Premier poskarżył się Merkel w sprawie odrzucenia Beaty Szydło

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił we wtorek, że podczas rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel wyraził dezaprobatę wobec łamania standardów UE, w związku z brakiem wyboru Beaty Szydło na stanowisko szefowej komisji ds. zatrudnienia w Parlamencie Europejskim.

(fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr)

Według premiera nie ma jeszcze decyzji, kto zostanie wystawiony jako kandydat na to stanowisko. O szczegóły rozmowy z kanclerz Niemiec premier został zapytany na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

"Wyraziłem swoje ogromne niezadowolenie i dezaprobatę wobec łamania pewnych konwenansów, pewnych norm, pewnych standardów Unii Europejskiej. UE nie powinna łamać swoich własnych standardów, swoich własnych rozwiązań, które przyjmuje. Wśród tych rozwiązań było to, że komisja ds. zatrudnienia, stanowisko jej przewodniczącego, zostało przypisane dla grupy EKR. Kandydatem EKR była pani premier Beta Szydło, myślę, że najlepszy kandydat w Europie na to stanowisko" - podkreślił premier na wtorkowej konferencji prasowej.

Według niego Szydło nie została wybrana na przewodniczącą komisji ds. zatrudnienia "ze względu na zacietrzewienie posłów lewicowych, lewackich, również socjalistycznych". "Niestety ta umowa nie została dochowana. Powiedziałem o tym pani Ursuli von der Leyen, powiedziałem o tym kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Rozmawiałem również o tym i wyraziłem moje ogromne niezadowolenie w rozmowie z panem prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Będziemy zastanawiali się, w jaki sposób z tej patowej sytuacji wyjść. Bo jest to patowa sytuacja dla obu stron. Bardzo niezręczna równie dla drugiej strony, tej która w sposób niedojrzały, bardzo zacietrzewiony dokonała takiego niestosownego ruchu" - oświadczył szef polskiego rządu.

Premiera dopytywano, czy PiS będzie chciało zaproponować na stanowisko szefowej komisji ds. zatrudnienia ponownie Szydło, czy też inna europosłankę, b. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską.

Morawiecki odpowiedział, że tu nie jest kwestią "tylko to, kogo polska delegacja proponuje". "Pani premier (Szydło), która jest znakomitym reprezentantem całej tej sfery społecznej, sfery zatrudnienia, podejmuje przede wszystkim sama decyzję w tej sprawie i podjęła taką decyzję, trudną, dając szansę naszym partnerom - staram się łagodnie określać te osoby z tej komisji, które głosowały przeciw pani premier - na ponowne zagłosowanie. Ta szansa została zaprzepaszczona; ta ręka do zgody, wyciągnięta przez naszą delegację, została odtrącona" - zaznaczył szef rządu.

Według premiera "kolejne głosowanie (ws. stanowiska szefowej komisji zatrudnienia i spraw społecznych w PE) będzie podlegało dyskusjom i negocjacjom". Morawiecki zapowiedział, że będzie rozmawiał o tym przede wszystkim z Szydło. Jak zaznaczył, to ona "została tu potraktowana w sposób, nad którym naprawdę powinni się bardzo głęboko zastanowić ci eurodeputowani z ugrupowań lewackich, lewicowych, komunistycznych, którzy osobę o takim życiorysie i wspaniałych osiągnięciach odrzucili".

Dopytywany, czy Szydło, Rafalska lub inna kandydatura na to stanowisko zostanie teraz wystawiona, Morawiecki odpowiedział, że nie ma decyzji w tej sprawie.

W poniedziałek wieczorem Beata Szydło w tajnym głosowaniu po raz drugi nie została wybrana na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw społecznych w PE. Za jej kandydaturą opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34, od głosu wstrzymało się dwóch eurodeputowanych. 

autorka: Wiktoria Nicałek

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 jaykob

Zaczęło się... Tym razem będzie wstyd na cały świat, nie tylko w Europie. Jak można zmienić obywatelstwo? Czy jakieś kraj przyjmie Polska jako emigranta z powodu prześladowań politycznych?

! Odpowiedz
7 5 carlos9999

Widzę ze sympatyków PiS prawda bardzo boli bo bardzo duzo lapek w dól mają osoby które skomentowały ten artykuł w sposób niepochlebny dla nich.Niestety, wszyscy poza granicami Polski widzą bez rózowych okularów działania PiS-u i nie da sie ich przekupic mamonąJesli jedna osoba mowi ze jesteś pijany to mogła się pomylić ale jesli 10 osób mowi że jesteś pijany to znaczy że mają rację i lepiej sobie usìądź.W przypadku PiS-u to nie działa bo nawet jesli pół Europy mówi że łamią konstytucję to oni dalej swoje ze mają rację a reszta się myli

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 6 tristans

Po co się wysila. Podwójne standardy to fundament tego kołchozu. Niech Morawiecki nie prowokuje Merkelowej jakimiś zarzutami, bo jak ta zdenerwowana baba dostanie napadu drgawek, to go znokautuje.

! Odpowiedz
35 19 mith21

Co to znaczy, że premier się poskarżył? Czy Morawiecki i PiS może przestać upodlać Polskę?

! Odpowiedz
27 19 jes

Jeżeli w przemówieniu przed wyborami mówi, że jest jedyną uczciwą na tej sali to naprawdę pis wiedział kogo tam wysłać. Z tym głosem uśpiłaby wszystkie komisje i posiedzenia a rozumu starcza jedynie by trafić po wypłatę.

! Odpowiedz
16 15 marianpazdzioch

Ugrupowania lewackie, lewicowe, komunistyczne nie chcą pani kierownik. Jest przecież znakomitym reprezentantem całej tej sfery społecznej, sfery zatrudnienia. No jak to tak?

! Odpowiedz
48 20 carlos9999

Morawiecki musi obiecac parlamentarzystom europejskim przed następnym głosowaniem 500+ to zagłosują na Beatkę

! Odpowiedz
55 13 marxs

nic to nie da z polaczkami z PIS nikt nie chce rozmawiać(i słusznie pochwalam to bardzo) no chyba że trampek z USA żeby im trochę wojskowego złomu opchać za setki mld zł a ludzie niech zdychają pod SORami czy szpitalami

! Odpowiedz
13 42 aerk

To przykre, ze Unia Europejska stawia tylko na `swoich`. Ciekawe, w ktorym traktacie to zapisano ?

! Odpowiedz
43 18 jes

Automat do kawy ma więcej do powiedzenia niż nasza wspaniała Beata. W Polsce to była bożyszczem tłumów i wzorem ciemnoty - tam "niestety" są inne kryteria.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil