REKLAMA

Chińscy astronauci odbyli pierwszy spacer kosmiczny

2021-07-04 09:29
publikacja
2021-07-04 09:29
Chińscy astronauci odbyli pierwszy spacer kosmiczny
Chińscy astronauci odbyli pierwszy spacer kosmiczny
/ Shutterstock

Dwóch tajkonautów wykonało w niedzielę pierwszy spacer kosmiczny na zewnątrz nowej chińskiej stacji orbitalnej, aby zainstalować 15-metrowe ramię robotyczne - podaje agencja AP.

Liu Boming i Tang Hongbo zostali pokazani przez państwową telewizję, jak wychodzą ze śluzy powietrznej, gdy pod nimi ukazuje się Ziemia. Trzeci członek załogi, dowódca Nie Haisheng, pozostał w środku.

17 czerwca astronauci przybyli na trzymiesięczną misję na pokładzie trzeciej chińskiej stacji orbitalnej, będącej częścią ambitnego programu kosmicznego, w ramach którego w maju na Marsie wylądował łazik. Pierwszy moduł stacji, Tianhe ("harmonia niebios"), został wystrzelony 29 kwietnia. Po nim wystrzelono zautomatyzowany statek kosmiczny z żywnością i paliwem. Liu, Nie i Tang przybyli zaś 17 czerwca na pokładzie kapsuły Shenzhou 12.

W niedzielę Liu i Tang skończą instalację robotycznego ramienia, które będzie używane do montażu reszty stacji – podały chińskie media państwowe. Telewizja przekazała, że skafandry kosmiczne są zaprojektowane tak, aby w razie potrzeby astronauci mogli pracować w próżni kosmicznej nawet przez sześć godzin.

Shenzhou 12, pierwszy załogowy lot kosmiczny Chin od 2016 roku, jest trzecią z 11 misji zaplanowanych w ramach budowy stacji kosmicznej Tiangong ("niebiański pałac"). Zgodnie z planem stacja Tiangong ma zostać ukończona do końca 2022 roku. Z powodu sprzeciwu USA Chińczycy byli odcięci od badań prowadzonych na działającej od ponad 20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Liu uczestniczył w misji Shenzhou 7 w 2008 roku, podczas której Zhai Zhigang wykonał pierwszy chiński spacer kosmiczny. Nie jest w trakcie swojej trzeciej podróży w kosmos, podczas gdy Liu odbywa pierwszą taką podróż. Wszyscy są pilotami wojskowymi. (PAP)

cyk/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Komentarze (7)

dodaj komentarz
marekpoznan
W pierwszej chwili myślałem że chodzi o 'lajkonautów' bo dostali dużo lajków.
innowierca
Czy to slowo "tajkonauta" jest nam istotnie potrzebne.
Do tej pory nie rozróżnialiśmy narodowości kosmonautów za pomocą odrębnych wyrazów. Jeśli ten nowy wyraz zaakceptujemy, pewnie za jakiś bedziemy musieli znalezc nowe okreslenia na astronautow chinskich czy japonskich.
blind-oln
Mylisz się. Od zawsze rozróżnialiśmy. Astronauta był amerykański, a radziecki był kosmonauta.
innowierca odpowiada blind-oln
Dlatego okreslajmy wszystkich podroznikow kosmicznych astronautami.W USA chocby lecialy w kosmos rozne narodowości majace obywatelstwo USA. A co pozniej jak rodak poleci to bedzie Polkonauta - moze nie do konca, ale wiadomo o co chodzi. Co poten Indionauta moze??
blind-oln odpowiada innowierca
Dlaczego akurat astronautami? Jakby nie patrzeć, pierwszym człowiekiem w kosmosie był kosmonauta właśnie. Może powinniśmy wszystkich określać kosmonautami? Etymologicznie jest to też bardziej poprawne. W końcu ludzie lecą w kosmos, a nie w astron czyli gwiazdy.
innowierca odpowiada blind-oln
Jestem za kosmonauta, kosmo, cosmic, kosmiczny ale to niestety media i dziennikarze narzuca nowomowe i wiadomo ze przyjmie sie z Amerykanska.
Ale wole juz a amerykanska i niech bedzie "astronaut" okreslenie na wszystkich bez zadnych Tajkonautow lub Indionautow. Moze spacenauta, universnauta bo zaczna wymyslac a i tak
Jestem za kosmonauta, kosmo, cosmic, kosmiczny ale to niestety media i dziennikarze narzuca nowomowe i wiadomo ze przyjmie sie z Amerykanska.
Ale wole juz a amerykanska i niech bedzie "astronaut" okreslenie na wszystkich bez zadnych Tajkonautow lub Indionautow. Moze spacenauta, universnauta bo zaczna wymyslac a i tak przyjmie sie to z reklamy Mcdonalds:)
blind-oln odpowiada innowierca
Zgadzam się z Tobą, że powinna być jedna nazwa. :)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki