REKLAMA

Chiny kupiły od Rosji śmigłowce o wartości ponad 2 mld USD

2020-10-23 12:30
publikacja
2020-10-23 12:30
fot. Alexei Nikolsky / FORUM

Chiny kupiły od Rosji śmigłowce o wartości ponad 2 mld USD, w tym 18 maszyn transportowo-bojowych na potrzeby swej armii - podał w piątek rosyjski dziennik "Wiedomosti". Zrealizowane w zeszłym roku kontrakty dziennik ocenia jako największe w ostatnim czasie.

"Wiedomosti" powołują się na opublikowany 21 października raport państwowej rosyjskiej korporacji Rostiech (Rostec). Wynika z niego, że w zeszłym roku spółka Śmigłowce Rosji podpisała kontrakty na dostawy do Chin 68 śmigłowców Mi-171, 18 śmigłowców Mi-17Sz i 21 śmigłowców Ansat.

O wyposażeniu armii Chin w maszyny Mi-17Sz informowała telewizja chińska, ale nie podawano dotąd dokładnych danych. Mi-17Sz to śmigłowce wsparcia bojowego, które mogą też pełnić zadania związane z transportem ludzi i sprzętu.

Jak powiedział "Wiedomostiom" ekspert Ośrodka Analiz Strategii i Technologii Konstantin Makijenko, Chiny w ostatnich latach intensywnie wyposażają w śmigłowce swoje siły zbrojne i być może potrzeb tych przemysł Chin nie jest w stanie w pełni zaspokoić. W tym kontekście, a także w świetle rosnących napięć polityczno-wojskowych wokół Tajwanu, logiczny jest zakup maszyn rosyjskich - ocenił Makijenko.

Kontrakty, o których piszą "Wiedomosti", to najznaczniejsze takie umowy rosyjsko-chińskie od czasu, gdy Moskwa przekazała sąsiedniemu krajowi myśliwce Su-35 i systemy rakietowe S-400.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
darius19
prosze o rzyt oka na mape - zadna polityka nie zmieni tego co zobaczycie
a propos - gdzie tow."ajwaj" - ruski troll?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki