Belka: Polska nie powinna się szwendać po peryferiach

Były premier Marek Belka skrytykował w sobotę polską politykę zagraniczną za niewykorzystanie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do stworzenia sojuszu z Niemcami i Francją. "Z jakichś powodów uważamy, że trzeba się szwendać po peryferiach" - ocenił.

(fot. Piotr Waniorek / FORUM)

Belka, który w sobotę w Londynie wziął udział w konferencji "Leaders: Poland in a Global World", podkreślił w rozmowie z polskimi mediami, że "to idealny moment, żeby zacieśnić naszą współpracę z tą, jak to niekiedy mówią, francusko-niemiecką osią" w ramach Unii Europejskiej.

"Nie żadne mrzonki o Międzymorzach czy groteskowych czworokątach wyszehradzkich, ale Trójkąt Weimarski - jeżeli jest przed Europą przyszłość, to właśnie tam" - ocenił. Jak dodał, bliskie relacje z Berlinem i Paryżem pozwoliłyby Warszawie na "boksowanie w wyższej wadze". "Ale z jakichś powodów uważamy, że trzeba się gdzieś szwendać po peryferiach" - skomentował.

Z jego opinią nie zgodził się także biorący udział w konferencji prezes Instytutu Wolności Igor Janke. Jego zdaniem, Trójkąt Weimarski "istniał przez lata, ale to była fikcyjna organizacja, nic się nie działo i byliśmy kwiatkiem do kożucha przy duecie niemiecko-francuskim". "Wpływu poważnego nie mieliśmy" - ocenił.

"To nie jest tak, że albo rozmawiamy z Europą Środkową albo z Niemcami. (...) Bez Niemców nam się nic nie uda - nie ma innej drogi - ale wydaje mi się, że Niemcom bez Polski i Europy Środkowej też będzie bardzo trudno" - powiedział Janke w rozmowie z polskimi mediami.

"Sytuacja idealna to taka, gdzie rozmawiamy bardzo intensywnie i instytucjonalizujemy współpracę w Europie Środkowej (...) i jako koordynator - nie lider - tej grupy jesteśmy ciekawym partnerem dla Niemców, czy kiedy rozmawiamy z Chinami o inwestycjach w tej części świata, czy dla Stanów Zjednoczonych, kiedy rozmawiamy o bezpieczeństwie" - ocenił komentator.

Janke zgodził się jednak z Belką, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest dla Polski "bardzo niekorzystne pod prawie każdym względem", a wspólnota będzie po Brexicie słabsza.

"Wielka Brytania już nie zreformuje Unii, ale my - kraje, które pozostały - albo to zrobimy albo się rozpadniemy. (...) W tym momencie mamy sytuację dramatyczną: poza kryzysami, które są ewidentne - migranci, strefa euro, zamachy terrorystyczne - mamy potworny rozjazd między zachodnimi społeczeństwami a elitami, co widać po rosnącej sile antyeuropejskich ugrupowań w różnych krajach, jak (Marine) Le Pen we Francji, (Geert) Wilders w Holandii" - powiedział.

Zdaniem Jankego, Polska powinna nadawać ton dyskusji o przyszłym kształcie Unii Europejskiej i "nie bać się stawiać odważnej agendy, propozycji zmian - co się trochę dzieje".

Jak ocenił, propozycje składane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości są "ogólnie w tym kierunku, jaki proponowała Wielka Brytania i który odpowiada na przeczucia obywateli, które trzeba brać pod uwagę". Jak ostrzegł, jeśli to się nie wydarzy "obywatele wymiotą klasę polityczną i to, co nam zaproponują radykalne ugrupowania, będzie dopiero fatalne".

Konferencja "Leaders: Poland in a Global World" została zorganizowana przez stowarzyszenie polskich studentów na University College London, jednej z czołowych uczelni Wielkiej Brytanii. Poza polityką, zaproszeni goście rozmawiali też m.in. o polskiej gospodarce i kulturze.

Z Londynu Jakub Krupa

jakr/ kot/ mal/ jbp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 3 ~Adam_N

Słowa "Polska" i "lider" nie powinny być używane w jednym zdaniu dopóki mamy w kraju ten (nie)rząd, który ośmiesza i izoluje nas w stosunkach z wszystkimi partnerami. Francuzów chcieli uczyć jeść widelcem, z Trumpem dopiero próbują nawiązać kontakt, na Niemców też są nabzdyczeni, uśmiechają się tylko do Słowacji i Węgier, które z kolei robią l*skę Putinowi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~iron_irony

za to Szczerba / PO nawiązał bardzo dobry "kontakt" ;-)

! Odpowiedz
4 9 ~niusja

KTO TO JEST BELKA ? AN, TO TEN JEWREJSKI ZŁODZIEJ OD PODATKÓW ZWANYCH BELKI!!! I WIELBICIEL OŚMIORNICZEK U SOWY OCZYWIŚCIE NA KOSZT PODATNIKA!!!

! Odpowiedz
4 4 ~respons_komuchowi

goń się pan panie komuchu Belka po syberyjskich tajgach ze swoim złodziejskim podatkiem

! Odpowiedz
2 2 ~TB

TYLKO ŻE CI ZARABIAJĄ NAJWIĘCEJ I TE PAŃSTWA KTÓRE PRÓBUJĄ NP; OGARNĄĆ AFRYKĘ !!! CZYŻ NIE PANIE BELKA , A TO PRZECIEŻ PERYFERIE ?!

! Odpowiedz
0 0 ~alik_z_żoliborza

Ogarnąć Afrykę???!!!
Kto dzisiaj chce ogarnąć Afrykę???!!!
Polityka kolonialna skończyła się ze strony państw europejskich w II poł. XX wieku...
Historia się kłania..

Masz rację, Afryka to jednak gospodarcze, kulturowe, naukowe peryferie..

! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 2 ~AT

Ciekawe komentarze. Europa Środkowa, to szansa, ale za mało nas dla sojuszu, potrzebujemy Ukrainy i Białorusi. Mało tego potrzebujemy broni nuklearnej i sojusznika militarnego, typu USA, lub Rosji. Jak to zrobić ? Projekt liberalny jest martwy, nie musimy słuchać tych ludzi, co w niedzielę grzeszą !!!
Tym bardziej, jak możemy modlić się bez Włoch, przecież Watykan - to my, katolicy. Przyjdzie Le Pen, pozegnamy sie z Makrela, bedzie po spawie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil