REKLAMA

Bundestag odrzucił kandydaturę AfD na wiceszefa parlamentu

2017-10-24 17:49
publikacja
2017-10-24 17:49
YAY Foto

Bundestag odrzucił we wtorek na swoim inauguracyjnym posiedzeniu kandydaturę Albrechta Glasera z Alternatywy dla Niemiec (AfD) na wiceszefa parlamentu. Nowym przewodniczącym Bundestagu został najbardziej doświadczony niemiecki polityk Wolfgang Schaeuble.

Glaser nie otrzymał w żadnej z trzech tur głosowań wymaganej większości. W ostatniej, w której potrzebował jedynie zwykłej większości, poparło go zaledwie 114 posłów. 545 deputowanych głosowało przeciwko niemu, a 26 wstrzymało się od głosu.

Głosowanie nad kandydaturą Glasera było pierwszą próbą sił w konfrontacji między antyislamską i antyimigrancką AfD, która po raz pierwszy weszła do parlamentu, a pozostałymi partiami reprezentowanymi w Bundestagu, odmawiającymi współpracy z ich zdaniem nacjonalistycznym i prawicowo-populistycznym ugrupowaniem.

Przeciwnicy zarzucają Glaserowi kwestionowanie zasady swobody wyznania. Były polityk CDU uważa, że islam nie jest religią, lecz ruchem politycznym opartym na szariacie i jest w związku z tym sprzeczny z konstytucją.

Zgodnie z regulaminem Bundestagu każdy klub poselski ma prawo do jednego wiceprzewodniczącego. Jeżeli AfD zaproponuje innego kandydata, na jednym z kolejnych posiedzeń dojdzie do ponownego głosowania.

Kandydaci innych partii uzyskali bez problemu wymaganą większość głosów. Z ramienia CDU/CSU wiceprzewodniczącym został poseł bawarskiej CSU Hans-Peter Friedrich, z SPD Thomas Oppermann, z FDP Wolfgang Kubicki. Stanowiska wiceprzewodniczących zachowały Petra Pau z Lewicy i Claudia Roth z Zielonych.

Wcześniej na przewodniczącego Bundestagu wybrany został Wolfgang Schaeuble. W głosowaniu poparło go 501 posłów. Przeciwko jego kandydaturze było 173 parlamentarzystów, a 30 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu uczestniczyło 705 deputowanych, jeden z nich oddał głos nieważny. Bundestag liczy 709 posłanek i posłów.

"W parlamencie bije serce naszej demokracji" - powiedział Schaeuble w pierwszym wystąpieniu po objęciu funkcji. Jak podkreślił, skład nowego Bundestagu, w którym ponad 40 proc. deputowanych znalazło się po raz pierwszy, "odzwierciedla zmiany w społeczeństwie będące rezultatem rosnących obaw i lęków oraz tęsknoty za bezpieczeństwem".

Schaeuble zwrócił uwagę, że w kampanii przed wyborami nie brakowało głosów "poniżających przeciwników". Polityk CDU wezwał posłów do wzajemnego szacunku i spokoju. "Nie powinniśmy się tutaj naparzać" - napomniał. Przypomniał, że polityczne napięcia i emocjonalne debaty nie są niczym nowym w historii niemieckiego parlamentu.

"Wiem z własnego doświadczenia, że wzburzenie i poczucie kryzysu nie są niczym nowym" - powiedział, wskazując na dyskusje o traktatach z Polską, Czechosłowacją i ZSRR na początku lat 70. czy o dozbrojeniu NATO 10 lat później.

Na samym początku posiedzenia doszło do ostrej wymiany zdań między posłami AfD a przedstawicielami innych partii.

Przedmiotem polemiki był spór o stanowisko przewodniczącego-seniora parlamentu. Najstarszym parlamentarzystą w tej kadencji jest polityk AfD Wilhelm von Gottberg. By nie dopuścić do objęcia przez niego honorowej funkcji, pozostałe partie zmieniły regulamin Izby. Według nowych przepisów seniorem jest nie najstarszy wiekiem poseł, lecz poseł o najdłuższym stażu parlamentarnym.

Zadanie to przypadło w końcu deputowanemu FDP Hermannowi Otto Solmsowi.

Poseł AfD Bernd Baumann powiedział, że poprzednia zasada obowiązywała od 1848 roku. Zarzucił pozostałym partiom działania w stylu nazistów, którzy po przejęciu władzy w 1933 roku zmienili przepisy, by nie dopuścić do objęcia funkcji przewodniczącego-seniora przez komunistkę Clarę Zetkin.

Schaeuble zastąpił na stanowisku szefa Bundestagu swego partyjnego kolegę Norberta Lammerta, który kierował pracami parlamentu przez ostatnie 12 lat.

Najbardziej doświadczony niemiecki polityk zasiada w Bundestagu nieprzerwanie od 1972 r.

75-letni polityk CDU był od 2009 roku ministrem finansów, a wcześniej, w pierwszym rządzie kanclerz Angeli Merkel (2005-2009), kierował resortem spraw wewnętrznych.

Za kanclerza Helmuta Kohla był szefem urzędu kanclerskiego (1984-1989) i szefem MSW (1989-1991). Sprawując tę ostatnią funkcję, odegrał główną rolę w negocjacjach prowadzących do podpisania traktatu zjednoczeniowego Niemiec.

Przez dwa lata (1998-2000) kierował CDU, ale zrezygnował z tej funkcji na rzecz Merkel w związku z aferą dotyczącą nielegalnych funduszy partyjnych.

W październiku 1990 roku Schaeuble padł ofiarą zamachu. Uznany za psychicznie chorego napastnik oddał do niego dwa strzały podczas wiecu wyborczego. Od tego czasu częściowo sparaliżowany polityk porusza się na wózku inwalidzkim.

W wybranym 24 września parlamencie zasiadają posłowie siedmiu partii: CDU, CSU, SPD, AfD, FDP, Lewica i Zieloni. Ponieważ CDU i CSU tworzą tradycyjnie jedną frakcję, w nowym Bundestagu jest sześć klubów poselskich.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki