REKLAMA

Budowa 5G przyspieszy w przyszłym roku

2019-09-06 14:00
publikacja
2019-09-06 14:00

W przyszłym roku - zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej - kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny uruchomić technologię 5G w co najmniej jednym dużym mieście. Do 2025 roku są natomiast zobowiązane zapewnić szerokie pokrycie siecią 5G na głównych szlakach transportowych i obszarach miejskich. Według danych przytaczanych przez Polski Instytut Ekonomiczny wdrożenie sieci 5G na terenie całej Polski będzie kosztować w sumie ponad 20 mld zł. Może na tym jednak skorzystać cały przemysł, a szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa - podkreślali eksperci podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

/ fot. Thilo Schmuelgen / Reuters
- Sieć 5G przyspieszy rozwój Przemysłu 4.0. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw bez sieci 5G on w zasadzie w ogóle nie będzie możliwy. Przemysł 4.0 bez sieci 5G nie będzie funkcjonować - tak jak smartfon nie może działać bez odpowiedniej sieci komórkowej. Jeżeli nie dostanie on odpowiedniej jakości sieci, nie będzie mógł wykorzystać technologii, którą już w tej chwili ma do dyspozycji - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jarosław Tworóg, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Jak podkreśla, sieć 5G będzie cyfrowym środowiskiem, które pozwoli firmom na lepsze wykorzystywanie posiadanych zasobów, zwiększenie efektywności i współpracę między sobą. To z kolei umożliwi rozwój innowacji, nowych usług i tworzenie nowych modeli biznesowych. Szacuje się, że światowe przychody generowane przez usługi powiązane z siecią 5G powinny osiągnąć równowartość 225 mld euro w 2025 roku. Z kolei według Komisji Europejskiej korzyści z wprowadzenia 5G w czterech kluczowych sektorach przemysłu (motoryzacja, zdrowie, transport i energia) mogą sięgnąć 114 mld euro rocznie - wynika z raportu „Strategia 5G dla Polski” Ministerstwa Cyfryzacji.

- 5G będzie istotnym elementem czwartej rewolucji przemysłowej, przede wszystkim dla małych przedsiębiorstw, które będą mogły redukować swoje koszty zarówno w warstwie produkcji, jak i usług - mówi Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

-  Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym gorzej wykorzystuje swoje zasoby. Żeby to robić lepiej, musi się włączyć w sieć kooperacji, a do tego potrzebne jest środowisko, jakim jest sieć 5G - mówi Tworóg. - Po włączeniu się w odpowiednio dużą sieć współpracy cyfrowej w systemie 4.0 firma może nawet dwukrotnie zwiększyć efektywność wykorzystania swoich zasobów, co oznacza w praktyce, że może zmniejszyć swoje koszty wytwarzania nawet o 40 proc.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa są motorem innowacji. Sieć 5G jest podstawą technologiczną, która może dać im możliwość tworzenia innowacji, a to zaowocuje powstawaniem w Polsce nowych biznesów. Małe opóźnienia i szybki przesył danych stworzą nieograniczone możliwości dla firm - dodaje Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich.

Sieć 5G ma stworzyć rewolucyjne w porównaniu z LTE możliwości, oferując większą pojemność sieci i ultraszybką komunikację. Podczas gdy LTE pozwala na dostęp do internetu z przepustowością liczoną w megabitach, sieć 5G stworzy możliwość przesyłania danych z prędkością sięgającą kilku czy nawet kilkudziesięciu gigabitów na sekundę, a czas opóźnienia transmisji skróci się z kilkudziesięciu do kilku milisekund. Według danych przytaczanych przez Polski Instytut Ekonomiczny, oferowana przez 5G maksymalna prędkość transmisji poprawi się o 20 razy.

Stąd upowszechnienie 5G przyczyni się do rozwoju takich usług, jak telemedycyna, internet rzeczy (IoT), rozwiązania z obszaru smart city (np. analiza ruchu i prędkości pojazdów w czasie rzeczywistym do sterowania sygnalizacją świetlną) czy samochody autonomiczne.

- Sieć 5G do końca przyszłego roku powinna być przynajmniej w jednym polskim mieście. Prezes UKE ustalił też harmonogram w tym zakresie - chcielibyśmy dystrybuować częstotliwości do połowy przyszłego roku, tak aby pod koniec 2020 roku przedsiębiorcy mieli jeszcze czas na roll-out sieci, czyli na postawienie nadajników i uruchomienie usług komercyjnych - mówi Marcin Cichy. - Mamy nowelizację prawa telekomunikacyjnego, megaustawę, a regulator dysponuje już narzędziami, które może wykorzystać, żeby skutecznie wspólnie z operatorami wdrożyć 5G do końca 2020 roku przynajmniej w jednym mieście w Polsce - ocenia.

Z raportu  „Model wdrożenia i eksploatacji sieci 5G w Polsce” PIE wynika, że koszty budowy sieci 5G w całym kraju sięgną 20,3 mld zł. Eksperci z Grupy Roboczej ds. IoT przy Ministerstwie Cyfryzacji (raport „IoT w polskiej gospodarce”) wskazują, że uruchomienie 5G będzie wiązać się z koniecznością rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej, wliczając w to infrastrukturę szkieletową oraz nowe punkty dostępowe i stacje bazowe. Stąd istotne jest, żeby polskie regulacje nie hamowały szybkiej rozbudowy infrastruktury, bo mogłoby to skutkować opóźnieniem w powszechnym wdrożeniu 5G w Polsce.

Jak podkreśla Radosław Kędzia, wdrożenie 5G nie będzie możliwe bez współpracy firm telekomunikacyjnych, technologicznych i regulatorów, także na poziomie międzynarodowym.

- Dostarczamy rozwiązania i pracujemy nad rozwojem technologii 5G już prawie 7 lat. Prowadziliśmy badania naukowe na całym świecie. Rozpoczęliśmy już także prace nad standardem 6G, który nadejdzie za wiele lat, natomiast prace badawczo-rozwojowe muszą być prowadzone od podstaw. Wiele organizacji oznaczyło nas jako lidera w technologii 5G. Będziemy dostarczać najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązania dla rynku telekomunikacyjnego w Polsce, w Europie i na świecie - podkreśla Radosław Kędzia. 

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
iwonka50
Ani słowa o bezpieczeństwie fal radiowych z zakresu mikrofalowego. A są już tysiące badań, że szkodzą i powodują raka. Za 10 lat oddziały onkologiczne nie będą się wyrabiać na zakrętach. Taka będzie cena "postępu".
django
20mld zł... wystarczyło odpalić mikro procencik słupom z warszawy i już huawei zablokowany, a usa będzie miało możliwości inwigilacji takie jakich jeszcze w historii nie było.
cowabunga
No niestety masz rację.
Na dzień dzisiejszy obiektywnie patrząc na możliwości sprzętu radiowego 5G to Huawei bije wszystkich na głowę - jest jakieś 1-2 lata przed Ericssonem, Ericsson działa jako tako, potem jest Nokia która ledwo działa i Samsung który ma sprzęt tylko na częstotliwości 26GHZ na Koreę zaś w
No niestety masz rację.
Na dzień dzisiejszy obiektywnie patrząc na możliwości sprzętu radiowego 5G to Huawei bije wszystkich na głowę - jest jakieś 1-2 lata przed Ericssonem, Ericsson działa jako tako, potem jest Nokia która ledwo działa i Samsung który ma sprzęt tylko na częstotliwości 26GHZ na Koreę zaś w Europie nie wspiera pasma 3,7GHz.
I teraz taki np. Play który ma w 99% sieć zbudowaną na Huawei bedzie musiał to wszystko wymienić na coś innego - i kto za to zapłaci ??? Pan zapłaci Pani zapłaci, ale nie ten pan z długopisem co kwity podpisywał.... Ceny usług wzrosną, ale kto by się tym przejmował, po nas choćby potop !
tomm33
Hura cieszmy się bo YouTube będzie szybciej chodził a lodówka powie nam że mleko się kończy. Szkoda że raka będzie trzeba po tym leczyć, ale może korporacje mają nasze zdrowie na uwadze i po prostu w wielkiej tajemnicy przeprowadziły badania tylko nie chcą się nimi chwalić..
mith21
skończy się jak z każdą dużą inwestycją PiS. Przekop Mierzei Wiślanej stoi - wycieli las i skończyły się pieniądze. Cały PiS. Podobnie z CPL - kolejna inwestycja stoi, wirtualne biura i ciotki prezesa pozatrudniane.
zenonn
Wielka rządowa inwestycja na Mierzei Wiślanej znów budzi kontrowersje. Wyszło na jaw, że w jej budżecie są pieniądze na budowę przekopu, ale nie na pogłębienie portu w Elblągu. To oznacza, że wielkie statki, które dzięki przekopowi miały do Elbląga płynąć, nie wpłyną tam, bo jest za płytki. (http://www.tvn24.pl)
cowabunga
Spokojnie, kasa na 500+ potrzebna to i 5G będzie. Jest zapisane w "planie budżetowym" że kasa z aukcji ma być. Jak czegoś nie sp....lą pacz spółka NetNet od kumpla pani Magdy, to jest szansa że coś będzie.
Poza tym u wszystki operatorów w PL ( za wyjątkiem skansenu pana Zębatego tego od NetNet) taka sieć
Spokojnie, kasa na 500+ potrzebna to i 5G będzie. Jest zapisane w "planie budżetowym" że kasa z aukcji ma być. Jak czegoś nie sp....lą pacz spółka NetNet od kumpla pani Magdy, to jest szansa że coś będzie.
Poza tym u wszystki operatorów w PL ( za wyjątkiem skansenu pana Zębatego tego od NetNet) taka sieć już działa
Orange : https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wydarzenia/orange-siec-5g-testy-warszawa-ericsson
TMobile : https://gsmonline.pl/artykuly/5g-w-tmobile-testy-warszawa-jaka-predkosc
Play : https://gsmonline.pl/artykuly/play-5g-siec-torun-testy

Także spoko Ajwaj, walnij szklanke wódki jak to u Was na wschodzie dla uspokojenia - będzie dobrze
ajwaj
""Sieć 5G do końca przyszłego roku powinna być przynajmniej w jednym polskim mieście""

- i znowu PISy stracily ponad rok (20 panstw UE wystartowalo z 5G).
Po VODAFONE wczesniej
Wlasnie ruszyl TELEKOM z 5G ( 5.09.2019)

https://www.teltarif.de/telekom-5g-netzabdedckung/news/77891.html
https:
""Sieć 5G do końca przyszłego roku powinna być przynajmniej w jednym polskim mieście""

- i znowu PISy stracily ponad rok (20 panstw UE wystartowalo z 5G).
Po VODAFONE wczesniej
Wlasnie ruszyl TELEKOM z 5G ( 5.09.2019)

https://www.teltarif.de/telekom-5g-netzabdedckung/news/77891.html
https://www.vodafone.de/privat/service/5g-tarife.html
zenonn
Huawei i rosyjski operator MTS podpisały umowę dotyczącą budowę sieci 5G w Rosji.
Rosja, od początku roku za pomocą swojej propagandowej telewizji przekonuje Amerykanów o tym, że sieć 5G jest bardzo niebezpiecznym narzędziem i wielkim eksperymentem na ludzkości
ajwaj odpowiada zenonn
kumsz cós ? :)
5G jest w Rosji > bylo tu

https://4pda.ru/2019/08/08/360108/

Powiązane: Forum Ekonomiczne w Krynicy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki