowaną dokumentacją będzie możliwy dopiero po uzupełnieniu.

MG

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (6)

dodaj komentarz
karbinadel
A czy ktoś policzył, o ile tańszy mógłby być ten sprzęt, gdyby nie durne wymagania urzędasów?
rekin1986
Będzie jak w Kopydłowie instrukcja obsługi będzie trzeba wozić taczką bo w rękach się nie uniesie będzie ważyła więcej niż laptop razem z użytkownikiem
tommytommy
Co trzeci laptop nie przeszedł kontroli ale wszystkie są sprawne, co to znaczy? Przepisy - zmienić, UKE - zlikwidować, urzędników zwolnić. I po problemie.
czerwony_wiewior
Niedługo załączana dokumentacja będzie ważyć więcej niż samo urządzenie
karbinadel
Przyczyna jest prosta: urzędasy - zarówno unijne, jak i krajowe - produkują codziennie nowe dyrektywy i zarządzenia, więc nikt normalny nie jest w stanie tego ogarnąć
jer65
Urzędnicze bzdury ,to tak jak Mercedes czy BMW musi przejść homologację bo może nie nadaje się do jazdy .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki