REKLAMA

Obajtek: obniżamy ceny paliw i nadal będziemy to robić

2022-03-18 10:12
publikacja
2022-03-18 10:12

Widzimy światełko w tunelu i powoli obniżamy ceny i mam taką nadzieję, że nadal będziemy je obniżać - powiedział w piątek w programie "Gość Radia Gdańsk", prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że sytuacja na rynku paliwowym zaczyna się stabilizować.

Obajtek: obniżamy ceny paliw i nadal będziemy to robić
Obajtek: obniżamy ceny paliw i nadal będziemy to robić
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Szef Orlenu został zapytany m.in. o ceny paliw w Polsce. "Robimy wszystko, żeby te ceny obniżać. Stacje Orlenu są jednymi z najbardziej konkurencyjnych stacji" - powiedział Obajtek.

Podkreślił, że mimo iż na całym świecie wszyscy kupują ropę za podobną cenę, "w Polsce jest najtaniej". Zauważył, że cena za baryłkę nadal kosztuje więcej niż przed atakiem Rosji na Ukrainę. "Baryłka leci do dołu, kosztuje 100 dolarów (...) rekordowo tyle kosztuje. W normalnym czasie ona kosztuje ok. 60 - 70 dolarów" - zaznaczył.

Jego zdaniem na cenę paliwa ma również wpływ cena dolara. "Polacy i hurtownicy płacą w złotówkach, a my za ropę płacimy w dolarach. W związku z tym, to jest koszt waluty. Dziś dolar kosztuje ponad 4,2 zł. Kwestia biododatków, transportu morskiego, to wszystko poszło o 70 proc. do góry" - tłumaczył Obajtek.

"Jesteśmy odpowiedzialną firmą widzimy światełko w tunelu. Będziemy te paliwa obniżać. Sytuacja na rynku paliwowym zaczyna się stabilizować, to jeszcze nie jest na tyle, byśmy powiedzieli, że jest ustabilizowana. Nikt nie przewidzi sytuacji, jaka może się rozwijać na Ukrainie, a Ukraina ma bardzo wielki wpływ na gospodarkę, także gospodarkę światową. To jest kwestia sankcji i Rosji" - dodał.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że koncern systematycznie będzie obniżał ceny. "Chcemy iść w tym kierunku. Doskonale sobie zdajemy, że rozwój gospodarki w Polsce jest również rozwojem Orlenu, który jest już koncernem multi energetycznym" - zaznaczył.

W środę prezes Obajtek poinformował, o drugiej w tym tygodniu obniżce cen paliw. Litr oleju napędowego staniał o 20 groszy i kosztuje średnio 7,35 zł, a litr benzyny - o 15 groszy do średnio 6,64 zł. Wcześniej ceny na stacjach PKN Orlen zostały obniżone o 34 gr na litrze oleju napędowego i o 20 gr na litrze benzyny. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (10)

dodaj komentarz
arzab
Jak obniżył o kilkanaście groszy to trąbi o tym we wszystkich mediach od rana do nocy ! Jak wcześniej podnosił o 100 groszy to siedział cicho !
nocin
Lepiej żeby nie obniżał bo jak obniża to automatycznie staje się droższe.
kaczyslaw_
Przed wojną różnica w cenie między benzyną a dieslem wynosiła 10-20 gr, a obecnie jest to ok. 80 gr. Cały transport, komunikacja oparta jest o znacznie droższego diesla. Czyżby łatanie dziury po obniżonym VAT?
robi1979
My nigdy nie podnosimy cen one same rosną, my je tylko ciągle dla Was obniżamy
fakty-fakty
Jak cena ropy rosła to Obajtek podwyższał cenę na stacjach w tym samym dniu. Jak cena spadła o 20 dolarów za baryłkę to obniżyli po dwóch dniach o 20 groszy. Brawo - myślą, że mogą traktować NAS jak ... . Przed zwyżką ropy wprowadzili ograniczenia i limity. Potem sprzedali NAM to paliwo po cenie wyższej. W moim przypadku po tygodniu Jak cena ropy rosła to Obajtek podwyższał cenę na stacjach w tym samym dniu. Jak cena spadła o 20 dolarów za baryłkę to obniżyli po dwóch dniach o 20 groszy. Brawo - myślą, że mogą traktować NAS jak ... . Przed zwyżką ropy wprowadzili ograniczenia i limity. Potem sprzedali NAM to paliwo po cenie wyższej. W moim przypadku po tygodniu płaciłem 1zł więcej za 1 litr. Jak było tańsze paliwo to tylko było do 50l i bez możliwości tankowania do kanistrów (a chciałem tylko 2x20l). Przy obecnej cenie za baryłkę paliwo powinno być w cenie jak przed wojną .
faramir_z_gondoru
Gdyby na polskim rynku hurtowym paliw była konkurencja a nie duopol Orlen-Lotos w łapach polityków, ceny już dawno byłyby niższe. Ale co tam, w imię interesu narodowego wydoić Kowalskiego jak cytrynę.
tomcio-paluch
Tak, prywatny przedsiębiorca dopłacałby do interesu. Paliwa i energia to są strategiczne sektory, monopole. I tak jest od zawsze. Swoją drogą widzimy co się dzieje w sprywatyzowanych zakładach dostarczających np. energię cieplną.
andregru
"Jego zdaniem na cenę paliwa ma również wpływ cena dolara." a czy według wójta Obajtka na wzrost ceny wpływ miał też wzrost od marca marży Orlenu z 5$ na 20$ na baryłce ropy ?
humanres odpowiada (usunięty)
mnie osobiście bola komentarze takich ludzi jak ty....ile dostajesz za jednego posta? 3 ruble?

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki