Borys-Szopa: Niech rodzice nie zwlekają z wypełnieniem wniosku o 500+

2019-06-24 15:39
publikacja
2019-06-24 15:39
fot. Bartłomiej Kudrowicz / FORUM

Zależy nam, żeby rodzice nie zwlekali ze złożeniem wniosku w programie "Rodzina 500+" i żeby pieniądze trafiły do rodzin jak najszybciej. Środki na ten cel są – powiedziała w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Minister uczestniczyła w poniedziałek w Katowicach w inauguracji akcji informacyjnej w Katowicach i Świerklanach wraz z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem.

"Mamy zamiar dotrzeć do mieszkańców wszystkich gmin i miasteczek. Bardzo zależy nam na tym, żeby rodzice nie zwlekali z wypełnieniem wniosku. Wnioski online możemy składać już od 1 lipca, jednocześnie występując o 500+ możemy online wystąpić również o wyprawkę szkolną, czyli dodatkowe 300 plus kierowane do wszystkich dzieci, a od 1 sierpnia drogą papierową w gminach można te wnioski złożyć" – powiedziała minister podczas briefingu prasowego.

"Zależy nam bardzo, żeby jak największa liczba rodziców złożyła ten wniosek już od 1 lipca, bowiem chcielibyśmy bardzo, żeby pieniądze do rodzin trafiły jak najszybciej. To jest rewolucyjne rozwiązanie. Ja się bardzo cieszę, że przypadł mi w udziale olbrzymi zaszczyt prowadzenia tego programu już w wersji rozszerzonej. On udowadnia, że rząd Zjednoczonej Prawicy jest wiarygodny i przede wszystkim odpowiedzialny" – dodała.

Minister zapewniła, że wniosek został niezwykle uproszczony – ma tylko dwie strony – i wypełnienie go nie zajmuje dużo czasu. "Prośba do samorządów, żeby sprawnie tę akcję przeprowadzić. W imieniu premiera i całego rządu chciałam zapewnić, że środki na ten program rozszerzony są" – dodała.

W nowej odsłonie programu "Rodzina 500+" świadczenie wychowawcze obejmie również pierwsze dziecko, a nie – jak wcześniej – drugie i kolejne dzieci w rodzinie. Trafi do 4,4 mln rodzin i skorzysta z niego ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce.

Żeby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek, co można zrobić na dwa sposoby – przez internet (od 1 lipca) lub osobiście w urzędzie bądź za pośrednictwem poczty (od 1 sierpnia). Wnioski online mogą być składane przez stronę empatia.mrpips.gov.pl, platformę PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną. Warto wnioskować jak najwcześniej, gdyż złożenie wniosku w lipcu, sierpniu bądź we wrześniu spowoduje otrzymanie świadczenia na nowy okres rozliczeniowy z wyrównaniem od lipca, tym zaś, którzy zrobią to później, będzie ono przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Na rozpatrzenie wniosku i wypłatę świadczenia gmina ma trzy miesiące.

Autorka: Anna Gumułka

lun/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
lelo1949
Brawo PIS...51% ,dobrze idzie
eagleeye
Gwarantuje ze tam gdzie rządzi PO-KO w samorządzie tam program będzie torpedowany przez dany samorząd aby nastawić ludzi przeciw rządowi. Pamiętam jak było to przy wprowadzaniu pierwszej edycji tego programu i tak samo rok temu z wyprawką 300+

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki