CEZ wykluczył Arevę z przetargu na nowe reaktory jądrowe w Czechach

2012-10-05 15:46
publikacja
2012-10-05 15:46

Oferta francuskiej Arevy została wykluczona z dalszego rozpatrywania w ramach przetargu na budowę dwóch nowych bloków w elektrowni jądrowej Temelin - poinformował w piątek inwestor - czeski koncern energetyczny CEZ.

Francuską ofertę wykluczono z powodu niespełnienia przez nią ustawowych wymogów, co więcej, oferta Arevy nie spełniła też innych kluczowych kryteriów, określonych w warunkach przetargu - ogłosiła czeska firma.

CEZ podkreślił, że przetarg jest prowadzony zgodnie z czeską ustawą o zamówieniach publicznych, oferta Arevy nie może być zatem dalej rozpatrywana.

Koncern ogłosił też, że szczegółowo poinformował Arevę o podstawach, na jakich wykluczono ofertę francuską. Podkreślił jednocześnie, że oferent ma jeszcze prawo do zgłoszenia sprzeciwu.

Czeska firma podała też, że nie wiadomo jeszcze, czy dwie konkurencyjne oferty spełniają wymagania zamawiającego.

Oferty na budowę dwóch nowych reaktorów w Temelinie złożyły: Areva, Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200. Areva zaproponowała najnowszy reaktor EPR. Dwa EPR-y budowane są w Chinach, trzeci w Finlandii, czwarty we Francji. Westinghouse zaproponował swoją konstrukcję AP-1000 - obecnie na świecie powstają cztery takie reaktory, dwa w USA i dwa w Chinach. Z kolei konsorcjum czeskiej Skody JS kontrolowanej przez Rosjan "nuklearnej" filii koncernu Skoda - oraz rosyjskich firm Atomstroyexport i Gidropress zaoferowało reaktor MIR.1200 - eksportową modyfikację znanej rosyjskiej konstrukcji VVER-1000.

Plany rozbudowy Temelina przewidują powiększenie elektrowni o dwa bloki energetyczne z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi o mocy elektrycznej co najmniej 1000 MW każdy. Wymagania przetargowe mówią też o zapewnieniu zestawów paliwowych na dziewięć lat pracy reaktorów. To największy kontrakt w historii Czech, wartość może sięgnąć 10 mld euro. Decyzja o rozstrzygnięciu miała zapaść w 2013 r.(PAP)

wkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki