Blisko 15 procent firm zaniżało bądź nie wypłacało minimalnej stawki godzinowej

Blisko 15 procent skontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy firm zaniżało bądź nie wypłacało minimalnej stawki godzinowej. Rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska powiedziała w rozmowie z IAR, że w ubiegłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili blisko 20 tysięcy kontroli, które miały ustalić, czy osoby wykonujące zlecenie lub świadczące usługi otrzymały niezbędne minimum za godzinę pracy.

Rzeczniczka wyjaśniła, że wykryte przez inspektorów nieprawidłowości dotyczyły najczęściej braku ewidencji godzin wykonywania zlecenia, nieprzechowywania dokumentów potwierdzających liczbę przepracowanych godzin. W zawartych umowach brakowało też zapisów, jak będzie potwierdzana liczba godzin wykonywania zlecenia czy świadczenia usług. Ujawniono też nieliczne przypadki stosowania niezgodnych z prawem potrąceń z zarobionych pieniędzy, na przykład za korzystanie ze służbowego umundurowania.

Inspektorzy pracy nałożyli w sumie ponad 290 mandatów na łączną kwotę 370 tysięcy złotych i skierowali 100 wniosków o ukaranie do sądu. Danuta Rutkowska wyjaśniła, że zgodnie prawem przedsiębiorca płacący mniej niż przewiduje ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę podlega karze grzywny, która wynosi od 1000 do 30 000 złotych.

W tym roku minimalna stawka godzinowa dla osób wykonujących zlecenie lub świadczących usługi wynosi 13 złotych,70 groszy brutto. W ubiegłym roku wynosiła 13 złotych brutto.Kwota ta jest corocznie waloryzowana stosownie do wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Od nowego roku płaca minimalna wzrosła o 100 złotych czyli do 2100 złotych brutto. Tym samym minimalna stawka godzinowa wzrosła do 13 złotych 70 groszy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) /Elżbieta Łukowska/mt

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.