REKLAMA

Sasin: Na pewno przedłużymy tarczę antyinflacyjną

2022-03-17 07:55
publikacja
2022-03-17 07:55

Dopóki cena surowców energetycznych będzie tak wysoka, dopóty będziemy chcieli ograniczać dodatkowe elementy "cenotwórcze": akcyzę czy VAT - zapowiada w czwartkowym "Super Expressie" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin: Na pewno przedłużymy tarczę antyinflacyjną
Sasin: Na pewno przedłużymy tarczę antyinflacyjną
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Wiemy, że tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona. Decyzja co do tego, do kiedy konkretnie zostanie przedłużona, jeszcze nie zapadła. Myślę, że dziś można powiedzieć, iż dopóki cena surowców energetycznych będzie tak wysoka, dopóty będziemy chcieli ograniczać dodatkowe elementy +cenotwórcze+: akcyzę czy VAT. Wiadomo, że to całkowicie nie zniweluje wzrostu cen, bo są one wyższe niż stawki podatków. Chcemy, by te wzrosty możliwie jak najmniej przekładały się na sytuację zwykłych Polaków" - mówi Sasin w "SE".

Wicepremier liczy, że po pierwszym szoku wywołanym inwazją Rosji na Ukrainę ceny surowców nieco spadną lub przynajmniej się ustabilizują. "Zawsze tak jest, że tego typu nagłe wydarzenia powodują nerwowość na rynkach, ale z czasem sytuacja się normalizuje. To będzie powodować spadek cen. One już spadają i mam nadzieję, że ten trend będzie się utrzymywał i wszyscy odczujemy to w rachunkach" - powiedział.

Sasin zapewnił, że spółki Skarbu Państwa "praktycznie w ogóle nie korzystają z węgla z importu". "Bez rozszerzenia unijnych sankcji nie możemy jednak zmusić prywatnych firm i odbiorców indywidualnych, by nie kupowali surowca rosyjskiego. Polska nie może sama wprowadzić sankcji na rosyjski węgiel. Musi to być decyzja KE. Inaczej nie możemy zablokować podmiotom prywatnym sprowadzania węgla z Rosji. Możemy o to tylko apelować" - powiedział. (PAP)

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
incitatus
Tłumaczą język socjalisty na powszechny: ubytek w podatkach zrekompensujemy dodrukiem, który zwiększy inflację i wymaże całkowicie efekt obniżkl cen wynikający z tarczy antyinflacyjnej
midas69
nic tak nie powstrzymuje inflacji jak wydrukowanie kolejnej "tarczy". Sasin sam w sobie to w sumie gwarancja, że wszystko sie dobrze skończy XD
franek_bez_franka2
Skąd ja znam to nazwisko?
franek_bez_franka2
Z pewnych dili.
trolley
Skoro Sasin zapewnia że przedłużą to... XD
tomkooo
na pewno do wyborow, a potem "sie zobaczy" :)
alberto2020
Jacek już kiedyś rekompensaty za prąd deklarował

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki