REKLAMA

Badanie: przyszła praca i zarobki drugorzędne przy wyborze studiów

2019-05-28 06:50
publikacja
2019-05-28 06:50

Jak wynika z badań Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, większość młodych osób wybiera studia, kierując się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami. Perspektywa atrakcyjnej pracy znalazła się na kolejnym miejscu.

fot. Filip Radwański / / FORUM

Ponad połowa studentów w swojej pierwszej pracy w zawodzie zadowoliłaby się wypłatą do 3 tys. zł netto. Choć nie mają bardzo wygórowanych oczekiwań finansowych, to jednak dużą wagę przywiązują do formy zatrudnienia. Niemal 90 proc. wskazuje, że umowa o pracę jest dla nich bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze pracodawcy.

- Zapytaliśmy młodych ludzi o powody, którymi kierują się przy podejmowaniu decyzji o wyborze kierunku studiów. Większość z nich jako główny motyw wskazuje zainteresowania, które chcą na studiach rozwijać. Nieco mniej wskazuje na możliwość znalezienia atrakcyjnej pracy i dopiero na trzecim miejscu jako główny powód znalazło się przyszłe wysokie wynagrodzenie - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Karol Cyrulik, kanclerz Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Na realizację swoich pasji częściej stawiali studenci kierunków humanistycznych i artystycznych, społecznych oraz pedagogicznych.

- Studenci, którzy wybierają kierunki humanistyczne czy społeczne, bardziej koncentrują się na rozwijaniu swoich pasji. Natomiast ci, którzy wybierają kierunki techniczne, prawnicze czy ekonomiczne, mówią: „Dla mnie istotniejsze jest spojrzenie na moje perspektywy zawodowe” - stwierdza Karol Cyrulik.

Na kolejnych miejscach uplasowały się też czynniki takie jak prestiż uczelni oraz opinia rodziców i znajomych. Stawkę zamykają natomiast tradycje rodzinne (3,5 proc.) i moda (2,9 proc.), które miały dla studentów najmniejsze znaczenie. Z badania zrealizowanego przez WSB w Warszawie wynika również, że ponad połowa studentów (54,1 proc.) między 18 a 30 rokiem życia w swojej pierwszej pracy w zawodzie zadowoliłaby się wypłatą nieprzekraczającą 3 tys. zł netto.

- Tylko 6 proc. studentów wskazało 5 tys. zł netto jako oczekiwane pierwsze wynagrodzenie. Ale widzimy też taką zasadę, że im bliżej końca studiów, tym oczekiwania finansowe studentów są wyższe niż na początku - mówi Karol Cyrulik.

Studenci kierunków technicznych i prawniczych mają nieco wyższe oczekiwania dotyczące swojej pierwszej pensji, które mieszczą się w przedziale 3,5-4 tys. netto. Na taki pułap wskazało 30 proc. badanych.

- Wydaje się, że studenci dość realistycznie widzą swoją sytuację na rynku pracy, ponieważ większość z nich wskazuje właśnie 3 tys. zł netto jako oczekiwaną pierwszą pensję. To pokazuje, że dość twardo stąpają po ziemi i rozumieją, że wartość, jaką wniosą do przyszłego pracodawcy, będzie mieć kluczowe znaczenie. Tą wartością jest doświadczenie zdobywane już na etapie studiów, dlatego 9 na 10 studentów naszej uczelni pracuje w trakcie nauki - mówi Karol Cyrulik.

Studenci dużą wagę przywiązują do formy zatrudnienia. Niemal 90 proc. wskazuje, że umowa o pracę ma dla nich duże znaczenie i jest czynnikiem decydującym przy wyborze pracodawcy. Dla zdecydowanej większości ta forma zatrudnienia jest najbardziej pożądana.

- Tylko 10 proc. badanych wybiera wariant, w którym będą zarabiać nieco więcej, ale nie będą związani z pracodawcą umową o pracę. Bardzo nas to zastanawia, chcemy to zbadać w naszym kolejnym badaniu - mówi Karol Cyrulik.

Jeszcze mniej (3,3 proc.) zadeklarowało, że umowa o pracę nie ma dla nich żadnego znaczenia.

Kanclerz WSB w Warszawie ocenia również, że między obecną generacją studentów a wcześniejszymi pokoleniami widać kilka zasadniczych różnic.

- W mojej generacji obserwowałem coś takiego jak owczy pęd, tzn. robimy coś, bo wszyscy to robią, wybieramy studia, bo aktualnie są modne. Natomiast dla dzisiejszych nastolatków moda jest ostatnim kryterium wyboru. To pokazuje, że oni w większym stopniu kierują się własnymi przekonaniami - mówi Karol Cyrulik. - Dzisiejsi 40-latkowie nasłuchali się, że każdy z nas może być kim tylko zechce, jeśli będzie pracował dostatecznie ciężko. Tu zmiana pokoleniowa polega na tym, że dziś młodzi ludzie szukają rozwoju raczej w tym obszarze, w którym już są dobrzy, którym się interesują i w którym mają swoje mocne strony.

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (4)

dodaj komentarz
navythor
Wyższe wykształcenie kiedyś to był prestiż, a teraz nawet największy tuman może mieć magistra. Ja podjąłem już dawno decyzję, że zamiast marnować kolejne 6 lat w okowach podstawy programowej serwowanej przez ministerstwo to zajmę się budowaniem kariery, następnie biznesu kształcąc się prywatnie pod daną dziedzinę zamiast uczyć się Wyższe wykształcenie kiedyś to był prestiż, a teraz nawet największy tuman może mieć magistra. Ja podjąłem już dawno decyzję, że zamiast marnować kolejne 6 lat w okowach podstawy programowej serwowanej przez ministerstwo to zajmę się budowaniem kariery, następnie biznesu kształcąc się prywatnie pod daną dziedzinę zamiast uczyć się o wszystkim i o niczym. Moja siostra teraz skończyła technikum "technik hodowca koni". Kocha te zwierzęta i wiąże(lub może wiązała, po tym co jej zaserwował program nauczania) z nimi swoją przyszłość, a mówiąc wcześniej "o wszystkim i niczym" mam na myśli np. to, że uczyła się ona tam kompletnego materiału np. o pszczołach albo bobrach. Co ma bóbr do konia? Wykształcenie i podstawy ma, ale nadal to 4 lata, które mogłyby zrobić z niej specjalistę. Teraz nic tylko robić CV w kreatorze na pracuj.pl i szukać. P.S. - jakby co to nie żałuję swojej decyzji, jakby ktoś się nie domyślił ;) Dobrze mi się żyje
onlineekspertwsb
Witam! Najlepszym sposobem na właściwe wybranie kierunku studiów jest kierowanie się własnymi predyspozycjami oraz zainteresowaniami. To wydatnie pozwoli odpowiednio wybrać właściwy kierunek studiów. Osoby zainteresowane studiami I stopnia zapraszam do zapoznania się z ofertą Wyższej Szkoły Bankowej. Pełna lista dostępnych kierunków Witam! Najlepszym sposobem na właściwe wybranie kierunku studiów jest kierowanie się własnymi predyspozycjami oraz zainteresowaniami. To wydatnie pozwoli odpowiednio wybrać właściwy kierunek studiów. Osoby zainteresowane studiami I stopnia zapraszam do zapoznania się z ofertą Wyższej Szkoły Bankowej. Pełna lista dostępnych kierunków oraz warunki rekrutacji można znaleźć na naszej stronie: wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci Proszę pamiętać, że zapisując się na studia I stopnia do 16 lipca można zaoszczędzić aż 685 zł - 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku oraz 85 zł - dzięki braku opłaty wpisowego. Zapraszam!

Pozdrawiam, Renata Mazur
Online Ekspert WSB Studia I stopnia
loosac
Czyli kolejne pokolenie ktore wybierze kierunek z d... a potem bedzie ryja darło że mało zarabia.
carlito1
Te 3000 to nie " wartości wniesione dla pracodawcy" ale minimum do jakotakiego życia ......

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki