REKLAMA
PILNE

CD Projekt większy niż Orange Polska [Wykres dnia]

2017-02-16 11:10
publikacja
2017-02-16 11:10

Rozczarowanie inwestorów nową polityką Orange oraz dobra forma CD Projektu sprawiły, że producent Wiedźmina wyprzedził pod względem kapitalizacji kolejną wielką spółkę. Tym razem jego łupem padł wieloletni lider polskiego rynku telekomunikacji - niegdysiejszy monopolista.

fot. / / Materiały dla mediów

W pierwszej dekadzie XXI wieku Telekomunikacja Polska (tak wtedy nazywało się Orange, mimo iż Francuzi byli już obecni w akcjonariacie) była symbolem giełdowej stabilności. Akcje "Tepsy" kupowało się dla sowitych dywidend, które spółka płaciła korzystając z uroków fotela lidera polskiego rynku telekomunikacyjnego. Rekordowy zysk netto spółka wypracowała w 2004 roku (2,3 mld zł), rekordowe przychody zaś w 2006 (18,6 mld zł).

Później jednak kombinacja kryzysu, rosnącej konkurencji i postępu, który niwelował wcześniejsze przewagi "Telekomuny" sprawiły, że w kolejnych latach (po 2006 roku) rok w rok spółka notowała coraz niższe przychody. Zyski, które niegdyś przekraczały 2 mld zł, po 2011 roku ani razu nie przekroczyły poziomu 1 mld zł. W 2016 roku zaś - za sprawą odpisów - spółka zanotowała sporą stratę - 1,7 mld zł. Przy okazji władze poinformowały, że w najbliższych latach raczej nie ma co liczyć na dywidendy. Na Telekomunikacyjna "dojna krowa" pozostała tylko wspomnieniem - na GPW skończyła się pewna epoka

fot. / / Bankier.pl

Wszystko to przełożyło się na giełdową kapitalizację. Przykładowo na początku 2012 roku - CD Projekt wyceniany był wówczas na 0,5 mld zł - kapitalizacja Orange przekraczała poziom 22 mld zł. Była więc przeszło 44-krotnie wyższa. Teraz jednak - choć minęło ledwie pięć lat - to CD Projekt jest górą. Problemy Orange (i odjęcia dywidend) oraz sukcesy najpierw "Wiedźmina 2", później "Wiedźmina 3" i oczekiwania związane z "Gwintem" sprawiły, że obecnie w oczach inwestorów więcej wart jest producent gier. Giełdowa kapitalizacja CD Projektu na zamknięciu sesji 15 lutego 2017 roku sięgała 6,67 mld zł. Tymczasem Orange Polska wyceniane było na 6,39 mld zł.

To nie pierwszy gigant wyprzedzony przez CD Projekt. Mniejsze są m.in. takie spółki jak Energa, Bogdanka, Budimex, Tauron czy Enea.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~che
Czy ktoś wie ile dywidendy wypłaci CdProjekt ?
~inwest_7
Kurs nie może spaść z uwagi na ryzyko wrogiego przejęcia. Krótko mówiąc przyjdzie odbicie.
~asdf
cd projekt jest napompowany do granic możliwości, ma chwilowe zyski i jest notorycznie przewartościowany, na koślawej polskiej giełdzie kolejna módka, na growe spółki, do czasu
~kit
Orange i 20 gr dywidendy! to nawet lepiej że nie będzie bo tylko podatek zabiorą a kurs obetną ale zawsze akcjonariusz może się nie zgodzić chyba jeszcze. Ale 20 gr to w godzinę odrobią jak trzeba. Gorzej kara z Unii może będzie a może nie. Ale Fundusze też muszą jakiś telekom mieć w portfelach to Orange i 20 gr dywidendy! to nawet lepiej że nie będzie bo tylko podatek zabiorą a kurs obetną ale zawsze akcjonariusz może się nie zgodzić chyba jeszcze. Ale 20 gr to w godzinę odrobią jak trzeba. Gorzej kara z Unii może będzie a może nie. Ale Fundusze też muszą jakiś telekom mieć w portfelach to może nie będzie tak źle nawet jak wyleci z wig 20 ale to już zniknie wig 20 a w wig 30 może się utrzyma
~Jacek_Poznań
Orange ma roczny zysk na poziomie 1 mld zł a CD Projekt chyba 250 mln zł. Orange w przyszłym roku nie będzie musiał ujmować w bilansie spadku wartości majątku, kosztu licencji na LTE oraz kar od UOKiK. Moim zdaniem warto sprzedać CDR i kupić OPL.
~kapitaneo
Wszystko za co wezmą się Francuzi obraca się w ruinę. Ich firmy istnieją tylko dzięki monopolistycznej pozycji na własnym rynku i ochronie francuskiego rządu. No czasem zrobią jakiś interes ze zjadaczami bananów albo innym Siemoniakiem opłacając sukces sowitymi łapówkami.
~ktos
orange miliard straty za ubiegly rok, cdr same zyski, rozwijajcy sie sklep(przypomnijcie mi za ile poszlo allegro???), gwent ktory sie cieplo przyjmuje na rynku i bedzie dawal stale zyski i kolejna produkcja na ktora juz czeka wiele osob i wytu powaznie jestescie zdziwieni ???
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Ronin
Niech orangutanie zwolni jeszcze więcej pracowników z doświadczeniem i zatrudni tych, , zielonych, to pójdzie na same dno.
~hahaha
TP-Orang tylko dzięki głupiej polityce własnej doprowadziła do tego stanu. Zostawic "madrych francuzów" zwolnić Polaków to dewiza tej firmy

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki