Bank Anglii pomagał hitlerowskim Niemcom sprzedawać zrabowane złoto

75 lat od inwazji Niemec na Czechosłowację angielski bank centralny wyjawił szczegóły jednego z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w swojej historii. Z opublikowanych dokumentów wynika, że Bank Anglii pomagał III Rzeszy sprzedać zrabowane złoto.

złoto
Źródło: Thinkstock

Bank Anglii przyznał się do odegrania roli w jednym z najczarniejszych epizodów w historii banków centralnych. Historyczna prawda wyszła na jaw w opublikowanym wczoraj wieczorem dokumencie, który przedstawia działania banku w latach II wojny światowej. Publikacja powstała w 1950 r. i na ujawnienie czekała ponad pół wieku.

Polecenie z "banku banków centralnych"

Ujawniona historia ma ścisły związek nie tylko z Bankiem Anglii, ale i Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). Ulokowana w Szwajcarii międzynarodowa instytucja – zwana potocznie „bankiem banków centralnych” – w latach 1937-1940 znajdowała pod silnym brytyjskim wpływem. Na jej czele stał sir Otto Niemeyer, a na kierowniczych stanowiskach większość stanowili obywatele Wielkiej Brytanii. Złoto należące do samego BIS lub krajów członkowskich przechowywane było w Londynie.

„Wielu dyrektorów Banku Anglii odwiedzało BIS od czasu do czasu, a kontakty te były tyle bliskie, co nieformalne” – czytamy we wstępie 10-stronnicowego dokumentu opublikowanego przez BoE.

Z konta na konto

W marcu 1939 r. – pół roku po inwazji Niemiec na Czechosłowację – BIS zlecił Bankowi Anglii przetransferowanie wartego wówczas 5,6 mln funtów złota z konta numer 2 na konto numer 17.

- BoE (chociaż nie leżało to w jego gestii) dysponował wiedzą o tym, że konto numer 2 należy do banku centralnego Czechosłowacji, natomiast do numeru 17 przyporządkowany jest Bank Rzeszy – stwierdza dokument.

Następnie złoto z konta nr 17 zostało rozdysponowane między banki centralne – kruszec wart 4 mln funtów trafił do Belgii i Holandii, pozostałą część sprzedano w Londynie. Podobny casus powtórzył się w czerwcu 1939 r., kiedy Bank Anglii sprzedał przewiezione do stolicy Wielkiej Brytanii złoto znajdujące się w posiadaniu Reichsbanku.

W obronie niezależności

W całej sprawie kluczową rolę odgrywa to, że Bank Anglii nie konsultował swoich operacji z brytyjskim rządem. Do takiego kroku brytyjskie władze monetarne namawiał francuski bank centralny.

W opublikowanym wczoraj dokumencie można znaleźć stwierdzenie, że takie zachowanie byłoby „niebezpiecznym precedensem” zagrażającym niezależności BoE i BIS, a jakakolwiek reakcja Wielkiej Brytanii czy Francji oznaczałaby zerwanie przez te kraje traktatów pokojowych.

Dowodem na ówczesną postawę Banku Anglii jest przywoływana w dokumencie korespondencja między gubernatorem Montagu Normanem z kanclerzem skarbu Johnem Simonem.

- 26 maja 1939 r. kanclerz zapytał gubernatora o to, czy BoE wciąż posiada czechosłowackie złoto. W odpowiedzi nadesłanej 4 dni później gubernator nie odpowiedział na pytanie, lecz wskazał na to, że Bank Anglii od czasu do czasu przechowuje złoto z BIS i nie dysponuje wiedzą na temat tego, czy należy ono do samej instytucji, czy do innych podmiotów. Z tego powodu nie można stwierdzić, czy przechowywane w Londynie złoto należało do Narodowego Banku Czechosłowacji – stwierdza dokument.

/mz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~tin foil hat

jak Wall Street finansowała komunistów w Rosji i Nazistów w Niemczech

! Odpowiedz
0 3 ~oko

dziś zapewne mamy tylko kolorowy tęczowy świat hehhe...nic POnad naszymi głowami się nie odbywa....... rypią polske jak przed wojna ,,w samo d..pe.. a najlepsze jest to ze robią to ci sami tzw. ludzie ..tylko atom może nas wyswobodzić .. jedynie przed tym skurwiele czuja respect.. bez tego polska będzie zawsze wasalem

! Odpowiedz
0 3 ~real

Banki, kartele naftowei farmaceutyczne wzajenie się przenikają tzn. mają wspólnych właścicieli :-))" Mały"(słaby) -czy państwo, czy człowiek zawsze będzie dymany- niestety.
D. Rockefeller skończył 98 lat, jakoś wpływy i fortuna mają korzystny wpływ na zdrowie :)))

! Odpowiedz
0 4 ~oko

Odrodzenie gospodarcze Niemiec po I wojnie światowej sfinansował kapitał z USA i WB. Za anglosaskie pieniądze utworzono trzy gigantyczne koncerny: stalowy Vereinigte Stahlwerke (w 1939 roku połowę produkcji przeznaczający na rzecz wojska, chemiczny IG Farben (w przededniu wojny 95% produkcji na rzecz armii), elektryczny AEG. W czasie przyłączenia Czech do Niemiec Bank Anglii kredytował nazistowskie Niemcy. Do 1949 kontrolowany przez Morgan Bank Bendix Aviation dostarczał do Niemiec awionikę do niemieckiego lotnictwa. Od 1934 do 1935 Wielka Brytania wyeksportowała do nazistowskich Niemiec 12.000 nowoczesnych silników elektrycznych. Przed przyłączeniem się USA do działań wojennych Niemcy otrzymywały z USA wyposażenie do 110 samolotów. Dwie największe fabryki czołgów wybudował w Niemczech Opel należący do General Motors i Forda. ITT za pośrednictwem AEG kontrolowało niemiecką łączność (koncern współpracował z nazistami do 1944 roku). W czasie II wojny światowej lotnictwo USA i Wielkiej Brytanii nie bombardowało fabryk należących do kapitału z tych krajów, pomimo że były to główne fabryki produkujące uzbrojenie. Równocześnie alianci bombardowali ludność cywilną. Mianowani na honorowych Aryjczyków bankierzy Oppenheimowie administrowali nazistowskich depozytów srebra i biżuterii zrabowanych żydom przez nazistów przed II wś (zarobili na tym 500 milionów marek).

Wywołanie wojny było celem elit politycznych USA. sprowokowały Japonię do rozpoczynając wojny wprowadzając embargo na towary sprowadzane przez Japonię z Filipin i żądając wycofania się Japonii z nie japońskich części Azji oraz z sojuszu z Niemcami i Włochami. By mieć odpowiedni pretekst do wojny władze USA nie ostrzegły marynarzy USA o ataku japońskim na Perl Harbor. Wojnę zakończyło zrzucenie bomby atomowej na japońskie miasto Nagasaki - skupisko japońskich katolików bez znaczenia militarnego (co umożliwiło likwidacje prawie 300.000 japońskich katolików).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Lusia

Nie dziw, że są bogatym państwem (i nie tylko Anglia) - ze złodziejstwa się wzbogacili, innych okradli - tak to najczęściej bywa...

! Odpowiedz
0 4 ~Obywatel

KAZALI SOBIE PŁACIĆ ZA WYNAJEM SAMOLOÓW I SPRZĘTU WOJSKOWEGO, NA KTÓRYM BRONILIŚMY ICH KRAJU !!!
FON ZOSTAŁ UTWORZONY Z DOBROWOLNYCH SKŁADEK POLSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA I NIGDY DO POLSKI NIE WRÓCIŁ. CZY TO TEŻ ODTAJNILI ??

! Odpowiedz
0 1 ~King Henry Happy

To niech teraz angielskie K***Y oddadzą wszystkim państwom poszkodowanym w wyniku działań II wojny światowej oprócz ANGLII, NIEMIEC oraz ROSJI ich złoto!

! Odpowiedz
0 0 ~cp

kto tego nie rozumie - ten jest w doope kopany jak Polak wlasnie...

a Polak czemu biedny - bo glupi...
a czemu glupi - bo biedny....

! Odpowiedz
0 0 ~666

żeby polska była wielka musi mieć kogoś pokroju Hitlera czy Stalina...tylko tacy cos znaczą w polityce.

! Odpowiedz
0 0 ~gość.x

Sprytni ci Niemcy . Czy wie ktoś co się stało ze złotem holenderskim i belgijskim po zajęciu tych krajów? Wygląda na to że wielkich banków nie obchodzi kto komu sprzedaje bo najwżnieszy jest -spred- też ciekawe jaki był dla tamtych transakcji.

! Odpowiedz
ZŁOTO -0,07% 1 273,65
2019-05-22 11:08:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil