REKLAMA

Bezrobocie w Polsce najniższe od 6 lat

2015-07-31 11:00
publikacja
2015-07-31 11:00
Bezrobocie w Polsce najniższe od 6 lat
Bezrobocie w Polsce najniższe od 6 lat
fot. theta / / theta

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w czerwcu 11,1%. Pracy bezskutecznie poszukiwało 17,8 mln mieszkańców eurolandu. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia wyniosła 9,6%. Polska odnotowała najniższy wynik od stycznia 2009 roku.

Miesiąc wcześniej stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 11,1%, a w UE 9,6%. Ale w ujęciu rocznym widać już znaczący spadek bezrobocia. Liczba bezrobotnych w eurolandzie przez ostatnie 12 miesięcy zmalała o 1,17 miliona, a stopa bezrobocia obniżyła się o pół punktu procentowego.

Stopa bezrobocia (BAEL) w strefie euro i Unii Europejskiej
Stopa bezrobocia (BAEL) w strefie euro i Unii Europejskiej (Eurostat)

Ilościowo najwięcej bezrobotnych było w Hiszpanii – prawie 5,2 miliona. Drugie w tym zestawieniu były Włochy (3,2 mln), a trzecia Francja (prawie trzy miliony) przed Niemcami (niespełna dwa miliony).  

O ile jednak stopa bezrobocia w RFN (4,7%) należy do najniższych w Europie, to bezrobocie we Włoszech cały czas rośnie, sięgając 12,7%. W Hiszpanii parametr ten wciąż jest bardzo wysoki (22,6%), ale w ciągu ostatniego roku obniżył się o dwa punkty procentowe. Niechlubnym liderem UE najprawomocniej pozostała Grecja, gdzie w kwietniu (ostatnie dostępne dane) stopa bezrobocia wyniosła 25,6%.

Stopa bezrobocia (BAEL) dla Polski
Stopa bezrobocia (BAEL) dla Polski (Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu)

Według Eurostatu w Polsce stopa bezrobocia BAEL wyniosła w czerwcu 7,7% i była o 0,1 punktu procentowego niższa niż w maju oraz o 1,3 pkt. proc. mniej niż przed rokiem. Był to także najniższy wynik od stycznia 2009 roku. Pracy poszukiwało 1,328 mln Polaków, a więc o 234 tysiące mniej niż rok temu.

Najniższą stopą bezrobocia wśród krajów UE mogły się pochwalić Niemcy (4,7%), Czechy (4,9%), Malta (5,5%) oraz Wielka Brytania (5,6%). Wśród 10 krajów UE o najwyższym bezrobociu tylko Chorwacja nie należała do strefy euro. Eurostat podaje bezrobocie mierzone metodą ankietową i dlatego wyniki prezentowane przez unijny urząd statystyczny mogą się różnić od danych krajowych, gdzie zazwyczaj bazuje się na danych z urzędów pracy.

K.K.

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (52)

dodaj komentarz
~Tosia
Jak co roku bezrobocie spada w okresie wakacyjnym, kiedy ludzie wyjezdzaja do prac sezonowych. Ja, jak i wielu moich znajomych wyjechalismy do Francji, pracowalismy przy produkcji serow. Praca bezstresowa, lekka, a za dobra kase. Za rok znow pojedziemy. Fakt faktem, ze jechalismy przez agencje, ale przynajmniej bylismy ubezpieczeni Jak co roku bezrobocie spada w okresie wakacyjnym, kiedy ludzie wyjezdzaja do prac sezonowych. Ja, jak i wielu moich znajomych wyjechalismy do Francji, pracowalismy przy produkcji serow. Praca bezstresowa, lekka, a za dobra kase. Za rok znow pojedziemy. Fakt faktem, ze jechalismy przez agencje, ale przynajmniej bylismy ubezpieczeni i wszystko bylo zorganizowane od A do Z. Polecam http://jobsplus.pl/ Jak patrzylam to dalej sa tam oferty pracy w ktorej bylismy.
~StanRS
Bezrobocie pod "rządami" Platformersów jest najniższe w historii od czasów Mieszka Pierwszego. Tylko dlaczego w Warszawie, gdzie są podobno najwyższe zarobki w kraju, tyle osób pracuje na umowach śmieciowych za 1000-1200 złotych. Zarabiają niektórzy nawet mniej niż płaca minimalna. 70 lat po II wojnie świat.Bezrobocie pod "rządami" Platformersów jest najniższe w historii od czasów Mieszka Pierwszego. Tylko dlaczego w Warszawie, gdzie są podobno najwyższe zarobki w kraju, tyle osób pracuje na umowach śmieciowych za 1000-1200 złotych. Zarabiają niektórzy nawet mniej niż płaca minimalna. 70 lat po II wojnie świat. i 26 lat po upadku komunizmu. A różne Balcerowicze czy Petru mówią w telewizorni, że trzeba dalej "zaciskać pasa".
~olin
Spoko , nadchodzi Wielki Zbawca . Rozda wszystko czym dysponuje Polska w ruinie - swoją drogą sporo tego jak na" kraj dziadowski" - zadowoli na chwilę oczekujące , wyciągnięte po datki łapy i nastąpi wielki , ekonomiczny krach jak w Grecji , której scenariusz zapowiada PIS . Nie trzeba być orłem ekonomii ,żeby Spoko , nadchodzi Wielki Zbawca . Rozda wszystko czym dysponuje Polska w ruinie - swoją drogą sporo tego jak na" kraj dziadowski" - zadowoli na chwilę oczekujące , wyciągnięte po datki łapy i nastąpi wielki , ekonomiczny krach jak w Grecji , której scenariusz zapowiada PIS . Nie trzeba być orłem ekonomii ,żeby wiedzieć ,że pieniądze nie rosną w kasie państwa . Rozdać łatwo , zapełnić kasę trudniej . Upadek gospodarczy , będzie tragedią , szczególnie dla tych ,najuboższych, którzy dzisiaj domagają się rozdawnictwa .Ale trudno , twarda rzeczywistość przemawia dosadniej niż najlogiczniejsze wywody .Mądry Polak po szkodzie .
~spostrzegawczy
Za PO powstały tysiące miejsc pracy ... w urzędach !!!
~pójdęBOSO
o czym wy mówicie że niby 2 mln wyjechało za chlebem za granicę, kiedy te 2 mln to już słychać przynajmniej od 2 lat jak nie więcej, to jest liczba dużooo zaniżona bo prawdziwe statystyki
to może być nawet 3-3,5 mln tylko PO co podawać wiarygodne dane bo przecież
u nas jest zielona wyspa a dzięki tym (wątpliwym)
o czym wy mówicie że niby 2 mln wyjechało za chlebem za granicę, kiedy te 2 mln to już słychać przynajmniej od 2 lat jak nie więcej, to jest liczba dużooo zaniżona bo prawdziwe statystyki
to może być nawet 3-3,5 mln tylko PO co podawać wiarygodne dane bo przecież
u nas jest zielona wyspa a dzięki tym (wątpliwym) danym maleje bezrobocie he, he
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~rer
Bez znaczenia są jakiekolwiek dane, patologia marudzenia, spisków, układów, podejrzeń, sugestii szwindli itd., itp. jest chlebem powszednim "Prawdziwych Polaków". Nikt nas nie oszuka, że jest bardzo źle, to oczywiste a jak mówią inaczej to kłamią, manipulują, zaprzeczają faktom i służą innym. Za trzy miesiące Bez znaczenia są jakiekolwiek dane, patologia marudzenia, spisków, układów, podejrzeń, sugestii szwindli itd., itp. jest chlebem powszednim "Prawdziwych Polaków". Nikt nas nie oszuka, że jest bardzo źle, to oczywiste a jak mówią inaczej to kłamią, manipulują, zaprzeczają faktom i służą innym. Za trzy miesiące zmiana, PO marudzi PIS manipuluje. Ostracyzm dzisiaj demoluje PO, jutro będzie dewastował PIS. "Wiwat wszystkie stany".
~ZAPAMIETAJCIE
GOSPODARKA LIBERALNA I WŁASNOŚĆ PRYWATNA SĄ NAJEFEKTYWNIEJSZE I TO NIE ULEGA WĄTPLIWOŚCI. WKRÓTCE BEZROBOCIE SPADNIE DO TAKIEGO POZIOMU, ŻE CZEKA NAS DEKADA SILNEGO WZROSTU PŁAC, CHYBA, ŻE PIS WPROWADZI KOMUNIZM, WTEDY BĘDZIE TAK JAK NA BIAŁORUSI.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki