REKLAMA

Ulga na stacjach paliw. Ceny ON i Pb95 w dół, lecz LPG rekordowo drogi

2022-03-18 11:36
publikacja
2022-03-18 11:36

Po drakońskich podwyżkach na przełomie lutego i marca w mijającym tygodniu odnotowano mocne spadki detalicznych cen oleju napędowego i benzyn. Do rekordowo wysokich poziomów wzrosły za to ceny autogazu.

Ulga na stacjach paliw. Ceny ON i Pb95 w dół, lecz LPG rekordowo drogi
Ulga na stacjach paliw. Ceny ON i Pb95 w dół, lecz LPG rekordowo drogi
fot. DarSzach / / Shutterstock

Tydzień temu pisaliśmy o rekordowym wzroście cen paliw w Polsce oraz o rekordowo wysokich cenach przy dystrybutorach. Benzyna Pb95 po przeszło 7 zł/l, a olej napędowy po osiem i więcej złotych za litr były skutkiem wojennego szoku na światowych rynkach paliw oraz potężnego osłabienia złotego wobec dolara amerykańskiego.

Na szczęście, w trzecim tygodniu marca sytuacja zaczęła się normalizować, a ceny paliw rozpoczęły odwrót z rekordowo wysokich poziomów. Jak wynika z danych BM Reflex, w ostatnim tygodniu za litr benzyny Pb95 płacono w Polsce średnio 6,67 zł, czyli o 38 groszy mniej niż tydzień wcześniej. ON potaniał aż o 94 gr/l - do 7,00 zł za litr.  Wciąż w górę szły za to ceny autogazu, który tankowano średnio po 3,80 zł, a więc najdrożej w historii.

Na spadek cen przy dystrybutorach pozwoliły trzy czynniki. Po pierwsze, mocno w dół poszły notowania ropy naftowej w Londynie. Cena baryłki ropy Brent spadła z przeszło 130 USD do 97-107 USD w ostatnich kilku dniach. Po drugie, złoty odrobił sporą część wojennych strat, a kurs USD/PLN obniżył się z przeszło 4,60 zł do 4,27 zł. I wreszcie po trzecie, unormowała się sytuacja na londyńskim rynku oleju napędowego, którego giełdowe notowania spadły z przeszło 1400 USD do ok. tysiąca dolarów za tonę.

To wszystko znalazło odzwierciedlenie w niższych cenach hurtowych na polskim rynku. 18 marca PKN Orlen oferował olej napędowy Ekodiesel po 6 413 zł/m3, co po doliczeniu 8% VAT daje ok. 6,93 zł/l. Dla porównania, jeszcze 9 marca cena tego paliwa w płockiej rafinerii sięgnęła rekordowych 7 704 zł/m3. Zatem w ciągu 9 dni doświadczyliśmy spadku hurtowej ceny ON o blisko 1300 zł, a więc w przełożeniu o ok. 1,39 zł/l brutto. To pozwoliło Orlenowi istotnie obniżyć ceny także w detalu.

Znacznie spokojniej było na hurtowym rynku benzyny. W piątek w płockiej rafinerii benzyna Eurosuper95 kosztowała 5 657 zł/m3, czyli ok. 6,11 zł/l po doliczeniu VAT-u. To o 88 gr/l taniej niż tydzień temu, choć wciąż bardzo drogo jak na historyczne standardy. Jednakże przy takiej cenie hurtowej wciąż istnieje spora przestrzeń do obniżenia cen w detalu.

Sytuacja na stacjach paliw byłaby znacznie gorsza, gdyby nie lutowa obniżka stawki podatku VAT, która na pół roku (a być może nawet do końca roku) została obniżona z 23% do 8%. Przy 23-procentowym vacie ceny benzyny na stacjach obecnie przekraczałyby 7 zł/l, a olej napędowy kosztowałby ponad 8 zł/l.

Analizując detaliczne ceny paliw warto mieć świadomość, że sytuacja na światowych rynkach pozostaje niestabilna. Giełdowe notowania ropy naftowej potrafią się zmieniać o 7-8% w ciągu dnia. Podwyższona zmienność panuje także na rynku złotego. Ponadto przy tak dużych zmianach cen hurtowych także zmiany cen detalicznych (zarówno w górę jak i w dół) następują znacznie szybciej, niż się do tego przyzwyczailiśmy. Ponadto rosyjska ropa cały czas płynie do europejskich rafinerii. Jeśli jednak UE zdecyduje się wprowadzić na embargo na rosyjską ropę, to w nie będzie wtedy górnego limitu dla cen surowca, ponieważ Rosja dostarcza prawie 5 mln baryłek dziennie i taki ubytek nie jest możliwy do skompensowania w krótkim terminie.

KK

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (20)

dodaj komentarz
kaczdzonjar
za tydzień odbieram wieśwagena ID4 z salonu (zamówiony 7mc temu) okazał sie strzałem w 10, bo od prawie 2 lat jestem posiadaczem 10kwh na dachu - więc za 7 dni przestaje mnie interesowac cena paliwa.
podejmując te decyzje nie spodziewałem się że nastąpi taka rewolucja na świecie.
jas2
Skoro u nas paliwa są takie drogie to dlaczego Niemcy, Czesi, Słowacy, Litwini tankują w Polsce?
dzejms
No dobra - ale dlaczego LPG drogi? Zero info na ten temat.
itso_comrades
Na rower nie dajcie zarabiać ! obiajatkowi i putinowi i ich kolegom
Jeżdżenie na rowerze to Polski patriotyzm !
talmud
URA !!! .....ulzylo....LMAO :):)
prywaciasz
To nam wszystkim Daniel ulżył ze Hej! Spuściłem trochę wysokooktanowej z kija i tak mi lekko hej!
wizytator
Myślę że jak będzie po 6zł litr to wszyscy będziemy "szczęśliwi". Przecież była po 8zł.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zops
Rosjanie zwolnili tempo gdy zaczęli zbliżać się do Jeta Lee.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki