REKLAMA

Dodatkowe pieniądze na wakacje? Sprawdź, czy masz prawo do wczasów pod gruszą

Dominika Florek2022-06-02 06:00, akt.2023-05-26 13:36redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-06-02 06:00
aktualizacja
2023-05-26 13:36

Wczasy pod gruszą, czyli dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego, mogą otrzymać pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Dodatkowe pieniądze na wakacje wypłacane są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Aby skorzystać ze środków, trzeba spełnić kilka warunków. Sprawdzamy, kto może liczyć na wczasy pod gruszą.

Dodatkowe pieniądze na wakacje? Sprawdź, czy masz prawo do wczasów pod gruszą
Dodatkowe pieniądze na wakacje? Sprawdź, czy masz prawo do wczasów pod gruszą
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Wczasy pod gruszą - tak potocznie nazywana jest jedna z form dofinansowania przyznawana na wypoczynek pracownikom Dodatek wypłacany jest z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Wczasy pod gruszą mogą otrzymać pracownicy zatrudnieni na pełny etat i ich rodziny oraz emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny, inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych.

Wczasy pod gruszą – kto może skorzystać?

Wczasy pod gruszą, a dokładnie mówiąc zasady przyznawania dodatkowego dofinansowania wypoczynku, powinny być szczegółowo omówione i opisane w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w każdym przedsiębiorstwie, które posiada ZFŚS. W dokumencie pracodawca określa m.in.:

  • osoby uprawione do otrzymania świadczenia,
  • wysokość dofinansowania,
  • częstotliwość wypłat świadczenia,
  • ile dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego pracownicy powinni wykorzystać, aby mogli otrzymać wczasy pod gruszą.
Reklama

W celu otrzymania pieniędzy w ramach świadczenia wczasy pod gruszą należy złożyć wniosek o jego wypłatę u pracodawcy. Do dokumentu osoba zatrudniona powinien dołączyć zaświadczenie o sytuacji rodzinnej oraz majątkowej. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmuje przełożony na podstawie kilku kryteriów, tj.: sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej pracownika. W związku z tym pracownicy mogą otrzymać dofinansowanie w różnej wysokości.

W praktyce otrzymane pieniądze w ramach wczasów pod gruszą można przeznaczyć na dowolne aktywności. Warunkiem przyznania dodatkowego dofinansowania jest pobranie urlopu wypoczynkowego na okres co najmniej 14 nieprzerwanych dni.

Wczasy pod gruszą dla pracowników – na co przeznaczyć środki?

Dofinansowanie pracownicy mogą przeznaczyć na wakacje w Polsce lub za granicą. Pieniądze ze świadczenia można wykorzystać także na opłacenie wyjazdu na kolonię lub obóz dla dzieci pracownika. Nie ma również znaczenia pora roku, podczas której wybierany jest urlop wypoczynkowy. Wczasy pod gruszą można otrzymać zarówno na wakacje zimą, jak i latem.

Jednocześnie pracownik, który otrzyma wczasy pod gruszą, nie musi opuszczać miejsca zamieszkania. Może odpoczywać w domu. Pracodawca nie ma prawa zweryfikować, w jaki sposób beneficjent korzysta z otrzymanych środków. 

W zależności od regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wczasy pod gruszą mogą być wypłacane częściej niż jeden raz w roku.

Wczasy pod gruszą – ile można otrzymać?

Podstawowe zasady związane m.in. z wypłacaniem świadczeń z ZFŚS reguluje ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przepisy nie podają jednak minimalnej lub maksymalnej kwoty jaką pracownicy mogą otrzymać w ramach wczasów pod gruszą. Decyzję podejmuje pracodawca po przeanalizowaniu sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej pracownika. Przy składaniu wniosku o wczasy pod gruszą nie ma znaczenia staż pracy, kwalifikacje, długość umowy, czy zajmowane stanowisko w firmie.

W praktyce oznacza to, że informację o wysokości świadczenia z funduszu socjalnego można dowiedzieć się w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych w danej firmie. Wczasy pod gruszą nie podlegają oskładkowaniu (ZFŚS nie odprowadza składek ZUS od wypłaconej sumy), a do kwoty 380 zł są zwolnione z podatku dochodowego.

Co wpływa na decyzję o wysokości świadczenia?

Wczasy pod gruszą, a właściwie ich wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest suma pieniędzy zebranych w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Na kwotę dofinansowania wpływa także liczba osób ubiegająca się o dodatkowe środki oraz sytuacja materialna pracownika. W praktyce na największe świadczenia mogą liczyć osoby zatrudnione znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji finansowej. 

Wczasy pod gruszą – wniosek

We wniosku o przyznanie dofinansowania na wypoczynek pracownik należy wskazać sytuację materialną rodziny, niektóre firmy wymagają także przedstawienia rozliczenia PIT za ubiegły rok. Przeważnie wzór wniosku o wczasy pod gruszą dostępny jest w kadrach. Z reguły w dokumencie pracownik powinien przedstawić planowany okres wypoczynku.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych funkcjonuje w firmach, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (według stanu na dzień 1 stycznia danego roku). ZFŚS powinien obowiązywać w jednostkach samorządowych oraz w zakładach budżetowych (np. szkołach, policji) bez względu na liczbę pracowników w zakładzie.

Jeżeli w danej firmie pracuje co najmniej 20 i mniej niż 50 osób (według stanu na dzień 1 stycznia danego roku), to ZFŚS może zostać stworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej – jednak w takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku tworzenia Zakładowego Funduszu. 

Wczasy pod gruszą a świadczenie urlopowe

Wczasy pod gruszą i świadczenie urlopowe nie pokrywają się. Są to dwie różne formy, ich występowanie uzależnione jest od tego, czy firma posiada ZFŚS. Jeżeli tak to pracownicy składają wnioski o wczasy pod gruszą. Z kolei osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach, które nie mają Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mogą otrzymać świadczenia urlopowe.

Jak skorzystać z dofinansowania wypoczynku?

Pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę posiada prawo do ubiegania się o jednorazowy dodatek do wypoczynku, czyli świadczenie urlopowe. Zasadnicza różnica pomiędzy wczasami pod gruszą a świadczeniem urlopowym to oskładkowanie. Świadczenie urlopowe jest oskładkowane, oznacza to, że jego suma zostanie obniżona o składki ZUS. 

Warunkiem uprawiającym do skorzystania ze świadczenia urlopowego jest wykorzystanie 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego bez przerw oraz praca w zakładzie, który przyznaje tego typu jednorazowy dodatek. 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zgadujzgadula
To dla pracodawcow propozycja odpoczecia od pracoanikow te wczasy pod grusza? Wchodzw w to! I to jeszcze na koszt pracownika aby szef mogl.odpoczac. Piekne.
wizytator
"W sytuacji, kiedy firma zrezygnowała z prowadzenia ZFŚS, nie ma obowiązku wypłacania świadczenia urlopowego, jest ono całkowicie dobrowolne. Pracodawca, który zrezygnował z ZFŚS może, ale nie musi wprowadzać dodatkowych świadczeń w swojej firmie."
Taki cytat powinien być podsumowaniem tego artykułu. Oczywiście wiecznie
"W sytuacji, kiedy firma zrezygnowała z prowadzenia ZFŚS, nie ma obowiązku wypłacania świadczenia urlopowego, jest ono całkowicie dobrowolne. Pracodawca, który zrezygnował z ZFŚS może, ale nie musi wprowadzać dodatkowych świadczeń w swojej firmie."
Taki cytat powinien być podsumowaniem tego artykułu. Oczywiście wiecznie płacząca budżetówka musi ten socjal dostać. Tak właśnie jest pisane prawo w tym kraju. Prywaciaż może, ale nie musi. Ale do nadgodzin to może zmusić do 30 na miesiąc. I na to zgodziło się PO.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki