Magistrów w Polsce pod dostatkiem

Eurostat przedstawił dane dotyczące poziomu edukacji w państwach Unii Europejskiej. W Polsce w porównaniu do innych krajów UE jest wysoki odsetek osób w wieku 30-34 lat z wyższym wykształceniem. Rośnie również liczba osób, które po skończeniu edukacji znalazły zatrudnienie. 

(fot. graficallyminded / YAY Foto)

O ile jeszcze w 2002 r. odsetek osób, które porzuciły szkołę, plasował się na poziomie 7,2 proc., tak w 2017 roku spadł do 5 proc. Polacy nie przerywają nauki - średnia dla państw Unii Europejskiej wynosi 10,6 proc., co oznacza, że zajmujemy trzecie miejsce w zestawieniu. Najczęściej szkołę porzucają Hiszpanie (18,3 proc.), Rumunii (18,1 proc.), Maltańczycy (17,7 proc.). Najrzadziej natomiast - Słowacy (4,3 proc.) i Chorwaci (3,1 proc.). 

Jeśli chodzi o NEET, czyli młodzież znajdująca się poza strefą zatrudnienia i edukacji, to w Polsce ich odsetek systematycznie od 2013 roku spada. Najwyższy był w 2002 roku i wynosił 22 proc. populacji w wieku 15-29 lat, obecnie plasuje się na poziomie 12,9 proc. W porównaniu do innych państw europejskich Polska znalazła się tuż za średnią dla krajów UE, wynoszącą 13,4 proc. Młodzi ludzie, którzy ani nie pracują, ani nie uczą się, należą przede wszystkim do obywateli Włoch, Grecji i Bułgarii. Z drugiej strony - najmniej takich osób jest w Holandii, Luksemburgu i Szwecji. 

Jak z zatrudnieniem po szkole? 82,1 proc. Polaków w wieku 20-34 lat znalazło pracę po ukończeniu edukacji i ponownie znaleźliśmy się powyżej średniej dla Unii Europejskiej wynoszącej 80,2 proc. Na pracę po szkole mogą liczyć przede wszystkim Maltańczycy, Niemcy, Holendrzy i Czesi. 

W Polsce rośnie liczba osób, które zdobyły wyższe wykształcenie. Odsetek osób w wieku 30-34 lata najwyżej wykształconych plasuje się na poziomie 45,7 proc., podczas gdy w 2002 roku wynosił jedynie 14,4 proc. Tym samym Polacy znaleźli się powyżej średniej dla Unii Europejskiej - 39,9 proc. Polska z wynikiem 45,7 proc. znalazła się tuż za Finlandią, ale przed Belgią czy Słowenią. 

Mimo dość optymistycznych wyników dla Polski, warto zwrócić uwagę, że wyższe wykształcenie niekoniecznie odpowiada potrzebom rynku. W artykule "Długa lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy" wymieniliśmy profesje, na które w sposób szczególny będzie popyt. Na długiej liście znalazły się jednak zawody, które nie wymagają wyższego wykształcenia, a tak zwanego fachu w ręku, jak: betoniarz, zbrojarz, cukiernik czy operator maszyn. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 18 h-b

Jeszcze... bo już Ogrom ich wyjechał z tego ,,dobrobytu".

! Odpowiedz
15 19 hfjdj

I znowu to narzekanie? Jaka to ma funkcje? Lepiej ci jak sobie ponarzekasz? Szukasz towarzyszy w zalu? Potrzebujesz o tym mowic i w to wierzyc i chcesz zeby tak bylo... bo jezeli w Polsce jeat dobrobyt a ty jestes dziadem to znaczy ze jestses dziadem. W kazdym nawet najbogatszym panstwie jest dziadostwo. A moze w Polsce jeat dobrobyt tylko ty po prostu jestes dziadem?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 12 h-b odpowiada hfjdj

Nie narzekanie tylko realna prawda od lat ...

! Odpowiedz
0 2 (usunięty) odpowiada h-b

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 8 h-b odpowiada hfjdj

Człowieku przestań obrażać innych jak ich nie znasz bo to jest prostackie do bólu...Każdy ma prawo się wypowiedzieć na dany temat jak chce... I nie dziaduj na innych jak nic o nich nie wiesz półinteligencie.Żałosne

! Odpowiedz
0 8 hfjdj odpowiada h-b

Pytanie jednak wciaz nieodpowiedziane. W pyskowce 2-0 dla ciebie.

! Odpowiedz
18 21 karbinadel

Ilość bynajmniej nie przechodzi w jakość. Duża część tych wysoko wykształconych umie tylko pisać i czytać (a i to nie zawsze)

! Odpowiedz
5 14 hfjdj

Poorawnie jest: Ilosc bynajmniej przechodzi w jakosc. Odezwal sie a sam nie rozumie slowa 'bynajmniej'.

! Odpowiedz
17 75 atari65xe

Tragedia umysłowa to jest myślenie w kategoriach : "jeżeli studia nie zapewniają mi lepiej płatnej pracy to nie warto studiować". Zawsze warto poszerzać wiedzę i nie można wszystkiego przeliczać na pieniądze. Jeżeli jednak ktoś myśli , że po ukończeniu takiej czy innej uczelni należą mu się pieniądze za sam fakt zdobycia dyplomu to jest w błędzie. Polskie społeczeństwo od końca lat osiemdziesiątych stało się strasznie prymitywne i materialistyczne ... szkoda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 60 hfjdj

Poszerzac wiedze warto tylko po co te studia?

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.