REKLAMA

Nie będzie trzeciego podejścia Beaty Szydło w PE

2019-07-18 19:15
publikacja
2019-07-18 19:15

Beata Szydło sama zdecydowała, żeby po raz trzeci nie poddawać pod ryzyko głosowanie w wyborze na szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE - powiedział w czwartek w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

/ fot. Aleksiej Witwicki / FORUM

Kandydatura byłej polskiej premier Beaty Szydło (PiS) została dwukrotnie odrzucona w głosowaniu w Parlamencie Europejskim na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE. W czwartek na to stanowisko została wybrana Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova z frakcji EKR.

Zapytany o to premier Morawiecki podkreślił, że "b. premier Szydło i cała polska delegacja w PE podeszła do poprzednich głosowań zgodnie z utrwaloną od kilkudziesięciu lat praktyką". Praktyka ta - wskazał - "polegała na tym, że poszczególne grupy parlamentarne otrzymują możliwość delegowania kandydata na przewodniczącego poszczególnych komisji".

Premier podkreślił, że taką możliwość miało również Prawo i Sprawiedliwość, dlatego wysunęli "najlepszą z możliwych kandydatur w Europie - Beatę Szydło, która doskonale zna się na tej tematyce".

"Wbrew tym ustaleniom socjaliści, komuniści i lewica europejska nie dochowała tego - można powiedzieć - wzajemnego układu" - powiedział Morawiecki. Jak zaznaczył ich "uzgodnienia" zostały "złamane z dużym zacietrzewieniem i brakiem kompromisowego podejścia".

"Mogę w związku z tym ubolewać i bardzo mnie to martwi, ale (...) Beata Szydło sama zdecydowała, żeby po raz trzeci nie poddawać tego pod ryzykowne głosowanie. I stało się tak, jak się stało" - powiedział premier Morawiecki. "Trzeba jednak podkreślić, że to jest złamanie standardów, pewnych norm, które panowały w PE i to jest bardzo smutne" - ocenił.

Pytany, co mu powiedziała Angela Merkel po tym, jak kandydatura Beaty Szydło na szefową unijnej komisji ds. zatrudnienia przepadła w ostatnim głosowaniu, szef rządu odpowiedział, że kanclerz Niemiec przyznała, iż wolą Europejskiej Partii Ludowej, która wygrała wybory do PE było, żeby Szydło została szefem Komisji. "Ona również wyraziła przekonanie, że członkowie EPL głosowali za premier Szydło. Jednak lewica, komuniści, socjaliści zdecydowali się na inne głosowanie" - stwierdził Morawiecki.

W pierwszym głosowaniu, które odbyło się 10 lipca, za kandydaturą Beaty Szydło było 21 posłów, przeciw - 27, a dwóch wstrzymało się od głosu. Szydło była jedyną kandydatką. Na wniosek socjalistów głosowanie było tajne. Według nieoficjalnych informacji PAP przeciw kandydaturze Szydło głosowali wtedy przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów, Zieloni oraz lewicowa grupa GUE.

W poniedziałek w drugim, również tajnym głosowaniu po raz kolejny kandydatura byłej premier została odrzucona. Za Szydło opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34 parlamentarzystów. Od głosu wstrzymało się dwóch eurodeputowanych. 

autor: Dorota Stelmaszczyk, Krzysztof Kowalczyk

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
khh
'Premier Szydlo wyciagnela przyjacielsko dlon na zgode, niestety dlon ta spotkala sie z niepohamowana agresja. Socjalisci wbrew ustaleniom postanowili jednak obnazyc swoja podla twarzyczke wroga lecz Pani Premier bohatersko odparla bezpardonowe ataki wrogow Polski i Polakow, za co pochwalil ja milosciwie nam panujacy Jaroslaw 'Premier Szydlo wyciagnela przyjacielsko dlon na zgode, niestety dlon ta spotkala sie z niepohamowana agresja. Socjalisci wbrew ustaleniom postanowili jednak obnazyc swoja podla twarzyczke wroga lecz Pani Premier bohatersko odparla bezpardonowe ataki wrogow Polski i Polakow, za co pochwalil ja milosciwie nam panujacy Jaroslaw Wielki'
silvio_gesell
Po co w PE ktoś kto realizuje program wyborczy?
uczen_manueli_g
Oj coś słabo idzie nawracanie Europy.
Ciekawe czy nie wywiną jakiegoś numeru w Brukseli przed wyborami w Polsce?
Beatce jakiś islamista chluśnie moczem na broszkę a Brudziński własnym ciałem będzie bronił wartośći.
https://www.pch24.pl/potworna-profanacja-w-poganskiej-belgii--obrazy-pana-jezusa-i-matki-bozej-
Oj coś słabo idzie nawracanie Europy.
Ciekawe czy nie wywiną jakiegoś numeru w Brukseli przed wyborami w Polsce?
Beatce jakiś islamista chluśnie moczem na broszkę a Brudziński własnym ciałem będzie bronił wartośći.
https://www.pch24.pl/potworna-profanacja-w-poganskiej-belgii--obrazy-pana-jezusa-i-matki-bozej-na-drzwiach-toalety,63088,i.html
mith21
A beton PiS przyjmie to jako sukces.
lelo1949
Biedroniek się przysłużył,ona mu tego nie zapomni
search
W polszy ciemny lud jak mowil niejaki prezes TVP wszystko kupi i to dziala jak mowi power point. Choc ostatnio nic nie pokazal ten uczciwy patriota Polak o wysokich standardach moralnych.
Jak widac europa to nie zascianek, choc przyznac dumnie Beatki kroczyly i byly kwiaty i okrzyknieto kolejne zwyciestwo. Amatorszczyzna i tyle
jes
Było zostać w kraju jako "nie wiadomo po co" wicepremier. Byłby spokój, nie nękaliby z wszystkich stron a Nieinternowany z Pinokiem chwaliłby w TVP i klepali po plecach. Niestety tam jeszcze Kurski nie dyryguje dziennikarzami i codziennie pani, która próbowano staranować fiacikiem, musi wysłuchać o sobie i o Było zostać w kraju jako "nie wiadomo po co" wicepremier. Byłby spokój, nie nękaliby z wszystkich stron a Nieinternowany z Pinokiem chwaliłby w TVP i klepali po plecach. Niestety tam jeszcze Kurski nie dyryguje dziennikarzami i codziennie pani, która próbowano staranować fiacikiem, musi wysłuchać o sobie i o piętach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki