REKLAMA

Budowa drogi wodnej przez Mierzeję chętnie oglądana przez turystów

2021-09-19 06:16
publikacja
2021-09-19 06:16
Budowa drogi wodnej przez Mierzeję chętnie oglądana przez turystów
Budowa drogi wodnej przez Mierzeję chętnie oglądana przez turystów
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Budowany kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną stał się już dużą atrakcją. Wielu turystów oglądało w wakacje budowę nowej drogi wodnej - oceniają przedstawiciele inwestora, Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Lasów Państwowych.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, zainteresowanie jest znaczne od samego początku budowy przekopu.

"W związku z tym już w zeszłym roku zostało uruchomione, bardzo już popularne, specjalne miejsce postojowe oraz oznaczona została ścieżka wzdłuż wschodniej strony budowy, prowadząca do punktu, z którego można z bezpiecznej odległości obserwować to, co dzieje się na placu budowy" - podkreśliła.

Wskazała, że od 25 czerwca możemy mówić o znacznym wzroście liczby osób zainteresowanych prowadzonymi pracami. Ma to związek z otwarciem dla ruchu Mostu Południowego nad kanałem. Zarówno piesi, jak i rowerzyści mają teraz możliwość oglądania i fotografowania z niego postępu prac - zarówno od strony Zatoki Gdańskiej, jak i Zalewu Wiślanego - dodała.

"W chwili obecnej możliwe jest przejście w zasadzie przez teren budowy, co niewątpliwie jest bardzo atrakcyjne, jednak uczulamy wszystkich odwiedzających, iż wokół nadal toczą się prace, jeździ ciężki sprzęt. Stąd konieczność zachowania ostrożności i rozsądne zachowanie, zarówno na moście, jak i jego okolicy" - podkreśliła.

Rzecznik prasowy nadleśnictwa Elbląg Jan Piotrowski także wskazuje, że w sezonie turystycznym leśnicy zaobserwowali bardzo duży ruch turystyczny przy przekopie, a także w lasach Nadleśnictwa Elbląg na Mierzei Wiślanej.

"Dzięki utworzonemu przez Nadleśnictwo Elbląg tymczasowemu miejscu postoju pojazdów, ruch turystów w tym obszarze stał się bezpieczny, a ludzie bardzo chętnie z niego korzystają. W zasadzie rzadko obserwujemy, żeby na miejscu postoju pojazdów było pusto" - mówił.

Wskazał, że turyści niestety wciąż zostawiają po sobie "ślady". "Problem ze śmieciami wciąż jest aktualny. W tym roku postanowiliśmy zrezygnować z koszy na śmieci przy większości obiektów turystycznych. Dodatkowo w najczęściej zaśmiecanych miejscach wstawiliśmy tabliczki z prośbą o niezaśmiecanie lasu i zabieranie swoich odpadów ze sobą. Działania te dały pozytywny skutek, turyści bardzo pozytywnie zareagowali na tabliczki. Zauważyliśmy mniej śmieci w miejscach, gdzie dawniej w okolicach kosza było ich dużo" - podkreślił.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry, z czego ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Znajdź dla siebie najlepsze konto premium!

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
greg_waw
I niczym więcej niż atrakcją turystyczną (drogą) ten kanał nie będzie...
przemek_opinia
W niezależność energetyczną czy transportową warto inwestować. To się zawsze zwraca finansowo, a w pierwszej kolejności strategicznie. Nikt nie dyktuje ci warunków. Wy raczej nie wiecie jak wygląda Mierzeja Wiślana. Sprawdźcie i zobaczcie gdzie jest granica Rosji i dlaczego warto mieć wyjście na Bałtyk po swojej stronie granicy.
krokus12
A jaki strategiczny cel ma przekop mierzej dla statków o zanurzeniu 4 metrów ?
300_pala odpowiada krokus12
4 metry??? Przesadzasz 2,5 to Max
enthe
"Sprawdźcie i zobaczcie gdzie jest granica Rosji i dlaczego warto mieć wyjście na Bałtyk po swojej stronie granicy." Może po prostu o tym napisz?
300_pala odpowiada enthe
A to przepraszam bardzo przekop na udostępnić Bałtyk Polsce?
Coś się wam mocna pomieszało
men24a
Pamiętam jak mówili, przekopujemy mierzeję za bursztyn który tam wykopiemy, potem było jeszcze ciekawiej za 800 mln, gdy wzrosły koszt a do 2 mld zrobili to co najlepiej potrafią, ukryli przedsięwzięcie jako strategiczne wojskowe a wystarczyło tylko nie kraść.
sloneczkodzg
... ,, a wystarczyło tylko nie kraść " Panowie z PO . Za PO powstała droga S19 koło Rzeszowa ( okolice Stobierna ) jednopasmowa bo ...zabrakło sianka na dalsze prace . To samo dotyczy A 18 w zachodniej Polsce . Tym Panom już dziękujemy .
300_pala odpowiada sloneczkodzg
A po ci drogi na wschód od Wisły ??
przemek_opinia odpowiada 300_pala
Typowy bezczelny cwaniacyzm PO.

Powiązane: Przekop Mierzei Wiślanej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki