REKLAMA

Magistrów w Polsce pod dostatkiem

2019-02-08 10:15
publikacja
2019-02-08 10:15

Eurostat przedstawił dane dotyczące poziomu edukacji w państwach Unii Europejskiej. W Polsce w porównaniu do innych krajów UE jest wysoki odsetek osób w wieku 30-34 lat z wyższym wykształceniem. Rośnie również liczba osób, które po skończeniu edukacji znalazły zatrudnienie. 

fot. graficallyminded / / YAY Foto

O ile jeszcze w 2002 r. odsetek osób, które porzuciły szkołę, plasował się na poziomie 7,2 proc., tak w 2017 roku spadł do 5 proc. Polacy nie przerywają nauki - średnia dla państw Unii Europejskiej wynosi 10,6 proc., co oznacza, że zajmujemy trzecie miejsce w zestawieniu. Najczęściej szkołę porzucają Hiszpanie (18,3 proc.), Rumunii (18,1 proc.), Maltańczycy (17,7 proc.). Najrzadziej natomiast - Słowacy (4,3 proc.) i Chorwaci (3,1 proc.). 

Jeśli chodzi o NEET, czyli młodzież znajdująca się poza strefą zatrudnienia i edukacji, to w Polsce ich odsetek systematycznie od 2013 roku spada. Najwyższy był w 2002 roku i wynosił 22 proc. populacji w wieku 15-29 lat, obecnie plasuje się na poziomie 12,9 proc. W porównaniu do innych państw europejskich Polska znalazła się tuż za średnią dla krajów UE, wynoszącą 13,4 proc. Młodzi ludzie, którzy ani nie pracują, ani nie uczą się, należą przede wszystkim do obywateli Włoch, Grecji i Bułgarii. Z drugiej strony - najmniej takich osób jest w Holandii, Luksemburgu i Szwecji. 

Jak z zatrudnieniem po szkole? 82,1 proc. Polaków w wieku 20-34 lat znalazło pracę po ukończeniu edukacji i ponownie znaleźliśmy się powyżej średniej dla Unii Europejskiej wynoszącej 80,2 proc. Na pracę po szkole mogą liczyć przede wszystkim Maltańczycy, Niemcy, Holendrzy i Czesi. 

W Polsce rośnie liczba osób, które zdobyły wyższe wykształcenie. Odsetek osób w wieku 30-34 lata najwyżej wykształconych plasuje się na poziomie 45,7 proc., podczas gdy w 2002 roku wynosił jedynie 14,4 proc. Tym samym Polacy znaleźli się powyżej średniej dla Unii Europejskiej - 39,9 proc. Polska z wynikiem 45,7 proc. znalazła się tuż za Finlandią, ale przed Belgią czy Słowenią. 

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Mimo dość optymistycznych wyników dla Polski, warto zwrócić uwagę, że wyższe wykształcenie niekoniecznie odpowiada potrzebom rynku. W artykule "Długa lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy" wymieniliśmy profesje, na które w sposób szczególny będzie popyt. Na długiej liście znalazły się jednak zawody, które nie wymagają wyższego wykształcenia, a tak zwanego fachu w ręku, jak: betoniarz, zbrojarz, cukiernik czy operator maszyn. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (23)

dodaj komentarz
h-b
Jeszcze... bo już Ogrom ich wyjechał z tego ,,dobrobytu".
hfjdj
I znowu to narzekanie? Jaka to ma funkcje? Lepiej ci jak sobie ponarzekasz? Szukasz towarzyszy w zalu? Potrzebujesz o tym mowic i w to wierzyc i chcesz zeby tak bylo... bo jezeli w Polsce jeat dobrobyt a ty jestes dziadem to znaczy ze jestses dziadem. W kazdym nawet najbogatszym panstwie jest dziadostwo. A moze w Polsce jeat dobrobyt I znowu to narzekanie? Jaka to ma funkcje? Lepiej ci jak sobie ponarzekasz? Szukasz towarzyszy w zalu? Potrzebujesz o tym mowic i w to wierzyc i chcesz zeby tak bylo... bo jezeli w Polsce jeat dobrobyt a ty jestes dziadem to znaczy ze jestses dziadem. W kazdym nawet najbogatszym panstwie jest dziadostwo. A moze w Polsce jeat dobrobyt tylko ty po prostu jestes dziadem?
h-b odpowiada hfjdj
Nie narzekanie tylko realna prawda od lat ...
h-b odpowiada hfjdj
Człowieku przestań obrażać innych jak ich nie znasz bo to jest prostackie do bólu...Każdy ma prawo się wypowiedzieć na dany temat jak chce... I nie dziaduj na innych jak nic o nich nie wiesz półinteligencie.Żałosne
hfjdj odpowiada h-b
Pytanie jednak wciaz nieodpowiedziane. W pyskowce 2-0 dla ciebie.
karbinadel
Ilość bynajmniej nie przechodzi w jakość. Duża część tych wysoko wykształconych umie tylko pisać i czytać (a i to nie zawsze)
hfjdj
Poorawnie jest: Ilosc bynajmniej przechodzi w jakosc. Odezwal sie a sam nie rozumie slowa 'bynajmniej'.
atari65xe
Tragedia umysłowa to jest myślenie w kategoriach : "jeżeli studia nie zapewniają mi lepiej płatnej pracy to nie warto studiować". Zawsze warto poszerzać wiedzę i nie można wszystkiego przeliczać na pieniądze. Jeżeli jednak ktoś myśli , że po ukończeniu takiej czy innej uczelni należą mu się pieniądze za sam fakt zdobycia Tragedia umysłowa to jest myślenie w kategoriach : "jeżeli studia nie zapewniają mi lepiej płatnej pracy to nie warto studiować". Zawsze warto poszerzać wiedzę i nie można wszystkiego przeliczać na pieniądze. Jeżeli jednak ktoś myśli , że po ukończeniu takiej czy innej uczelni należą mu się pieniądze za sam fakt zdobycia dyplomu to jest w błędzie. Polskie społeczeństwo od końca lat osiemdziesiątych stało się strasznie prymitywne i materialistyczne ... szkoda.
hfjdj
Poszerzac wiedze warto tylko po co te studia?

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki