REKLAMA

Ceny ropy sporo powyżej 100 USD po najmocniejszym dziennym wzroście od 16 miesięcy

2022-03-18 07:46
publikacja
2022-03-18 07:46

Ceny ropy naftowej na giełdach paliw na świecie są na poziomach powyżej 100 USD za baryłkę po najmocniejszym dziennym skoku notowań od 16 miesięcy po tym, jak Kreml podał w wątpliwość postępy w rozmowach pokojowych Rosji z Ukrainą - informują maklerzy.

Ceny ropy sporo powyżej 100 USD po najmocniejszym dziennym wzroście od 16 miesięcy
Ceny ropy sporo powyżej 100 USD po najmocniejszym dziennym wzroście od 16 miesięcy
fot. The Sun photo / / Shutterstock

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 105,38 USD, wyżej o 2,33 proc., po zwyżce w czwartek o 8,4 proc.

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj jest wyceniana po 108,70 USD za baryłkę, wyżej o 1,93 proc.

Bankier.pl

Wzrosty cen ropy nabrały tempa po tym, jak w czwartek Kreml wskazał, że doniesienia o znaczących postępach w negocjacjach pokojowych Rosji z Ukrainą są "błędne", ale rozmowy mają być kontynuowane.

Rynki ropy zmagają się teraz z wieloma ryzykami - wydarzeniami związanymi z prowadzoną na Ukrainie wojną, obawami o wprowadzane w Chinach blokady w związku z nasilaniem się epidemii Covid-19 i z załamaniem płynności w dostawach ropy, co zwiększa na giełdach wahania notowań surowca.

Prezydent Chin Xi Jinping zapewnił, że władze będą się starały zmniejszać negatywny wpływ blokad wprowadzanych w chińskiej gospodarce, a to daje już rynkom pewien powiew optymizmu, że uderzenie w popyt na ropę w Chinach nie będzie zbyt poważne.

"Na rynkach ropy możliwa jest większa zmienność notowań w ciągu dnia" - ocenia jednak Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda Asia Pacific Pte.

"Notowania surowca mogą poruszać się w przedziale 100-120 USD za baryłkę - to będą przybliżone widełki cen w przyszłym miesiącu" - dodaje.

Tymczasem analitycy Goldman Sachs obniżyli swoje prognozy cen benchmarkowej ropy Brent na II kwartał o 15 USD na baryłce - do średnio 120 USD za baryłkę. Jednak w II połowie roku stratedzy GS spodziewają się odbicia cen Brent do średnio 135 USD/b - wynika z najnowszej noty tej firmy z Wall Street dla klientów.

Na 2023 r. Goldman Sachs prognozuje średnią cenę Brent na poziomie 110 USD za baryłkę. Wcześniej oceniał, że będzie to 115 USD/b.

W ub. tygodniu cena WTI na NYMEX wzrosła do 130 USD za baryłkę, a Brent na ICE skoczyła do ok. 140 USD/b.

Od początku tego tygodnia WTI na NYMEX staniała do tej pory łącznie o 3,2 proc., a Brent straciła 3 proc. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Putin powiedział kiedyś, że ma dokładnie dwóch przyjaciół. Ropę i gaz.
mirek6504
Dziś mnie nikt nie zatrzyma jadę tankować beczki
kaczyslaw_
Obajtek to taki polski Elon Musk. Musk jak tweetnął o dodgecoinie to była natychmiastowa reakcja na kursie. Jak obajtek tweetuje o cenach paliw to te też natychmiastowo spadają. Może kolejny tweet, don orleone?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
etaurus1747
A z jaką częścią ciała ty żeś swój mózg zamienił
???

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki