REKLAMA

Błaszczyk: 95 proc. drewna jest sprzedawana na rynek polski

2011-03-25 10:49
publikacja
2011-03-25 10:49

25.03. Warszawa (PAP) - Ponad 95 proc. polskiego drewna jest sprzedawana podmiotom gospodarczym zarejestrowanym w Polsce lub odbiorcom detalicznym - powiedział w Sejmie wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk. Pozostałe 5 proc. sprzedaje się do sąsiednich państw członkowskich UE.

Błaszczyk, który odpowiadał w piątek na pytania posłów PSL poinformował, że pozyskanie drewna zwiększyło się w kilkunastu ostatnich latach z 17,5 mln m sześć. w 1993 r. do prawie 32 mln m sześć. w 2010 r.

"Od kilku lat w Polsce i Europie występuje zjawisko przewagi popytu na drewno nad jego podażą. Powoduje to napięcia między sprzedającym, czyli Lasami Państwowymi, a przemysłem drzewnym" - powiedział.

Poinformował, że jeśli chodzi o sprzedaż drewna zagranicznym kontrahentom, to "jest to 1 mln 240 tys. m sześć., co stanowi 4,7 proc. ogółu sprzedaży". Wyjaśnił, że hurtowa sprzedaż drewna jest prowadzona albo w trakcie internetowych przetargów ograniczonych, w których mogą uczestniczyć przedsiębiorcy będący stałymi klientami Lasów Państwowych, albo aukcjach internetowych otwartych. W przetargach ograniczonych sprzedawane jest 55 proc. drewna, a w otwartych 45 proc. - informował wiceminister.

"Procedura przetargów i aukcji jest identyczna dla wszystkich klientów, niezależnie od branży, państwa macierzystego przedsiębiorcy i wielkości zakupu. Do 2008 r. Lasy Państwowe sprzedawały na przetargach ograniczonych nawet 100 proc. drewna" - powiedział Błaszczyk. Wyjaśnił, że taki system sprzedaży stanowił "parasol ochronny" dla krajowego przemysłu drzewnego, bo ograniczał dostęp do surowca klientom zagranicznym, ale także polskim, którzy próbowali wejść na rynek. "Praktyka ta została uznana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niedopuszczalne ograniczenie konkurencji" - dodał.

Wyjaśnił, że UOKiK zobowiązał Lasy Państwowe do zaprzestania tej praktyki i nałożył na nie 1,5 mln zł kary. "W styczniu 2011 r. decyzję tę podtrzymał Sąd Okręgowy w Warszawie. Lasy Państwowe musiały zatem otworzyć przynajmniej część rynku sprzedaży surowca na otwartych aukcjach i zrobiły to, przeznaczając do sprzedaży aukcyjnej 30 proc. drewna w 2009 r., 50 proc. w 2010 r. i 45 proc. w 2011"- powiedział.

Wyjaśnił, że sprzedaż drewna odbywa się według zasad ustanowionych przez dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Resort planuje dokonać zmian w ustawie o lasach, które - jak mówił Błaszczyk - dawałyby wyższą rangę ustawową tym regulacjom. Prace nad założeniami nowelizacji są na ukończeniu. (PAP)

her/ mki/

<table
Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki